Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Header
Pyrantelum
Temat dnia

Co wywołuje opryszczkę i jak ją leczyć?

Objawy opryszczki uwidaczniają się przede wszystkim w postaci stanu zapalnego jako wrzodziejące zmiany na błonie śluzowej warg (przybierają one postać pęcherzyków surowiczych), którym towarzyszy zwykle wysięk wydzieliny.

Jak skutecznie leczyć opryszczkę?

Realizacja recept i receptura apteczna
Nowość

Receptura - od czego zacząć?

Moglibyście rzucić okiem na receptę? Czy sie spotkaliście z taka? I jak byście wykonali?

czytaj więcej

Groprinosin
Nowość

Lekarz stomatolog S

Rp od stomatologa. Pani doktor 78lat. nie wykonuje już zawodu.
Czy może wypisac leki dla mężą na S. ?

czytaj więcej

Nowość

Receptura

Chyba zaczynam tworzyć kwadraturę koła, dwie recepty: (...)
W pierszej logicznie 0,2 z opakownia czyli 0,02, ale druga wiem, że lekarzowi chodzi o pół opakowania, ale zapis chyba niekoniecznie właściwy, a w związku ze zmianami zastanawiam się nad poprawnością wypisania recepty, albo po prostu się czepiam.

czytaj więcej

Nowość

Roztwór robiony

(...) Czy ktoś z was wykonywał taką receptę? Niby wszystko rozpuszcza się w etanolu, ale po wymieszaniu coś się wytrąca. Jakaś niezgodność balsamu z tanniną?

czytaj więcej

Tymianek i Podbiał
Decyzje i komunikaty
Ważne

Wycofanie z obrotu Prokit

Decyzja Nr 29/WC/2017

czytaj więcej

Ważne

Wycofanie z obrotu Polcrom

Decyzja Nr 28/WC/2017

czytaj więcej

Blogi

Owsica - powszechny problem

W Europie obserwuje się roczne zarażenie owsikiem w różnych grupach dzieci sięgające kilkudziesięciu procent. W Polsce badania masowe wykazały roczne zarażenie owsikiem u 17% dorosłych i 38% dzieci w wieku 7-14 lat.

czytaj więcej

Nowość

Z dziennika FARMACEUTY - Redaktor Naczelny poleca #12

Od kilku miesięcy sprawy farmaceutów i patologie rynku aptecznego znajdują się w centrum uwagi. Sporo mówi się między innymi o problemie niedoborów kadrowych w aptekach, emigrujących farmaceutach i ich odpowiedzialności zawodowej. I między innymi o tym piszemy w najnowszym numerze MGR.FARM.

czytaj więcej

Nowość

Cała prawda o odmowach...

Jednym z bardziej nonsensownych obowiązków każdej apteki jest raportowanie odmów realizacji zamówień otrzymanych z hurtowni farmaceutycznych. Wielokrotnie postulowałem, aby ten obowiązek całkowicie przerzucić na hurtownie farmaceutyczne, mimo to system raportowania pozostaje niezmienny od wielu miesięcy... Niezmienna jest też jego „skuteczność” skoro lista leków zagrożonych brakiem dostępności od początku swego istnienia zawiera, wiele tych samych pozycji.

czytaj więcej

Iberogast

Farmaceuta w małym mieście

Był deszczowy wieczór w małym, cichym miasteczku. Ludzie pierzchli w pośpiechu szukając schronienia pod każdym dostępnym daszkiem. A że mieli znaczną przewagę liczebną nad daszkami, pod każdym panował niekomfortowy ścisk. Traf chciał, że pod jednym z nich znalazł się Farmaceuta...

czytaj więcej

Co Wy wiecie o prowadzeniu apteki?

Apteka - miejsce, które przez wieki ewoluowało i praktycznie co kilka pokoleń przechodziło małą rewolucję. Intensywność i częstotliwość tych zmian była i jest wprost proporcjonalna do postępów nauki oraz rozwoju technologii. Tymczasem legendarne już plemię farmaceutycznych purystów nawołuje do wstrzymania ewolucji i zachowania klasycznego charakteru apteki.

czytaj więcej

Mollers
Przypadki apteczne

Czy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

czytaj więcej

Pacjentka krótko po porodzie z opuchlizną

...ale tylko w jednej nodze. Opuchlizna pojawiła się wczoraj samoistnie, bez żadnego urazu, wcześniej nie było żadnych problemów. Nie było nigdy w rodzinie problemów z zakrzepicą, w trakcie ciąży nie miała zleconego Clexane ani podobnych środków. Odesłałam ją do lekarza, wydaje mi się, że na poziomie apteki nie jesteśmy w stanie jej pomóc - czy słusznie? Macie jakieś podejrzenia?

czytaj więcej

Anaftin

Witamina D – prześledźmy jej wpływ na nasz organizm, czy wiemy o niej wszystko?

Witamina D to określenie dla grupy związków rozpuszczalnych w tłuszczach, w skład których wchodzi występująca naturalnie w organizmach zwierzęcych (w tym ludzkich) witamina D3 (tzw. cholekalcyferol). Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym przebiegu regulacji stężenia wapnia oraz fosforu w organizmie człowieka, a co za tym idzie ma udział w procesie przeciwkrzywiczym.

czytaj więcej

Kobieta w ciąży a kurzajki

Do apteki zgłasza się kobieta w ciąży, wiek ok 30 lat i skarży się na bolesne kurzajki na stopie. Czy można jej coś w tym stanie polecić? Czy lepiej poczekać do rozwiązania i dopiero wtedy rozprawić sie z problemem? a jeśli po porodzie to w którym momencie? czy w okresie karmienia piersią można?

czytaj więcej

Hascovir
Praktyka apteczna
Aktualności

Grozi nam epidemia odry?

Wirus tej niemal zapomnianej już choroby rozlewa się po Starym Kontynencie. Odra, uważana przez niektórych za niegroźną chorobą wieku dziecięcego, potrafi zabić. I zabija. Wśród zagrożonych krajów jest Polska. Winą za to obarczane są ruchy antyszczepionkowe.

czytaj więcej

Marek Tombarkiewicz: To, że tylko farmaceuta może prowadzić nie jest niczym niezwykłym

Podczas piątkowej dyskusji o nowelizacji Prawa farmaceutycznego, wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, przekonywał, że ograniczenia własnościowe, geograficzne i demograficzne nie są niczym niezwykłym o obowiązują w innych krajach europejskich.

czytaj więcej

Ustawa „apteka dla aptekarza” przypomina ustawę o „obrocie ziemią”

Swoje stanowisko w sprawie przyjęcia przez Sejm poselskiego projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego opublikował Instytut Biznesu, który jednoznacznie potępił proponowane zmiany na rynku aptecznym oraz sposób ich wprowadzania.

czytaj więcej

Senat zajmie się 'apteką dla aptekarza' już za tydzień

Po piątkowym przegłosowaniu w Sejmie ustawy zmieniającej zasady funkcjonowania rynku aptecznego, projekt wkroczył na kolejny etap ścieżki legislacyjnej. Już w przyszłym tygodniu zajmą się nim dwie komisje senackie.

czytaj więcej

farmacja.edu.pl
Doniesienia naukowe

Pierwsze przeciwciało monoklonalne w weterynarii

Leczenie zwierząt staje się coraz bardziej zaawansowane, nie powinien więc dziwić fakt, że portfolio leków weterynaryjnych właśnie zostało rozszerzone o lek biologiczny - pierwsze przeciwciało monoklonalne do stosowania u zwierząt. Jest nim lokiwetmab (produkt Cytopoint) i jest on dostępny w formie iniekcji.

czytaj więcej

Eksperyment Milgrama wiecznie żywy

Tym razem to polscy naukowcy z Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego SWPS postanowili odtworzyć eksperyment psychologiczny przeprowadzony ponad 50 lat temu. Eksperyment Milgrama jest jednym z najbardziej znanych badań nad posłuszeństwem wobec autorytetów. Polacy analizowali, czy w 2015 r. jest on dalej aktualny. Czy bylibyśmy w stanie porazić ludzi prądem, gdyby ktoś nam tak nakazał?

czytaj więcej

Ankiety
Prawo

Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu

czytaj więcej

Ewidencja osób zatrudnionych w aptece

Jak wyglada zgłoszenie osób oddelegowanych z apteki tej samej sieci chociażby na jeden dzień pracy. Jak to zgłaszać do NFZ? A jak to zapisać w książce ewidencji w końcu dana osoba nie jest zatrudniona stricte na stałe. Nawet ta dana osoba nie ma unowy na ta aptekę.

czytaj więcej

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

czytaj więcej

Praca

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń drobnych jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracySzukaj ofert pracy
Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebooku

Miłego dnia,

Zespół farmacja.net

Partnerzy