Z pamiętnika… wolnego rodnika cz. III

18.01.2016 r. Jedną nogą poza Plamką Żółtą…

Pakuję się. Zabieram swoje ulubione zdjęcia: ja w łańcuchu wolnych rodników, ja inicjujący pierwszą reakcję, moja pierwsza samodzielnie wykonana lipofuscyna. O proszę, a tu weekend integracyjny w Soczewce. Niby pojechaliśmy tam odpoczywać, a i tak z przyzwyczajenia postanowiliśmy trochę popracować – i proszę, wyszło nam z tego kilka ładnych zmętnień w ciele szklistym soczewki. Ale to wszystko już na nic. Dopóki organizm będzie się suplementował taką ilością antyoksydantów, jakie zaczęły do nas właśnie docierać, nie ma już miejsca w Plamce Żółtej na stare i poczciwe wolne rodniki. A powiedzmy szczerze, czy nie pracowaliśmy sumiennie? Czy nie wkładaliśmy w te uszkodzenia całego naszego serca?

Jedyne pocieszenie, jakie nam teraz zostało to fakt, że tego co dokonaliśmy, odwrócić się już nie da. Antyoksydanty bowiem to potężna broń, ale nie są w stanie cofnąć zaistniałych już uszkodzeń w fotoreceptorach siatkówki. Dlatego tak ważne jest, aby w porę uchwycić moment ich braku i rozpocząć wzbogacanie diety. Tylko w ten sposób można zapobiec uszkodzeniom narządu wzroku, a w konsekwencji późniejszym zaburzeniom widzenia. Z upływem lat i w miarę starzenia się organizmu dochodzi do osłabienia naturalnych mechanizmów antywolnorodnikowych. Przyczyną tego stanu są zarówno czynniki zewnętrzne, jak i towarzyszące schorzenia, które mogą upośledzać wchłanianie antyoksydantów z codziennej diety, a także zaburzać regenerację enzymów antyoksydacyjnych. O ile w młodym oku wolnym rodnikom trudno przechylić równowagę na swoją stronę, tak już u osób w czwartej dekadzie życia bariery antyoksydacyjne ulegają znacznemu osłabieniu. Dzieje się tak niezależnie od płci pacjenta - na uszkodzenia narządu wzroku narażeni są w równym stopniu mężczyźni, jak i kobiety. Z tego powodu jakiekolwiek zaburzenia ostrości widzenia u osób po 40 roku życia powinny być sygnałem alarmowym, skłaniającym pacjenta do wizyty u okulisty.

Najczęstszym zaburzeniem widzenia występującym w zwyrodnieniu plamki żółtej związanym z wiekiem (AMD) jest stopniowa utrata ostrości widzenia w czasie pracy do bliży (czytania, pisania) z charakterystycznym rozmywaniem się linii prostych oraz utratą widzenia centralnego. Podstawowy test wykonywany w diagnostyce zwyrodnienia plamki żółtej - test Amslera można wykonać samodzielnie patrząc na kratkowane pole i obserwując, czy linie proste zachowują swój kształt. Większość pacjentów ze zdiagnozowaną AMD cierpi na tak zwaną suchą postać choroby, dla której w tej chwili nie istnieje zarejestrowane leczenie przyczynowe. Z tego powodu okuliści zalecają, aby we wczesnej i średnio zaawansowanej postaci AMD, a także u osób obciążonych rodzinnie zwyrodnieniem plamki żółtej (choroba u najbliższych krewnych) uzupełniać dietę w antyoksydanty. Zgodnie z dostępną obecnie wiedzą opartą o aktualne badania naukowe, suplementacja taka jest efektywna w spowalnianiu progresu choroby w jej wczesnych stadiach*.

Wracając jednak do rzeczywistości w Plamce Żółtej - do drzwi mojego biura zapukał właśnie nowy lokator - Resweratrol. Oburzony bezczelnością Nowego, nie zdołałem nawet wydobyć słowa. Okazało się, że moje przytulne lokum zostanie teraz przerobione na gabinet tego…, tego… antyoksydanta.

Kiedy resweratrol wyszedł jeszcze na chwilę, szybciutko sięgnąłem do Internetu i wyguglowałem, kim właściwie jest ten osobnik. Resweratrol należał oczywiście do zespołu Nutrof Total. Wchodził on w skład wyciągu z winogron (Vitis vinifera), naturalnego antyoksydantu, który rzadko występuje w diecie klimatu umiarkowanego. Resweratrol poza silnym działaniem antyrodnikowym, poprawia mikrokrążenie w naczyniówce oka, przez co polepsza stan odżywienia siatkówki i jej fotoreceptorów. Ze względu na swoje ciekawe właściwości antyoksydacyjne, resweratrol został przebadany w zakresie użyteczności w profilaktyce i leczenie wielu chorób, w tym schorzeń sercowo-naczyniowych, neurodegeneracyjnych, nowotworowych, alergicznych oraz schorzeniach skóry. W większości z tych badań udało się uzyskać pozytywne wyniki i potwierdzić kompleksowe właściwości resweratrolu (przeciwutleniające, przeciwzapalne, antyproliferacyjne oraz antyangiogenne). Z tego właśnie powodu kardiolodzy na całym świecie zalecają osobom zdrowym umiarkowane spożycie czerwonego wina, które jest bogate w resweratrol. To co zapewne przekonało pracodawcę w CV resweratrolu to jego zdolność hamowania peroksydacji (utleniania) lipidów. Cząsteczka ta bowiem może poszczycić się mianem prawdziwego zmiatacza wolnych rodników, hamując utlenianie złego cholesterolu LDL, silniej niż witamina E. Drugie, niezwykle istotne dla oka to jego właściwości antyangiogenne, czyli hamujące powstanie nowych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych przerastających siatkówkę oka. Poza działaniami wolnych rodników, teoria naczyniowa jest jednym z mechanizmów wyjaśniających powstawanie zwyrodnienia plamki żółtej w jej rzadszej, wysiękowej postaci**.

Przyznaję, to co przeczytałem, było rzeczywiście imponujące. Zrezygnowany, wyjrzałem ukradkiem na korytarz biura. Ze wszystkich stron działo się to, co u mnie. Wolne rodniki pakowały swoje biurowe kartony i chyłkiem wymykały się z pomieszczenia. Na ich miejsce za to wchodzili nowi: cząsteczki luteiny krystalicznej, zeaksantyny, wysokooczyszczonych kwasów omega-3, resweratrolu i witamin oraz mikroelementów (cynk, miedź, selen). W dziale witamin królowały witamina C i E, które są naturalnymi sojusznikami resweratrolu i chronią struktury komórkowe przed uszkodzeniami antyoksydacyjnymi***.

Wychodząc, przeciskałem się przez gromadzący się na korytarzu tłum gapiów, nowych i byłych pracowników. Atmosfera w powietrzu gęstniała, więc postanowiłem jak najszybciej opuścić plamkę. Czułem, że wolne rodniki nie są już dłużej mile widziane, a każda chwila spędzona tutaj zagraża nie tylko mojej pracy, ale i mojemu bezpieczeństwu. Rozmyślałem tylko gorączkowo, co sprawiło, że ponieśliśmy tak wielką klęskę. Przeciwnik był oczywiście silniejszy, bo uzbrojony w naprawdę silne antyoksydanty, ale pomogły mu również inne cechy suplementu. W końcu organizm przekonał się do przyjmowania Nutrofu Total z powodu jego właściwości prozdrowotnych, ale także z powodu wygody stosowania tego preparatu. Aby uzyskać pożądany efekt wystarczało branie tylko jednej kapsułki dziennie. Zmniejszenie jej wielkości spowodowało także, że organizm nie miał problemów z jej połykaniem, a wysoki stopień oczyszczenia użytych do produkcji substratów minimalizował ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych działań niepożądanych, zwłaszcza objawów gastrycznych. Nie bez znaczenia był zapewne fakt, że suplement Nutrof Total znajduje się na rynku już 10 lat i nieodmiennie cieszy się zaufaniem szerokiej rzeszy pacjentów i lekarzy okulistów.

Stanąłem na zewnątrz Oka i jeszcze raz z rozrzewnieniem spojrzałem na moje dawne miejsce pracy. Tyle szczęśliwych wspomnień rozwiało się dziś, tyle planów i nadziei na przyszłość. Westchnąłem. Nie czas jednak na żale. Pora poszukać nowego zajęcia i nowego Oka. Nie każdy organizm przecież przyjmuje już Nutrof Total. Tyle jeszcze siatkówek mogę uszkodzić przed emeryturą, ech…

mgr farm. Sylwia Płusa

Referencje:
*A randomized, placebo-controlled, clinical trial of high-dose supplementation with vitamins C and E, beta carotene, and zinc for age-related macular degeneration and vision loss. Arch Ophthalmol. 2001; 119:1417-36
**Kopeć A i wsp. Prozdrowotne właściwości resweratrolu. Żywność Nauka Technologia Jakość 2011; 5: 5-15
***Cynk, miedź, selen, witamina E i witamina C przyczyniają się do ochrony struktur komórkowych przed uszkodzeniem antyoksydacyjnym. Ważny jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia

Zaloguj się