Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Sumamigren - migrena z głowy!

W dzisiejszej Porannej Kawie:


Polscy pacjenci przepadają za stosowaniem leków przeciwbólowych, co w przypadku długotrwałego ich przyjmowania może prowadzić do rozwoju tolerancji i uzależnienia.
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych dowiecie się z tego wątku.


Realizacja recept
Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Poltram występuje w postaci kropli doustnych pakowanych po 10 i 96ml oraz kapsułek po 20 sztuk. W przypadku, kiedy lek zarejestrowany jest w więcej niż jednej postaci, lekarz ma obowiązek określić ją na recepcie. Jeśli tego nie zrobi, farmaceuta zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich może określić postać na podstawie posiadanej wiedzy. Kolejnym obowiązkiem lekarza jest zaznaczyć ilość leku. Przy braku określonej ilości opakowań farmaceuta może wydać jedno najmniejsze, refundowane. W przypadku kapsułek będzie to opakowanie po 20 sztuk, natomiast jeśli chodzi o krople - opakowanie po 10 ml.

Czym różni się Madopar 125 od Madoparu HBS

Zastanawiałam się czym się różni Madopar 125 od Madoparu HBS? Oba są w postaci kapsułek. Po co produkować oba? Cena ta sama, wszystko to samo. Nie rozumiem. Zamieniać niby też nie można, bo cena ta sama. Może o czymś nie wiem?

Nr prawa wykonywania zawodu lekarza

Mam receptę z nadrukowanymi danymi lekarza:
- imię i nazwisko
- kod kreskowy i pod nim nr zawierający nr prawa wykonywania zawodu, ale oprócz tego dodatkowe cyfry
Jest podpis, ale brak pieczątki. Czy recepta może być wydana na zniżkę?

Indapen

Interpretacja dawkowania S. 2 x 1 - 0

Rp.
Encorton 5 mg
1 op a 100 tabl Ryczałt
s. 2 x 1 -0
Jak zinterpretować takie dawkowanie? Można wydać na zniżkę? Z góry dziekiuję za odpowiedź

Zamiana salofalku na asamax

Czy można zamienić Salofalk 500 2x50tab. na Asamax 500 100tab., co sądzicie?
Salofalk 500 50tab. cena urzędowa: 51,84 limit: 40,49
Asamax 500 100tab. cena urzędowa: 80,49 limit: 80,49


Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >

Decyzje i komunikaty

Wycofanie z obrotu Berberil


Solpadeine

Terapia bólu
Które leki cechuje efekt pułapowy?

O efekcie pułapowym bardzo często mówi się w kontekście leków przeciwbólowych, gdyż zdarza się, iż pacjenci skarżący się na nieprzyjemne doznania przyjmują kolejna dawkę leku, aby przyspieszyć bądź wzmocnić efekt terapeutyczny. Dlatego też świadomość istnienia tego zjawiska wydaje się niezwykle istotna zwłaszcza w odniesieniu do oceny ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Pamiętajmy bowiem, iż przy samowolnym ponawianiu dawek terapeutycznych może dojść do przekroczenia granicy bezpieczeństwa stosowania bez wyraźnego wpływu na skuteczność określonej substancji czynnej.

Dostępne środki przeciwbólowe - skład, efektywność, efekty uboczne

Pomimo stale rosnącej na rynku liczby preparatów stosowanych w leczeniu bólu ostrego i przewlekłego, zróżnicowanie samych substancji leczniczych wchodzących w skład preparatów kategorii OTC jest stosunkowo niewielkie. Niebagatelne znaczenie ma jednak ich połączenie w odpowiednich proporcjach oraz postać farmaceutyczna samego preparatu, które razem stanowią o określonym profilu działania farmakologicznego.

Synergizm w leczeniu bólu

Ból to subiektywnie przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę lub zagrażających ich uszkodzeniem. Nieleczony powoduje narastanie zmian patofizjologicznych w ośrodkowym układzie nerwowym i ostra postać bólu może ulec przekształceniu w przewlekły zespół bólowy. Aby powstrzymać rozwój kaskady niekorzystnych procesów fizjologicznych, konieczne jest wdrożenie efektywnej terapii przeciwbólowej.

Czy kodeina uzależnia?

Substancją o działaniu przeciwbólowym i przeciwkaszlowym z grupy alkaloidów fenantrenowych o niewielkich właściwościach narkotycznych jest kodeina. W organizmie metabolizowana jest do morfiny (ok. 10 proc.), która odpowiedzialna jest za działanie analgetycznie. Wykazano, iż długotrwałe stosowanie wysokich dawek kodeiny może przyczynić się do zwolnienia rytmu oddychania, poprzez zahamowanie ośrodka kaszlowego w rdzeniu przedłużonym. Po podaniu doustnym kodeina jest szybko wchłaniana z przewodu pokarmowego, zaś jej działanie utrzymuje się przez 4-6 godzin. Kodeina metabolizowana jest w wątrobie do norkodeiny i morfiny, a następnie w postaci glukuronianiów wydalana z moczem. Potwierdzono, iż całość przyjętej dawki eliminowana jest z naszego organizmu w ciągu 48 godzin.

Tabletki musujące - zalety formatu na przykładzie Solpadeine

Efekt farmakologiczny, jaki wywiera dany lek, jest charakteryzowany między innymi przez ilość substancji leczniczej, jaka dostaje się do organizmu. Im krótszy czas potrzebny do uwolnienia substancji aktywnej oraz im wydajniej zachodzi proces wchłaniania tej substancji, tym szybciej można jest uzyskać pożądany efekt farmakologiczny. Biorąc pod uwagę rodzaje tabletek dostępnych na rynku warto zwrócić uwagę na tabletki musujące.

Jak rozpoznać i leczyć migrenę?

Każdy z nas doświadcza czasem nieprzyjemnego uczucia bólu głowy. Przyczyny tego zjawiska mogą być różnorakie jak choćby: nadciśnienie tętnicze czy przyjmowanie zbyt małej ilości płynów. Występują jednak również takie bóle, które charakteryzuje się jako jednostronne i równocześnie pulsujące, o dość sporej powtarzalności. Jeśli do tego stanu dołączymy zaostrzenia pod wpływem wysiłku fizycznego czy pochylania się, a ponadto zaobserwujemy występowanie światłowstrętu czy zwiększonej wrażliwości na bodźce słuchowe i zapachowe wówczas możemy już mówić o migrenie.

Wartix

Blogi
Niemowlaki dla zaawansowanych

Jakich pacjentów lubimy najbardziej? Proste pytanie- tych podobnych do nas samych. Najlepiej jeszcze, kiedy ich problemy zdążyliśmy już przerobić na własnej skórze. O ile łatwiej wtedy udzielić kompetentnej i rzeczowej porady, o ile łatwiej wyjść na profesjonalistę i wykazać się szeroką wiedzą, na której nie sposób będzie nas zagiąć. Niestety- wiek, a czasem i płeć nie zawsze pozwalają doświadczyć wszystkiego personalnie. Wydawałoby się, że jednym z trudniejszych pytań aptecznych jest „A który krem do protez Pani poleca?”. Bo jak tu wyjść z twarzą z sytuacji i nie obrazić pacjenta odpowiedzią, kiedy jeszcze własne zęby gryzą tak, że aż wstyd.

Z dziennika FARMACEUTY - Autopsja

Doświadczenie jest jedną z ważniejszych cech, jakie może posiadać farmaceuta. Obok opanowania mechanizmów działania leków i wszelakiej wiedzy na temat aptecznego asortymentu, to właśnie znajomość pewnych problemów z autopsji czyni nas lepszymi w tym zawodzie.

Dziurawiec i sok z grejpfruta

Dziurawiec to znane zioło. W zależności od typu roztworu może działać przeciwdepresyjnie lub pomagać w trawieniu. Wyciąg suchy z dziurawca znajdziemy np. w preparacie Deprim. Dziurawiec daje wiele interakcji, ponieważ wpływa na metabolizm leków.

CitriMag

72 po

"Miej serce i patrzaj w serce". Te słowa poety prawdopodobnie wielu ludzi chętnie odniosłoby do naszego zawodu. Jak to się jednak ma do 72 po?

Arytmia - podstawowe zasady farmakoterapii

Nie każde zaburzenie w pracy mięśnia sercowego wymaga leczenia farmakologicznego. Zmiany, które nie powodują dolegliwości ani zaburzeń hemodynamicznych i nie pogarszają rokowań pacjenta, nie wymagają podawania leków przeciwarytmicznych.


Bisocard

Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznej Bisocard - pomoc w nagłych wypadkach - część III

W niniejszym odcinku naszego filmowego kursu pokazujemy, jak pomóc poszkodowanym w przypadku zasłabnięcia, zadławienia i zranienia.
Każda z tych sytuacji wymaga innego podejścia, ale wszystkie mają wspólny mianownik:
Twoją szybką reakcję. Pierwsze sekundy są zawsze kluczowe.

Syrop na biegunkę dla dziecka bez recepty

Czy słyszeliście o jakimś innym syropie na biegunkę dla dziecka bez recepty niż Carbosal czy Kleik marchwiowo ryżowy?
Bo w internecie nic nie znalazłam, ale Pacjentka upiera się, że taki jest w dodatku jest o smaku bananowym....?
Dziękuję za wszelkie wskazówki :)

Burza mózgów cz. 30 - Termometry

Dzisiaj poruszymy temat sprzętu medycznego, a ściślej termometrów. Obecnie na rynku mamy szeroki wachlarz produktów, który niestety nie przekłada się na intuicyjność, jakość i wiarygodność pomiaru.

Spuchnięta dolna warga pokryta martwym, popękanym nabłonkiem

Do apteki w środku upalnego lata na dyżur nocny zgłasza się 35 letni pacjent za spuchniętą dolną wargą pokrytą w całości popękanym, łuszczącym się nabłonkiem. Pacjent prosi o preparat z acyklowirem dopatrując się przyczyn swoich dolegliwości w zakażeniu wirusowym. Czy ta diagnoza jest słuszna? Co może być przyczyną takich zmian i jak możemy pomóc mężczyźnie?
Zapraszamy do dyskusji!

Sącząca rana nowotworowa

Mam problem z raną powstałą w wyniku nowotworu gruczołu krokowego. Rana niegojąca się z niewielkim wysiękiem. Mężczyzna oczekuje niedrogiego środka, który skutecznie wysuszałby mu ranę i choć na chwilę ją zagoił. Pacjent leczony paliatywnie octanem leuproleiny, lat 65.
Doraźnie stosuje Dermatol z mizernym skutkiem.

Zaparcia u kobiet w ciąży, a hemoroidy

Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Przyszła mama przez 9 miesięcy przygotowuje się na przyjście na świat swojego dziecka. Towarzyszy temu wiele radosnych, ale także trudnych chwil. Ciało kobiety zaczyna się zmieniać, poziom progesteronu może wzrosnąć nawet stukrotnie. Hormon początkowo produkowany jest przez ciałko żółte, a w późniejszym etapie ciąży przez łożysko. Głównym zadaniem progesteronu jest podtrzymywanie ciąży: przygotowuje śluzówkę macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja i chroni macicę przed przedwczesnymi skurczami. Niestety progesteron hamuje także pracę jelit, przez co kobieta w ciąży może cierpieć na zaparcia.

Polfenon - przywraca miarowy rytm serca
Informacja o leku >

Aktualności z branży
Wyłudzili pieniądze z NFZ. Jedna z oskarżonych osób popełniła samobójstwo

Lekarka internistka wystawiała recepty na leki psychotropowe. Następnie receptę „realizowała” zaprzyjaźniona apteka. Farmaceuci fikcyjnie wprowadzali lek, którego nie mieli na stanie. Dokumentowali sprzedaż i występowali z wnioskami do NFZ o refundację – za 39 recept otrzymali 134 tys. zł.

Lekarze POZ boją się informatyzacji. Mają powody?

Czego obawiają się lekarze POZ w związku z informatyzacją ochrony zdrowia – pyta red. nacz. Medexpressu Iwona Schymalla dr. Michała Sutkowskiego, specjalistę medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych, prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych KLR w Polsce.

Ministerstwo Finansów szykuje bat na lekarzy

Jak dowiedział się serwis naTemat minister finansów ma zamiar rozprawić się z ukrywającymi dochody lekarzami. Nowe przepisy już od przyszłego roku. Co się zmieni?

NFZ: o wielkości kwoty refundacji i liczbie zrefundowanych opakowań

Centrala NFZ publikuje informacje o wielkości kwoty refundacji i liczby zrefundowanych opakowań jednostkowych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz jednostkowych wyrobów medycznych.

Pacjentka prof. Chazana już po przesłuchaniu

Jak dowiedział się portal tvp.info biegli z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego zbadają dokumentację pacjentki prof. Chazana. Kobieta już została przesłuchana. Co powiedziała?


Sensodyne

Ankiety

Czy wydajesz leki o kategorii dostępności Rx bez wymaganej recepty?

Czy twoja połówka życiowa (rodzaj związku nie ma znaczenia) jest z branży aptecznej?


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Kategoria dostępności „stosowane wyłącznie w lecznictwie zamkniętym - Lz"

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 14 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów zaliczenia produktu leczniczego do poszczególnych kategorii dostępności
§ 3.
Produkt leczniczy zalicza się do kategorii dostępności „stosowane wyłącznie w lecznictwie zamkniętym - Lz", w przypadku gdy z uwagi na swe właściwości farmakologiczne, sposób podawania, wskazania, innowacyjność lub ze względu na interes zdrowia publicznego jest zarezerwowany dla leczenia, które może być przeprowadzone tylko w lecznictwie zamkniętym.

Powrót do pracy w aptece

Z Waszego doświadczenia - jak wygląda powrót do pracy w aptece po dłuższej przerwie? Trudno jest się na nowo dostosować, czy należy to raczej do kategorii "tego się nie zapomina"?
I jeszcze jedno - jak to jest z zachowaniem prawa wykonywania zawodu? Wiem, że nie można mieć przerwy dłuższej niż 5 lat, tylko nie wiem, jak wygląda to w praktyce. Dyżury brane od czasu do czasu, z przerwami na przykład kilkumiesięcznymi wystarczą, żeby PWZ zachować?

Utylizacja umowa

Czy konieczna jest umowa z firmą utylizującą przeterminowane w aptece leki czy można bez? Korzystam z firmy Nowista, działa sprawnie i bezproblemowo.

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.


Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracy Szukaj ofert pracy

Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook

Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.