Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Sumamigren


Około 25% pacjentów zgłaszających się do lekarza i farmaceuty skarży się na bóle mięśni, kości i stawów. Najczęściej dolegliwości te mają związek ze stanami zapalnymi lub uszkodzeniami mechanicznymi. Jakie leczenie zastosować, aby pomóc pacjentowi? Informacje w tym szkoleniu.


Realizacja recept
2 op po 30 czy 1 op po 60?

Czy jeśli na recepcie lekarza napisał, np. Atoris 10 mg 2 op po 30 tabletek, to z korzyścią dla pacjenta wydajecie Atoris 10 mg 1 op po 60 tabletek? Słyszałam na ten temat różne opinie w zależności od aptek.

Metypred, dawkowanie...

Rp
Metypred 16, 3* 100 tabletek
DS 4 tabletki rano, stopniowe zmniejszanie dawki w warunkach ambulatoryjnych.
Wydajemy 300 tabletek? :)

EUTHYROX - dawkowanie

Czy według Was 2 na zniżkę czy 1 na zniżkę i 1 pełnopłatne. Recepta została wycofana, a ja nadal nie wiem dlaczego.

Lactacyd


Bioracef ile wydać

Ile wydać bioracefu 500? Wszystko na zniżkę?

Zinnat - Import równoległy?

Czy zetknęli się Państwo z takim zapisem na recepcie?
Zinnat - (IR)
tabl.pow.,250mg.10szt.
ilość 1op 50%
W/g mnie lekarzowi chodziło o import równoległy . Może mają Państwo jakiś inny pomysł?

Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Jeśli lekarz wypisze krople - recepta musi zawierać dawkowanie, kiedy zaordynowane są więcej niż 2 opakowania po 10 ml lub przynajmniej jedno opakowanie 96 ml. Lek Poltram-krople po 10 ml wyposażony jest w kroplomierz, dawkowanie leku może być określone poprzez podanie ilości kropli, miligramów chlorowodorku tramadolu lub objętości roztworu jakie przyjmuje pacjent.

Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >


Claritine


Blogi

Z dziennika FARMACEUTY - Czas na „coming out”!

W mediach trwa nagonka na aptekarzy, którzy chcą zawłaszczyć dla siebie apteki, likwidując przy tym te najtańsze – sieciowe. Może to najwyższy czas i najlepsza okazja, by ukazać prawdziwe oblicze sieciówek? A kto inny jak nie pracujący w nich farmaceuci mogą zrobić to najlepiej? Dlatego jeśli się do nich zaliczacie i chcecie opowiedzieć jak jesteście traktowani w tych aptekach i jak naciąga się tam pacjentów – oto najlepszy moment na „coming out”.

Moja macica, moje życie, moja decyzja...?

Pierwszy raz przeczytałam o projekcie nowej ustawy antyaborcyjnej pierwszego kwietnia i uznałam to za primaaprilisowy żart. Portal, na którym był umieszczony komentarz do projektu był bardzo nierzetelny (jak się okazało po mojej późniejszej analizie) i w bardzo emocjonalny sposób krytykował proponowane zmiany, stąd nie potraktowałam sprawy poważnie. Dopiero kilka dni później uświadomiono mnie, że taki projekt naprawdę istnieje.

Przedstawicielskie pierdołki

Długopisy, notesy, kalendarze, kubki, fartuchy, smycze, pendrajwy, maskotki, zabawki, cukiernice… mnogość pierdołek, którymi zasypują nas przedstawiciele farmaceutyczni nie ma końca. Z jednej strony podziwiam kreatywność marketingowców, którzy nazwę leku potrafią wcisnąć nawet na ołówek. Z drugiej strony mam już dosyć tych bezużytecznych gadżetów, które tonami walają się po aptece…

Controloc Control


Witaminowe nieporozumienie

Nie uwierzę, jeśli powiecie mi, że nigdy jeszcze nie przytrafił wam się pacjent pytający o lewoskrętną witaminę C. I choć mam wrażenie, że jej popularność nieco słabnie (na rzecz innych odkrywczych terapii), to nadal lewoskrętny mit miewa się doskonale. Dlaczego mit? O tym przeczytacie w moim dzisiejszym artykule.

Robić, czy nie robić?

Jakiś czas temu przyszedł do mnie mężczyzna z prośbą o wykonanie czopków. Problem polegał jednak na tym, że chciał aby substancją czynną w tych czopkach była dostarczona przez niego substancja, a dokładnie olejek z CBD.

Zakaz reklamy aptek jak prohibicja?

Do napisania tego artykułu skłoniła mnie dyskusja na forum FGD. Czy naprawdę warto „kruszyć kopie” i walczyć o jego bezwzględne utrzymanie?

BabyIQ


Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznejCzy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

Wrastające paznokcie

Jakie preparaty polecacie swoim pacjentom na świąd skóry,które rzeczywiście są skuteczne?

Pacjentka z zaburzeniami flory bakteryjnej miejsc intymnych

Pacjentką jest 35-letnia kobieta, która zgłasza się do apteki kilka dni po zakończonej antybiotykoterapii. Przez 7 dni przyjmowała klarytromycynę w związku z infekcją górnych dróg oddechowych. Na czas stosowania antybiotyku pacjentce zalecono również przyjmowanie doustnego probiotyku. Pomimo tego, tuż po zakończeniu kuracji kobieta zaobserwowała niepokojące objawy dotyczące układu płciowego. Od trzech dni pacjentka zmaga się ze świądem i pieczeniem miejsc intymnych.

Zasady żywienia niemowląt i dzieci do 3 roku życia

„Powiedz mi jak karmisz dziecko, a powiem Ci… kim będzie” – te słowa nie bez powodu rozpoczynają tekst dotyczący zasad żywienia małych dzieci. Pierwsze miesiące życia to najważniejszy okres rozwoju człowieka. Udowodniono, że warunki żywieniowe w okresie wczesnego dzieciństwa mają kluczowy wpływ na dalszy rozwój fizyczny i psychiczny oraz stan zdrowia. Co więcej, niedobór takich składników w diecie jak kwasy DHA, witamina D, czy żelazo mogą w przyszłości zwiększać ryzyko występowania chorób dietozależnych i zaburzeń odżywiania.

Aquamol


Dziecko z atopowym zapaleniem skóry

Do apteki zgłasza się matka 10-letniego chłopca. Podczas przeprowadzonego wywiadu z rodzicem, farmaceuta dowiaduje się, iż dziecko choruje od wieku niemowlęcego na atopowe zapalenie skóry. Wśród objawów dominuje znaczna suchość skóry oraz nawracające grudkowate zmiany, które cechują się dużym świądem.

Analiza postaci farmaceutycznych leków przeciwbólowych

Zgodnie z definicją bólu podaną przez International Association for the Study of Pain jest on nieprzyjemnym doznaniem czuciowym i emocjonalnym związanym z aktualnie występującym lub zagrażającym uszkodzeniem tkanek (International Association for the Study of Pain, IASP Taxonomy 1979, 2008). Z punktu widzenia farmaceuty, ból jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do apteki.

Przypadek apteczny - odciski

Do apteki zgłasza się 40-letnia kobieta poszukująca skutecznego rozwiązania na odciski na dużych paluchach stóp. Kobieta chce przygotować się przed sezonem letnim. Kobieta wykonuje pracę chodząco-stojącą.
Co możemy polecić Pani w jej sytuacji? O co powinniśmy zapytać przed dobraniem rozwiązania? Czy apteczne preparaty są w stanie poradzić sobie z odciskami? Jakich porad udzielić kobiecie?
Zapraszamy do dyskusji.

Fusacid


Aktualności z branży
Samorząd aptekarski w Polsce - wyniki badania ankietowego

Przedstawiamy wstępne opracowanie wyników badania ankietowego pt. "Samorząd aptekarski w Polsce", przeprowadzonego przez dr hab. Agnieszkę Zimmermann, Kierownika Zakładu Prawa Medycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

UOKiK: reklama suplementów diety - czy możliwa jest samoregulacja?

Już po raz drugi przedstawiciele branży suplementów diety, organizacji konsumenckich i instytucji publicznych spotkali się, aby dyskutować o reklamie tych produktów. Spotkanie poświęcone problematyce kodeksu dobrych praktyk w branży suplementów diety odbyło się 28 kwietnia w UOKiK.

Polpharma funduje nowoczesny system nadzoru położniczego

Nowoczesny system nadzoru położniczego o wartości ok. 100 tys. zł trafił do szpitala w Starogardzie Gdańskim dzięki wsparciu finansowemu Polpharmy. Ten zaawansowany sprzęt zwiększy standard opieki okołoporodowej i na oddziale położniczo-ginekologicznym.

OIA Koszalin: partnerstwo w programie "Karta Seniora" jest reklamą

Środkowopomorska OIA w Koszalinie przypomina, że informacja o przystąpieniu apteki do programu Karta dla Seniora jest formą zakazanej reklamy.

Ankiety

Farmaceuta na wakacjach

Czy w Twojej pracy zdarzyło Ci się wylegitymować pacjenta (ze względu na wiek)?

Poprawy recept, jak często wam się to zdarza i czy odbywa się to w godzinch pracy czy po?

Altabactin


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Od kiedy dawca krwi nie musi być zasłużony by mieć zniżkę?

Jak w tytule- od kiedy obowiązuje, ze dawca krwi nie musi być zasłużony a jedynie honorowy? W rozporządzeniu z 28.10,15 w sprawie rp wystawianych przez pielęgniarki jest zapis o honorowym a nie zasłużonym honorowym:
§ 22. Leki dla osób, o których mowa w art. 43, art. 45, art. 46 i art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy, wydaje się na podstawie legitymacji „Honorowego Dawcy Krwi” lub legitymacji „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, o których mowa odpowiednio w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r.

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracySzukaj ofert pracy


Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook


Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.