Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Memotropil


Główny Inspektor Sanitarny w liście do Prezes NRA podkreślił, że reklama środków spożywczych, w tym suplementów diety nie może przypisywać im właściwości zapobiegania chorobom lub ich leczenia. Sposobem walki z nieuczciwą reklamą może być zwiększenie wysokości nakładanych kar pieniężnych. Czy takie zmiany poprawią efektywność nadzoru nad suplementami? Dyskusja w tym wątku.


Realizacja recept
Do rozszyfrowania

Pacjent z receptą dla córki, która cierpi naprzepuklinę kręgosłupa, od neurologa. Wg pacjenta lek "był kiedyś stosowany w padaczce, ale nie znalazł zastosowania, za to ma świetne wyniki w działaniu przeciwbólowym-tak powiedział pan doktor". Niestety, nic nie rozszyfrowałyśmy i pan miał skontaktować się z lekarzem. Co to mogło być?

Zamiennik

na recepcie 2 op. Tertensifu SR
wydano 1 op. po 60tabl. Rawelu SR
można czy nie?

Gonapeptyl

recepta na Gonapeptyl 0,1 - 2 ampułki
najmniejsze refundowane 7 ampułek koszt około 180 zł
lek nie rotuje wcale
aptekarz aby zapewnić dostępność leku musi dołożyć z własnej kieszeni około 150zł, bo reszta na pewno się przeterminuje

Pesel na receptach 100%

Mam pytanie jak ostatecznie ustosunkowujecie do recept 100% na których nie na numeru Pesel czy rzeczywiście nie realizujecie czy wyjątkowo dla stałych pacjentów i od miejscowych lekarzy uzupelniacie na odwrocie recepty, bo jednak cały czas trafiają się recepty bez Peselu szczególnie na antykoncepcje

Lactacyd


Co czytacie?

Chodzi mi o trzecią pozycję.

Każdy oddzielnie?

Trafiła mi się wczoraj Recepta na leki:
Spironol 25mg 1 op a 100 tabl ds 1x1
Bisocard 5mg 2op a 30 tabl
Spironol 25mg 2 op
kolejny lek
następny lek
Niby wszystko w porządku, ale podwójne wpisanie Spironolu zastanawia. Czy Waszym zdaniem mogę wydać 140 tabl (każda pozycja rozpatrywana oddzielnie)czy też sumujemy co opisane na Recepcie i wydaje na 120 dni kuracji tj 120 tabl. Jak uważacie?

PESEL na rp 100%

Na psychotropie to wiadomo, że musi być a na zwykłej rp 100%? Doszły mnie słuchy, że aptekarze biegają po lekarzach i proszą o dopisanie.

Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Jeśli lekarz wypisze krople - recepta musi zawierać dawkowanie, kiedy zaordynowane są więcej niż 2 opakowania po 10 ml lub przynajmniej jedno opakowanie 96 ml. Lek Poltram-krople po 10 ml wyposażony jest w kroplomierz, dawkowanie leku może być określone poprzez podanie ilości kropli, miligramów chlorowodorku tramadolu lub objętości roztworu jakie przyjmuje pacjent.

Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >


Decyzje i komunikaty
Wstrzymanie w obrocie Lignocainum Jelfa

Decyzja Nr 4/WS/2016


Bepanthen


Blogi
Z dziennika FARMACEUTY - Zmieniłem zdanie

Stali czytelnicy Farmacja.net z pewnością pamiętają, że jeszcze kilka lat temu wygłaszałem pogląd, iż farmaceutom nie jest potrzebna klauzula sumienia. No cóż. Dziś moje zdanie na ten temat jest inne. Farmaceuci potrzebują klauzuli sumienia i jako członek Naczelnej Rady Aptekarskiej chciałbym zrobić wszystko by ją uzyskali.

Z CYKLU MAMA I DZIECKO... Przywileje ciężarnej - prawda, czy fikcja?

Dzisiejszym wpisem pozostajejeszcze w okresie ciąży. Toż to w końcu przyjemny czas, wypoczywamy, relaksujemy się, ładujemy akumulatory, które już wkrótce w bardzo szybkim tempie mogą zostać rozładowane. Więc trzeba korzystać i cieszyć się tym wyjątkowym okresem, korzystać z niego w pełni… Tak, tak, tak – to w teorii może i tak idealnie wygląda, ale w praktyce nie zawsze też jest tak różowo.

„NIE MA! NIE MA! NIE MA!”

Podobno chcemy Opieki Farmaceutycznej z prawdziwego zdarzenia. No ale moi drodzy z takim podejściem do pacjenta i problemów nie doczekamy się tego nigdy. Pacjent stał się dla niektórych tylko prostym klientem. Przykre to zwłaszcza dlatego, że składając przysięgę Hipokratesa obiecywaliśmy co innego.

Emolium


Coś drgnęło

Doszły mnie ostatnio słuchy, że za sprawą działań Naczelnej Izby Aptekarskiej, wkrótce będzie możliwe wydawania pacjentom droższych odpowiedników na zniżkę. Jeśli to prawda, to chyba jesteśmy świadkami realnej dobrej zmiany – a przynajmniej jej zwiastuna.

Z brzuszkiem... po drugiej stronie szyby

Drzwi powoli otwierają się, a zza nich słychać ciężkie sapanie, jakby czynność naciskania klamki i przesuwania drzwi była wymagającym fizycznie zadaniem. Zza framugi wyłania się wystający pod koszulą pępek, za nim brzuch tak wielki, że aż dziw, że jest w stanie się przemieszczać, a na końcu wchodzi właścicielka owej anomalii anatomicznej.

Rzut oka na jasnotę (Lamium album L.)

Jasnotę białą znano już w czasach starożytnych i uważano ją za doskonały środek poprawiający nastrój i dodający energii. Jej zażywanie miało przepełniać serce radością, odpędzać smutki i przywracać siły witalne.

Sanofi


Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznejCzy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

Mam kleszcza i co dalej?

Okres kleszczowy się rozkręca, warto więc przypomnieć sobie o zasadach postępowania w przypadku pojawienia się niechcianego gościa. Przede wszystkim im wcześniej go usuniemy tym lepiej. Najlepiej zrobić to przy pomocy specjalnych przyrządów dostępnych od ręki w aptece.

Sposoby na zmniejszenie bólu porodowego

Słyszałam dzisiaj o nowych technikach zmniejszania bólu porodowego za pomocą prądu, zdecydowałybyście się na coś takiego?

Znaczenie tramadolu w farmakoterapii bólu

Tramadol jest zsyntetyzowaną w 1962 roku cząsteczką działającą przeciwbólowo ośrodkowo. Po względem strukturalnym jest zbliżony do kodeiny i morfiny. Należy więc do szerokiej klasy preparatów opioidowych. Aktywność biologiczną wykazuje zarówno (+)-tramadol, jak i jego metabolit O-demetylotramadol, które razem tworzą tzw. mieszaninę racemiczną. Komplementarne i synergistyczne działanie tych cząsteczek poprawia wydajność przeciwbólową i profil tolerancji.

Altabactin


Pacjentka z zaburzeniami flory bakteryjnej miejsc intymnych

Pacjentką jest 35-letnia kobieta, która zgłasza się do apteki kilka dni po zakończonej antybiotykoterapii. Przez 7 dni przyjmowała klarytromycynę w związku z infekcją górnych dróg oddechowych. Na czas stosowania antybiotyku pacjentce zalecono również przyjmowanie doustnego probiotyku. Pomimo tego, tuż po zakończeniu kuracji kobieta zaobserwowała niepokojące objawy dotyczące układu płciowego. Od trzech dni pacjentka zmaga się ze świądem i pieczeniem miejsc intymnych.

Analiza postaci farmaceutycznych leków przeciwbólowych

Zgodnie z definicją bólu podaną przez International Association for the Study of Pain jest on nieprzyjemnym doznaniem czuciowym i emocjonalnym związanym z aktualnie występującym lub zagrażającym uszkodzeniem tkanek (International Association for the Study of Pain, IASP Taxonomy 1979, 2008). Z punktu widzenia farmaceuty, ból jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do apteki.

Przypadek apteczny - odciski

Do apteki zgłasza się 40-letnia kobieta poszukująca skutecznego rozwiązania na odciski na dużych paluchach stóp. Kobieta chce przygotować się przed sezonem letnim. Kobieta wykonuje pracę chodząco-stojącą.
Co możemy polecić Pani w jej sytuacji? O co powinniśmy zapytać przed dobraniem rozwiązania? Czy apteczne preparaty są w stanie poradzić sobie z odciskami? Jakich porad udzielić kobiecie?
Zapraszamy do dyskusji.

Controloc Control


Aktualności z branży
Strefa Wiedzy i Innowacji na UM w Łodzi

24 maja, na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, w budynku biblioteki otwarto Strefę Wiedzy i Innowacji. Obiekt ma ponad 5 tys. km kw. powierzchni, a koszty remontu wyniosły 19 mln zł.

Prywatne uczelnie też będą kształcić lekarzy

Do tej pory, uczelnie prywatne nie prowadziły kierunków medycznych. W tym roku monopol Uniwersytetów Medycznych ma zostać złamany.

Problem otyłości wśród dzieci narasta. Dietetycy powinni pracować w POZ

Problem otyłości w Polsce wciąż narasta. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez WHO odsetek polskich 11-latków z nadwagą jest najwyższy na świecie, a wielu 12-latków waży nawet ponad 100 kg.

OIA Łódź wzywa firmę Amgen do zmiany sposobu dystrybucji leku

Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi otrzymuje skargi od aptekarzy dotyczące sposobu dystrybucji leku Prolia.

Ankiety

Czy Ty, osobiście, potrzebujesz klauzuli sumienia?

Ilość leku recepturowego w świetle nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne)

Farmaceuta na wakacjach

Czy w Twojej pracy zdarzyło Ci się wylegitymować pacjenta (ze względu na wiek)?

Fusacid


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Od kiedy dawca krwi nie musi być zasłużony by mieć zniżkę?

Jak w tytule- od kiedy obowiązuje, ze dawca krwi nie musi być zasłużony a jedynie honorowy? W rozporządzeniu z 28.10,15 w sprawie rp wystawianych przez pielęgniarki jest zapis o honorowym a nie zasłużonym honorowym:
§ 22. Leki dla osób, o których mowa w art. 43, art. 45, art. 46 i art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy, wydaje się na podstawie legitymacji „Honorowego Dawcy Krwi” lub legitymacji „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, o których mowa odpowiednio w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r.

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracySzukaj ofert pracy


Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook


Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.