Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Zolpic - dobra noc... udany dzień


W dzisiejszej Porannej Kawie:

W świetle obowiązujących przepisów to na gminie spoczywa obowiązek zbiórki przeterminowanych i niepotrzebnych produktów leczniczych.
O porozumieniu między aptekarzami a firmami oferującymi pojemniki na leki przeterminowane podyskutować można w tym wątku.


Realizacja recept
Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Poltram występuje w postaci kropli doustnych pakowanych po 10 i 96ml oraz kapsułek po 20 sztuk. W przypadku, kiedy lek zarejestrowany jest w więcej niż jednej postaci, lekarz ma obowiązek określić ją na recepcie. Jeśli tego nie zrobi, farmaceuta zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich może określić postać na podstawie posiadanej wiedzy. Kolejnym obowiązkiem lekarza jest zaznaczyć ilość leku. Przy braku określonej ilości opakowań farmaceuta może wydać jedno najmniejsze, refundowane. W przypadku kapsułek będzie to opakowanie po 20 sztuk, natomiast jeśli chodzi o krople - opakowanie po 10 ml.

Brak kodu kreskowego REGON

Potrzebuję konsultacji na szybko:
recepta z gabinetu prywatnego, ale nie pro auctore, ani pro familiae, nie posiada REGONu w postaci kodu kreskowego. Czy można zrealizować na zniżkę?

Wycena leku na 2 Ryczałty- KAMSOFT

Czy przy wycenie leku recepturowego na dwa ryczałty w programie Kamsoft wyskakuje Wam informacja o ujemnej refundacji dopóki nie wprowadzić ilości składników przekraczających wartością tej kwoty?? Czy to tylko u mnie, czy to norma?? Dzięki za odpowiedź.

Microgynon

Czy można wydać na receptę refundowaną Microgynon 6 opakowań?

RECEPTA NA DZIŚ CZ. 74 (16-10-2014)

Załóżmy, że przenieśliśmy się do przyszłości i mamy 16-02-1015 rok, Formetic nadal znajduje się na listach leków refundowanych z odpłatnością ryczałtową. Ile opakowań leku na taką receptę możemy wydać pacjentowi?

Oddział NFZ

Mamy taka jedną p.dr, co to nie pisze, a bazgroli gorzej niż kura pazurem, powinni w ogóle zakazać jej ;pisania ręcznie, ale pewnie szpitala nie stać na komputery....albo p.dr na tyle niekumata, że nie umie z niego korzystać.
I mamy receptę, na której p.dr nabazgroliła jako oddział NFZ coś co daje się odczytać jako 02, a jednocześnie wiemy, że pacjent, lekarz, szpital wszyscy są z 07.

Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >


Zapraszamy do wzięcia udziału w nowym konkursie!

Wystarczy, że obejrzysz krótki wykład na temat fenspirydu i odpowiesz na kilka prostych pytań.

Do dobycia 2 000 nagród! Wejdź na www.konkursfosidal.pl

Fosidal


Terapia bólu

Które leki cechuje efekt pułapowy?

Czy kodeina uzależnia?

Bezpieczeństwo stosowania leków przeciwbólowych

Działania niepożądane przy zażywaniu leków przeciwbólowych

Ryzyko stosowania NLPZ

COX-1, COX-2, COX-3 - mechanizm działania

Solpadeine


Blogi

Modus operandi reklamy

Włączając dziś telewizor, nie sposób nie trafić na reklamę leku/suplementu/ nie wiadomo czego, ale w tabletce. Zwykle brak im polotu i lekkości, a setny pseudo biały fartuch z nieskazitelnie sztucznym uśmiechem wywołuje więcej irytacji niż szacunku do medycznych autorytetów. Kiedy już do bólu zębów doprowadzi nas kolejna reklama szczęśliwej rodziny pochłaniającej Rutinoscorbin ku ogólnemu spełnieniu albo jeszcze-nie-lekarza, który zna się jak nikt na wątrobowych suplementach, nie wyrzucajmy za okno telewizora. Na nowy tak szybko nie zarobimy.

NOWOŚĆ! Czy nasza sytuacja zmieniła się przez ostatnie 13 lat?

To jest kotlet, wiem. Ale lektura się przyda :)
Sejmowy projekt zmian prawa farmaceutycznego

NOWOŚĆ! Przeziębienie w ciąży

Sezon chorobowy w pełni, leżąc w łóżeczku umierając na przeziębienie, pozostało mi jedynie stworzyć wpis o leczeniu naszych przeziębionych pacjentek w ciąży i karmiących mam. Temat trudny o tyle, że i lekarze i przyszłe mamy panicznie boją się stosowania jakichkolwiek preparatów, na których nie ma dużymi literami wypisanego stwierdzenia ‘’można bezpiecznie stosować w ciąży’’. A takich leków jest coraz mniej… Na szczęście jest jeszcze ułamek społeczeństwa, które zaufa farmaceucie, lekarzowi, a nie poradzie internetowej koleżanki z forum dla mam.

Z dziennika FARMACEUTY - Switch

Zastanawialiście się kiedyś kto i co decyduje o zmianie kategorii dostępności leków z Rp na OTC? Rx-to-OTC Switch – tak to zjawisko nazywają specjaliści z branży farmaceutycznej. Zmiany kategorii dostępności leków coraz częściej zaskakują środowisko aptekarskie. Jeszcze bardziej zaskoczy Was jednak to, czego o nich nie wiecie...

Arytmia - podstawowe zasady farmakoterapii

Nie każde zaburzenie w pracy mięśnia sercowego wymaga leczenia farmakologicznego. Zmiany, które nie powodują dolegliwości ani zaburzeń hemodynamicznych i nie pogarszają rokowań pacjenta, nie wymagają podawania leków przeciwarytmicznych.

Tormoro


Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznej Strefa leczenia ran

Materiały opatrunkowe, systemy terapeutyczne i pielęgnacyjne, to również asortymet naszych aptek. Poznaj opatrunki Lohman & Raucher, wiodącego producenta nowatorskich wyrobów medycznych i higienicznych o najwyższej jakości.
Na początek któtkie CV: "Kim jesteśmy"

Ile czasu powinno trwać leczenie biegunki przy użyciu loperamidu?

Lopreamid wydłuża czas przejścia pokarmu przez przewód pokarmowy, zmniejsza wydalanie wody i soli mineralnych oraz zwiększa napięcie zwieracza odbytu. Skutkiem takiego działania jest zmniejszenie częstości i liczby wypróżnień. Loperamid wskazany jest do krótkotrwałego, objawowego leczenie ostrej biegunki, kiedy dolegliwości uniemożliwiają choremu normalne funkcjonowanie. Jaki jest maksymalny czas podawania loperamidu? Kiedy pacjent powinien udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyn swoich dolegliwości?
Zapraszamy do dyskusji!

Tiolip - wielokierunkowa aktywność w leczeniu bólu

Neuropatia, czyli choroba związana z zaburzeniami czynności i struktury włókien nerwowych, nie musi zawsze dawać dolegliwości bólowych wymagających stosowania leków p/bólowych. Ból neuropatyczny nie jest bowiem jedynym problemem związanym z postępującym uszkodzeniem nerwów. Dolegliwości takie jak drętwienia, uczucie mrowienia i osłabienie czucia dotyku i temperatury, mogą same w sobie stanowić o znacznym obniżeniu jakości życia pacjenta, a dodatkowo osłabienie siły i napięcia mięśniowego, prowadzące do zaników mięśniowych i niedowładów, ogranicza samodzielność chorego i utrudnia wykonywanie czynności dnia codziennego.

Farmakoterapia choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera rsnącym zagrożeniem?
- jedna z najczęściej występujących chrób neurodegeneracyjnych
- z reguły dotyczy osób powyżej 65 roku życia - rozwój schorzenia związany jest z uwarunkowaniami genetycznymi oraz postępującym procesem zapalnym w obrębie OUN

Czy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

Cyfry rzymskie na Rp.

Czy przytoczy mi ktoś tu zapis o tym, że ilość leku, dawka i wielkość opakowania musi być określona tylko i wyłącznie cyframi arabskimi?

Grypa


Aktualności z branży
Czy leki z Internetu są bezpieczne?

Będąc w aptece, nie zastanawiamy się, czy środki, które wręcza nam farmaceuta, mają odpowiedni skład i są pełnowartościowe. Jest dla nas bowiem oczywiste, że do obiegu dopuszczone są tylko i wyłącznie te leki, które spełniają najwyższe standardy jakości. Nawet niewielkie uszkodzenie opakowania (np. lekkie zgniecenie pudełka) lub minimalne naderwanie etykiety może być powodem odesłania preparatu do hurtowni i jego utylizacji. Nic więc dziwnego, że korzystając z usług aptecznych, czujemy się bezpiecznie. Czy to samo można powiedzieć o aptekach internetowych?

Apteki nie muszą przyjmować przeterminowanych leków

Niezdatne to użycia produkty lecznicze są uznane za niebezpieczne, dlatego ich utylizacja podlega szczególnym zasadom. Za unicestwienie odpowiadają gminy. To one powinny znaleźć: firmy oraz miejsca, gdzie odbędzie się zbiórka niechcianych produktów.

Lekarstwo gorsze od choroby

Zakaz palenia obowiązujący w miejscach publicznych takich jak szpitale łamany jest nagminnie. Nie pali się papierosów oficjalnie, bo miejsc wydzielonych nie ma. Pacjenci "radzą sobie" konspiracyjnie - palą w toaletach, na korytarzach, a nawet na salach. Z tego powodu doszło do prawie doszczętnego spalenia oddziału wewnętrznego w Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej.

Premier Ewa Kopacz nie rzuca palenia

Premier Ewa Kopacz nie ukrywa, że pali papierosy. Zapytana przez prowadzącego program „Tomasz Lis na żywo” – czy pali więcej, niż sześć tygodni temu, odpowiedziała, że nie. Zdradziła też, co podpowiada jej instynkt lekarski w tej materii. Walkę z nałogiem prowadzi od kilku lat. I jak na razie przegrywa, czym zyskuje dodatkową sympatię w oczach palącej części elektoratu.

Farmakokinetyczna walka płci

W większości badań klinicznych kobiety nie są dostatecznie reprezentowane, a analiza z uwzględnieniem różnic płci należy do rzadkości. Jak widać tematyka „gender” staje się modna również w farmakologii. Jeśli trend ten się utrzyma, być może za kilkanaście lat lekarstwo na tą samą chorobę można będzie nabyć w dwu wariantach.

Tiolip


Ankiety

Na ile etatów łącznie pracują farmaceuci?

Pacjent deklaruje chęć wykupienia reszty leków/opakowań w późniejszym terminie, jakie możliwości stwarza mu wasza apteka? A może całość jest realizowana i trafia "na zeszyt"?

Z jakich leków zapisanych na recepcie pacjenci rezygnują najczęsciej?

Decilosal


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Idą zmiany...

Na razie tylko projekt nowelizacji szeregu ustaw, jest tego sporo - łącznie 177stron, ale warto zapoznać się ze zmianami dotyczącymi apteki i ich uzasadnieniem.

Kto może prowadzić obrót detaliczny środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i prekursorami będącymi produktami leczniczymi?

USTAWA z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jednolity)
Art. 41.
1. Obrót detaliczny środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i prekursorami będącymi produktami leczniczymi prowadzą apteki i punkty apteczne, zapewniając odpowiednie warunki ich przechowywania uniemożliwiające dostęp osób nieuprawnionych do tych środków i substancji. (...)

Propozycje rozwiązań legislacyjnych - farmacja szpitalna

Czytaliście już propozycje zmian zaproponowane przez Prezesa NRA? Jak myślicie, coś uda się wywalczyć czy znowu temat przycichnie? Mi osobiście projekt bardzo się podoba.

Łapiński zapowiada nowelizację ustawy o cenach

W poniższym tekście można łatwo wyłapać, że prospołeczne pomysły na leki dal seniorów to dość stary temat...
A w sprawie cen leków chciano coś zrobić, ale sami nie wiedzieli co...

Odbiór apteki przez sanepid

Mam pytanie odnośnie odbioru apteki przez sanepid. Czy istnieje dokument z wytycznymi, które nalezy spełnić jak np. opis pomieszczeń, temperatura wody itp?

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

Polfenon - przywraca miarowy rytm serca

Informacja o leku >


Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracy Szukaj ofert pracy


Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook


Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.