Zaparcie to dość częsty problem – może dotyczyć nawet 30% pacjentów, częstszy jest wśród kobiet i osób po 60. roku życia [1]. Nie stanowi choroby samej w sobie, ale jest objawem zaburzeń funkcji przewodu pokarmowego [2].
Zgodnie z definicją zaparcie rozpoznaje się, jeśli pacjent oddaje stolec rzadziej niż trzy razy w tygodniu lub jeśli defekacji towarzyszą takie objawy jak wzmożone parcie, twardy stolec, uczucie niepełnego wypróżnienia oraz zablokowania odbytu, a także potrzeba ręcznej manipulacji [1]. Poza sporym dyskomfortem, może nieść ze sobą również poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego zawsze powinno być odpowiednio rozpoznane i leczone.
Zaparcia można podzielić na dwie podgrupy:
• Zaparcia idiopatyczne związane z zaburzeniami czynności jelita grubego lub/i zaburzeniami funkcji odbytniczych
• Zaparcia wtórne związane z przyczyną organiczną, zaburzeniami metabolicznymi, neurologicznymi lub wpływem stosowanych leków [3].
Do czynników sprzyjających pojawieniu się zaparcia czynnościowego zaliczamy [2,4]:
• uwarunkowania genetyczne
• płeć żeńską
• wiek powyżej 65 lat
• dietę ubogą w błonnik
• spożywanie zbyt małej ilości płynów
• nieregularne odżywianie
• opóźnianie defekacji
• niezdrową dietę (bogata w niezdrowe tłuszcze, węglowodany proste)
• ograniczenie aktywności fizycznej
• zaburzenia psychiczne (lęk)
• stosowanie niektórych leków
Wiele z tych czynników sprawia, że w czasie lata częściej spotykamy w aptece pacjentów z tym problemem. Wakacyjne wyjazdy mogą wiązać się z niezdrową dietą, nieregularnym odżywianiem, brakiem możliwości skorzystania z toalety dokładnie wtedy, kiedy jest potrzeba, co w efekcie doprowadza do pojawienia się problemu.
Uciążliwe objawy towarzyszące zaparciom
Zaparcie to przede wszystkim dyskomfort dla pacjenta, ale to również ryzyko rozwoju uciążliwych objawów i poważnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości. Szczególnie jeśli problem często nawraca, nie jest zdiagnozowany lub leczony nieprawidłowo. Do podstawowych objawów klinicznych towarzyszących przewlekłym zaparciom zaliczamy [4,5]:
• bóle brzucha
• wzdęcia
• odbijanie
• nudności
• brak apetytu
• wymioty
• uczucie niepokoju
• bezsenność
Poważne konsekwencje zdrowotne
Jednak nawracające i przede wszystkim nieleczone zaparcia to również poważne ryzyko zdrowotne dla pacjenta. Zalegające w końcowym odcinku jelita grubego masy kałowe mogą wyrządzić sporo szkód. W konsekwencji mogą pojawić się stany zapalne i poranienia okolic odbytu, zaburzenia napięcia ściany odbytnicy i jej atonia (to powoduje paradoksalne nietrzymanie i popuszczanie kału) oraz guzki krwawnicze. Stan taki w konsekwencji może również prowadzić do zaczopowanie jelita, powstawania uchyłków, krwawień, niedrożności oraz patologicznej zmiany składu flory bateryjnej [4,5].
Nawracające zaparcia, to również problem psychologiczny, który powoduje wtórne narastanie problemów z wypróżnieniem (szczególnie zaznaczone jest to w populacji dzieci). Niemiłe doświadczenia, trudność, a przede wszystkim ból podczas defekacji powodują celowe wstrzymywanie i rezygnację z wypróżnienia. Z tego powodu należy działać nawet w przypadku sporadycznego pojawiania się problemu, pozwoli to uniknąć przykrych i niebezpiecznych konsekwencji [4,5].
Odpowiednie postępowanie
Zgodnie z literaturą naukową leczenie zaparć w pierwszej kolejności powinno opierać się na modyfikacjach w stylu życia, polegających przede wszystkim na odpowiednich zmianach dietetycznych (uwzględnienie produktów bogatych w błonnik, wykluczenie pokarmów zapierających, odpowiednie nawodnienie) i zwiększeniu aktywności fizycznej [4].
Jednak zanim wdrożymy dietę bogatą w błonnik należy pozbyć się z jelita aktualnie zalegających mas kałowych, a dopiero potem zapobiegać kolejnym epizodom.
Doraźna pomoc w problemach
Lekiem, który możemy zaproponować pacjentowi jest bisacodyl (Dulcobis). To substancja czynna, której mechanizm działania polega na drażnieniu splotów nerwowych w jelicie cienkim a tym samym stymulowaniu jego skurczów. Bisacodyl przyspiesza perystaltykę, wstrzymuje wchłanianie elektrolitów, zwiększa ilość płynów wydzielanych do jelita, co powoduje rozluźnienie mas kałowych, a w efekcie ułatwia defekację [7].
Związek ten wykazuje aktywność jedynie w obrębie jelita grubego, a do krążenia ogólnego wchłania się w około 15% [6]. Preparat ten jest nie tylko skuteczny, ale również o dobrym profilu bezpieczeństwa, co wykazały liczne badania kliniczne [8]. Jego zastosowanie przynosi ulgę już po 6 godzinach – zaleca się jego zażycie wieczorem dzięki czemu efekt pojawia się zwykle rano. Ze względu na dane z badań klinicznych, sugerujące bezpieczeństwo preparatu, może być on podawany kobietom karmiącym oraz dzieciom po 4. roku życia [7,9].
Stosowany zgodnie z zaleceniami producenta (maksymalnie przez 5 dni bez konsultacji z lekarzem) nie powoduje również przyzwyczajenia organizmu u większości osób, a więc jest dobrym rozwiązaniem w krótkotrwałym i objawowym leczeniu zaparć w celu ułatwienia defekacji i przyniesienia szybkiej ulgi pacjentowi [10].
Opracowała mgr farm. Iwona Napierała
Piśmiennictwo:
1. Mokrowiecka A. Zaparcia czynnościowe. Medycyna Praktyczna; https://gastrologia.mp.pl/choroby/jelitogrube/74266,zaparcia-czynnosciowe (data wejścia 18-07-2018)
2. Muszyńska A, Steciwko A. Zaparcia czynnościowe – jak można pomóc pacjentom? Terapia 2008; 2(214): 45-50
3. Waluga. M., Walentek T. Najczęstsze błędy w diagnostyce i leczeniu zaparć. Medycyna po Dyplomie 2016; 07-08
4. Ehrmann-Jóśko A i in. Zaparcie – problem ludzi w różnym wieku. Terapia 2013; 2(287): 68-76
5. Karwacki M. Twardy problem w medycynie: przewlekłe zaparcie jako trudna do opanowania dolegliwość w leczeniu schyłkowej fazy przewlekłych chorób u dzieci. Opieka paliatywna nad dziećmi; IX Konferencja Naukowo-Szkoleniowa dla Lekarzy i Pielęgniarek, Rynia 2003: 79-91
6. Bisacodyl – DrugBank.ca; http://www.drugbank.ca/drugs/DB09020 (data wejścia 29-06-2018)
7. Charakterystyka Produktu Leczniczego Dulcobis; 12/2017
8. Kamm MA, Mueller-Lissner S, Wald A, Richter E, Swallow R, Gessner U: Oral bisacodyl is effective and well-tolerated in patients with chronic constipation. Clin Gastroenterol Hepatol 2011; 9 (7): 577-583
9. Friedrich C et al.: Absence of excretion of the active moiety of bisacodyl and sodium picosulfate into human breast milk: an open-label, parallel-group, multiple-dose study in healthy lactating women. Drug Metab Pharmacokinet 2011; 26(5): 458-464
10. Muller-Lissner S. A., et al. Myths and Misconceptions About Chronic Constipation. American Journal of Gastroenterology. 2005; 100:232-242
*ChPL Dulcobis, zatw. 12.2017, działanie przeczyszczające występuje pomiędzy 6 a 12 godziną od podania.
Bisakodyl działa szybciej od zalecanych przez Wielką Internę środków stosowanych doustnie w zaparciach. Dąbrowski A. Objawy chorób układu pokarmowego. Zaparcia. Wielka Interna Gastroenterologia cz. I Medical Tribune Polska. Warszawa 2010: 31-35. Szybkość działania porównano na podstawie https://indeks.mp.pl, data wejścia na stronę: 09.2017
SAPL.DULC1.18.07.1224