Mały pacjent w aptece - rekomendacja witaminy D3 o dobrej jakości

Opis przypadku:

Pacjentem jest 2-letnia dziewczynka, która wraz z mamą odwiedza aptekę. Podczas konsultacji farmaceutycznej dowiadujemy się, iż matka chce suplementować u dziecka witaminę D. Dziecko choruje rzadko i na co dzień nie przyjmuje innych leków ani suplementów diety. Matka prosi o rekomendację preparatu o dobrej jakości i skoncentrowanej ilości substancji czynnej. Do tej pory, w miesiącach jesienno-zimowych, dziewczynka dostawała preparat o niezadowalającej jakości i niewygodnej postaci kapsułek typu twist-off. Forma aplikacji była uciążliwa, a ponadto wyciśnięty z kapsułki płyn posiadał nieprzyjemny zapach, w związku z czym dziecko nie chciało go przyjmować. Ważne jest, aby preparat był dobrej jakości i zawierał odpowiednią ilość substancji czynnej, dla dziecka a także dla osoby dorosłej. Ze względu na długi wyjazd zagraniczny, matka prosi o rekomendację preparatu, który będzie zawierał dużo dawek oraz skoncentrowaną formę witaminy D w wysokiej dawce.

Który spośród dostępnych obecnie na rynku preparatów będzie wskazany u opisanej dziewczynki? Jaki preparat należy polecić aby był wygodny w zastosowaniu, ekonomiczny i neutralny w smaku i zapachu?


Rozwiązanie:

Badania naukowe ostatnich lat nierzadko podważają konieczność stosowania suplementów witaminowych u osób zdrowych. Doniesienia te nie dotyczą jednak witaminy D. Ostatnio witamina D została na zauważona na nowo i co raz częściej mówi się o potrzebie jej suplementacji nie tylko u niemowląt i dzieci ale także u osób dorosłych. Aktualne badania wskazują, iż u 90% populacji europejskiej, ze względu na położenie geograficzne, występuje niedobór witaminy D, także w Polsce [1,2].

Naturalnie witamina D syntezowana jest w skórze pod wpływem słońca. Promienie ultrafioletowe przenikają przez skórę i wpływają na niektóre sterole roślinne oraz cholesterol zgromadzony pod skórą, w wyniku czego powstaje witamina D. W Polsce taka możliwość występuje jedynie od końca kwietnia do początku września, w dni słoneczne w godzinach od 10- 15:00. Przez pozostałą część roku nie zachodzi synteza witaminy D. Już 15-20 minutowa ekspozycja na promienie słoneczne wystarczy aby zsyntetyzować 90% zapotrzebowania na witaminę D, pod warunkiem, że ekspozycji słonecznej ulega 20% powierzchni ciała, nie zabezpieczonego filtrami UV [1].

Na niedobór witaminy D wpływa także tryb życia (przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, poruszanie się samochodem) a także stosowanie kremów z wysokim filtrem, zwłaszcza u osób z jasną karnacją i małych dzieci. Ponadto wpływ ma także niewystarczająca podaż pokarmów bogatych w witaminę D (ryby, żółtko jaja, wątróbka, mleko i jego przetwory) oraz zaburzenia wchłaniania (np. alergie pokarmowe, choroby jelit, zaburzone wchłanianie tłuszczy). Również niektóre leki, a także choroby wątroby mogą przyczynić się do zmniejszonej syntezy lub szybszej degradacji witaminy D. Obserwuje się także małe zapasy tego związku u kobiet ciężarnych, co przekłada się na zmniejszoną ilość witaminy w mleku kobiecym i może stworzyć ryzyko niedoborów u niemowląt [1,3].

Zespół ekspertów w 2013 roku opracował rekomendacje na temat suplementacji witaminy D dla różnych grup wiekowych. Zgodnie z zaleceniami należy stosować następujące dawki:

• noworodki i niemowlęta (0-12 miesięcy) 400 IU do 6 m.ż. a następnie 400-600 IU przez cały rok kalendarzowy
• dzieci i młodzież (1-18 lat) od września do kwietnia 600-1000 IU, w zależności od masy ciała. Przez cały rok, jeśli synteza skórna jest niewystarczająca.
• dorośli i seniorzy 800-2000 IU w miesiącach jesiennych i zimowych. Osoby po 65 roku życia przez cały rok [1].

Mając na uwadze powyższe wytyczne, naszej pacjentce warto zarekomendować nowość na rynku, preparat Bobik D 1000. Jest to pierwszy na rynku preparat zawierający skoncentrowaną ilość 1000 IU witaminy D w jednej dawce. Jest to ilość jednostek, którą można stosować zgodnie z zaleceniami u dzieci od 1 roku życia oraz u dorosłych. Butelka z dozownikiem umożliwia dokładne odmierzenie dawki. Preparat jest neutralny w smaku oraz zapachu i dzięki postaci kropli doustnych, wygodny w zastosowaniu. Warto zarekomendować stosowanie witaminy D również matce (wspólnie z dzieckiem), gdyż szacuje się, że ok. 90% dorosłych Polaków ma niedobór witaminy D. Bobik D 1000 to dobre rozwiązanie dla całej rodziny. 10 ml to ekonomiczne opakowanie zawierające aż 200 dawek. Również cena preparatu nie przekraczająca 30 zł, w przeliczeniu na jednego pacjenta daje 200 dni stosowania i dzienny koszt kuracji około 0,15gr. Poza tym witamina D jest zawieszona w oliwie z oliwek, dzięki czemu nie ma konieczności przyjmowania witaminy D dodatkowo z tłuszczem, co będzie cenną informacją dla osób dbających o wagę. Poza tym oliwa z oliwek jest bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Bobik D 1000 to suplement diety wytwarzany zgodnie zasadami GMP (Good Manufacturing Practice) oraz standardami farmaceutycznymi co gwarantuje jego jakość, skład i bezpieczeństwo.

mgr farm. Maria Pieńkowska

Piśmiennictwo:
1. Witamina D – działanie, niedobory, suplementacja u pacjentów w różnym wieku”, K. Duszyńska – Polus, Praca specjalizacyjna: Farmacja Apteczna, 2015 http://www.woia.pl/dokumenty/Witamina%20D-1.pdf
2. Charzewska J i in. Aktualne (2009) polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoboru witaminy D. Portal Medycyna Praktyczna;
http://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/wytyczne/show.html?id=49024 (data wejścia 8-12-2015)
3. Misra M et al. Vitamin D deficiency in children and its management: review of current knowledge and recommendations. Prevention of Rickets and Vitamin D Deficiency in Infants, Children, and Adolescents. Pediatrics, 2008; 122: 398–417;
http://www.mp.pl/artykuly/41973 (data wejścia 8-12-2015)

Zaloguj się