Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Zolpic - dobra noc... udany dzień


W dzisiejszej Porannej Kawie:

Neuropatia to choroba związana z zaburzeniami czynności i struktury włókien nerwowych. Istotne jest, aby podjęcie odpowiedniej terapii podniosło komfort życia pacjenta - praktyczne informacje w tym wątku.


Czy można dzielić leki?

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie recept lekarskich refundowane leki wydaje się w pełnych opakowaniach określonych w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Jednocześnie ww. przepis dopuszcza dzielenie określonych grup leków.
dowiedz się więcej >

Azycyna


Realizacja recept
Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Poltram występuje w postaci kropli doustnych pakowanych po 10 i 96ml oraz kapsułek po 20 sztuk. W przypadku, kiedy lek zarejestrowany jest w więcej niż jednej postaci, lekarz ma obowiązek określić ją na recepcie. Jeśli tego nie zrobi, farmaceuta zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich może określić postać na podstawie posiadanej wiedzy. Kolejnym obowiązkiem lekarza jest zaznaczyć ilość leku. Przy braku określonej ilości opakowań farmaceuta może wydać jedno najmniejsze, refundowane. W przypadku kapsułek będzie to opakowanie po 20 sztuk, natomiast jeśli chodzi o krople - opakowanie po 10 ml.

Poprawa Peselu

Czy w przypadku, kiedy lekarz źle wpisze na recepcie numer Pesel, poprawiając go (wpisując poprawny Pesel na odwrocie recepty), spisujecie numer i serię dowodu osobistego? Czy w ogóle mamy prawo do legitymowania pacjentów?

Activelle 6op 30%

Czy lekarze czytają te nowe rozporządzenia? Na to wygląda, że chyba nie, coś tam słyszeli ale nie do końca wiedzą co i jak.
Czy pomyliło się lekarzowi Activelle z innnym jakims antykoncepcyjnym? Bo stoi jak byk 6op z DS 1x1 i odpłatnościa 30%.
Moim zdaniem 4 opakowania i cześć, chyba, że pozostałe 2 na 100%?
A jakie jest wasze zdanie?

Wycena leku na 2 Ryczałty- KAMSOFT

Czy przy wycenie leku recepturowego na dwa ryczałty w programie Kamsoft wyskakuje Wam informacja o ujemnej refundacji dopóki nie wprowadzić ilości składników przekraczających wartością tej kwoty?? Czy to tylko u mnie, czy to norma?? Dzięki za odpowiedź.

Wlewka doodbytnicza

Mam przed sobą receptę na wlewkę doodbytniczą wypisaną już po wejściu nowych zasadach realizacji recept.
Pytania:
1) Jaka objętość tego płynu wchodzi na jeden ryczałt??
2) Czy istnieje pojemnik recepturowy na wlewki doodbytnicze, czy też mogę wycenić 4 butelki szklane i poinformować pacjenta aby używał gruszki do podania leku??
3) D.t.d.No IV czy cyfra rzymska przy ilości leku powinna być poprawiona na arabską.

RECEPTA NA DZIŚ CZ. 74 (16-10-2014)

Załóżmy, że przenieśliśmy się do przyszłości i mamy 16-02-1015 rok, Formetic nadal znajduje się na listach leków refundowanych z odpłatnością ryczałtową. Ile opakowań leku na taką receptę możemy wydać pacjentowi?

Kamsoft i jego błąd

Może się mylę, dlatego piszę ten post , żeby rozwikłać wszelkie swoje wątpliwości.
Załóżmy że recepta jest wystawiona w dniu 21.09.2014 - oczywiście 21.10.2014 jest to jej ostatni dzień realizacji (decyzja sądu mówi jednoznacznie że recepta jest dokumentem i ważność liczona jest od dnia następnego)(...)

Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >


Zapraszamy do wzięcia udziału w nowym konkursie!

Wystarczy, że obejrzysz krótki wykład na temat fenspirydu i odpowiesz na kilka prostych pytań.

Do dobycia 2 000 nagród! Wejdź na www.konkursfosidal.pl

Fosidal


Terapia bólu

Ryzyko stosowania NLPZ

Paracetamol - czy wszystko zostało już powiedziane?

Które leki cechuje efekt pułapowy?

Jak rozpoznać i leczyć migrenę?

Co Polaków boli najbardziej?

Cała prawda o metamizolu sodu

Solpadeine


Blogi

Modus operandi reklamy

Włączając dziś telewizor, nie sposób nie trafić na reklamę leku/suplementu/ nie wiadomo czego, ale w tabletce. Zwykle brak im polotu i lekkości, a setny pseudo biały fartuch z nieskazitelnie sztucznym uśmiechem wywołuje więcej irytacji niż szacunku do medycznych autorytetów. Kiedy już do bólu zębów doprowadzi nas kolejna reklama szczęśliwej rodziny pochłaniającej Rutinoscorbin ku ogólnemu spełnieniu albo jeszcze-nie-lekarza, który zna się jak nikt na wątrobowych suplementach, nie wyrzucajmy za okno telewizora. Na nowy tak szybko nie zarobimy.

Włącz myślenie! Przyczyny braku leków w polskich aptekach...

Pewnie wielu forumowiczów pracujących w aptekach zastanawiało się czemu nie mogą normalnie zamówić leku refundowanego tak jak to robili wcześniej przez wiele lat?
Wszystko ma swoje podłoże w ustawie refundacyjnej która jest rewolucyjna w swych założeniach i unikatem na skalę światową.

NOWOŚĆ! Taki mamy depresyjny klimat, cz. III. Teorie depresji

W wyniku narażenia organizmu na stres dochodzi do aktywacji osi podwzgórze - przysadka-nadnercza (z angielskiego określanej skrótem HPA). Neurony podwzgórza wydzielają czynnik uwalniający kortykotropinę (CRF), inaczej kortykoliberynę, który stymuluje przedni płat przysadki mózgowej do syntezy i uwalniania hormonu adrenokortykotropowego (ACTH). ACTH z kolei pobudza nadnercza do syntezy i uwalniania kortyzolu. Kortykoliberyna wywiera ponadto własne działania psychotropowe, wśród których dominują reakcje depresyjne, lękowe oraz zaburzenia odżywiania i regulacji snu (co charakterystyczne jest dla depresji).

NOWOŚĆ! Dieta w migrenie

Migrena to jeden z najczęstszych powodów napadowych bólów głowy. Częściej występuje u kobiet (15–18%) niż u mężczyzn (6–8%). Jest to choroba powszechna oraz dość uciążliwa, ponieważ jej objawy są często tak silne, że utrudniają choremu normalne funkcjonowanie, nawet przez kilka dni. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia zapobiegawczego oraz objawowego, a także profilaktyka.

Z dziennika FARMACEUTY - Switch

Zastanawialiście się kiedyś kto i co decyduje o zmianie kategorii dostępności leków z Rp na OTC? Rx-to-OTC Switch – tak to zjawisko nazywają specjaliści z branży farmaceutycznej. Zmiany kategorii dostępności leków coraz częściej zaskakują środowisko aptekarskie. Jeszcze bardziej zaskoczy Was jednak to, czego o nich nie wiecie...

Arytmia - podstawowe zasady farmakoterapii

Nie każde zaburzenie w pracy mięśnia sercowego wymaga leczenia farmakologicznego. Zmiany, które nie powodują dolegliwości ani zaburzeń hemodynamicznych i nie pogarszają rokowań pacjenta, nie wymagają podawania leków przeciwarytmicznych.

Tormoro


Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznej Strefa leczenia ran

Materiały opatrunkowe, systemy terapeutyczne i pielęgnacyjne, to również asortymet naszych aptek. Poznaj opatrunki Lohman & Raucher, wiodącego producenta nowatorskich wyrobów medycznych i higienicznych o najwyższej jakości.
Na początek któtkie CV: "Kim jesteśmy"

Ile czasu powinno trwać leczenie biegunki przy użyciu loperamidu?

Lopreamid wydłuża czas przejścia pokarmu przez przewód pokarmowy, zmniejsza wydalanie wody i soli mineralnych oraz zwiększa napięcie zwieracza odbytu. Skutkiem takiego działania jest zmniejszenie częstości i liczby wypróżnień. Loperamid wskazany jest do krótkotrwałego, objawowego leczenie ostrej biegunki, kiedy dolegliwości uniemożliwiają choremu normalne funkcjonowanie. Jaki jest maksymalny czas podawania loperamidu? Kiedy pacjent powinien udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyn swoich dolegliwości?
Zapraszamy do dyskusji!

Tiolip - wielokierunkowa aktywność w leczeniu bólu

Neuropatia, czyli choroba związana z zaburzeniami czynności i struktury włókien nerwowych, nie musi zawsze dawać dolegliwości bólowych wymagających stosowania leków p/bólowych. Ból neuropatyczny nie jest bowiem jedynym problemem związanym z postępującym uszkodzeniem nerwów. Dolegliwości takie jak drętwienia, uczucie mrowienia i osłabienie czucia dotyku i temperatury, mogą same w sobie stanowić o znacznym obniżeniu jakości życia pacjenta, a dodatkowo osłabienie siły i napięcia mięśniowego, prowadzące do zaników mięśniowych i niedowładów, ogranicza samodzielność chorego i utrudnia wykonywanie czynności dnia codziennego.

Farmakoterapia choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera rsnącym zagrożeniem?
- jedna z najczęściej występujących chrób neurodegeneracyjnych
- z reguły dotyczy osób powyżej 65 roku życia - rozwój schorzenia związany jest z uwarunkowaniami genetycznymi oraz postępującym procesem zapalnym w obrębie OUN

Czy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

Proszki, proszeczki...

Tak często zdarzające się w mojej aptece stażowej proszki zawierające w swoim składzie efedrynę i diphergan stały się tematem dyskusji w pracy... Spotkałem się bowiem z opinią, że takie połączenie może u dzieci wywoływać zaburzenia rytmu serca, a nawet nasilać duszność... Dodatkowo znam aptekę, która nie realizuje takich recept w obawie o wystąpienie tej interakcji i w trosce o bezpieczeństwo małych Pacjentów.

Grypa


Aktualności z branży
Nowa lista leków refundowanych. Jakie zmiany?

Nowa lista leków refundowanych zawiera 101 nowych produktów. Jakich?

MZ: Nie chcemy karać farmaceutów

Nad farmaceutami powiało grozą, gdy dowiedzieli się, że resort ma zamiar karać ich mandatami za to, gdy nie powiedzą pacjentowi o tańszym zamienniku leków. Nikt nie chce farmaceutów karać, tylko nałożyć obowiązek rzetelnego informowania pacjenta - tłumaczy MZ.

Debata o kasach fiskalnych - ciąg dalszy

Ministerstwo Finansów nie uwzględniło uwag zgłoszonych przez Naczelną Radę Lekarską… Co to oznacza w praktyce?

Co piąta apteka zamieszana w aferę lekową?

Aferę lekową ujawniliśmy w piątkowym wydaniu Głosu Wielkopolskiego. Proceder, do którego dochodzi w całej Polsce, szczególnie dotyka Wielkopolskę. To tutaj "najprężniej" działają sieci aptek, które nielegalnie handlują lekarstwami. Jak wynika z informacji, do których dotarł "Głos Wielkopolski" co piąta apteka może nielegalnie handlować lekarstwami. Zjawisko doczekało się nawet nieformalnej nazwy. To "odwrócony łańcuch dystrybucji" (więcej w ramce na końcu tekstu). Tym samym nielegalni handlarze powodują, że leki potrzebne wielkopolskim pacjentom trafiają do zagranicznych aptek.

Aptekarz musi nam wskazać tańszy lek

Jeśli farmaceuta nie wskaże pacjentowi tańszego zamiennika, zapłaci karę. Aptekarzy dziwi, dlaczego ministerstwo wpadło na pomysł karania ich akurat teraz, skoro mają obowiązek informowania o tańszych lekach od trzech lat.

Tiolip


Ankiety

Na ile etatów łącznie pracują farmaceuci?

Pacjent deklaruje chęć wykupienia reszty leków/opakowań w późniejszym terminie, jakie możliwości stwarza mu wasza apteka? A może całość jest realizowana i trafia "na zeszyt"?

Z jakich leków zapisanych na recepcie pacjenci rezygnują najczęsciej?

Decilosal


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Idą zmiany...

Na razie tylko projekt nowelizacji szeregu ustaw, jest tego sporo - łącznie 177stron, ale warto zapoznać się ze zmianami dotyczącymi apteki i ich uzasadnieniem.

Kto może prowadzić obrót detaliczny środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i prekursorami będącymi produktami leczniczymi?

USTAWA z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jednolity)
Art. 41.
1. Obrót detaliczny środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i prekursorami będącymi produktami leczniczymi prowadzą apteki i punkty apteczne, zapewniając odpowiednie warunki ich przechowywania uniemożliwiające dostęp osób nieuprawnionych do tych środków i substancji. (...)

Propozycje rozwiązań legislacyjnych - farmacja szpitalna

Czytaliście już propozycje zmian zaproponowane przez Prezesa NRA? Jak myślicie, coś uda się wywalczyć czy znowu temat przycichnie? Mi osobiście projekt bardzo się podoba.

MM leku refundowanego po zmianie ceny urzędowej

Czy jest to dozwolone? w poprzedniej aptece ZAWSZE patrzyliśmy na to, czy od daty zakupu w pierwotnej aptece do daty wykonania przesunięcia cena leku nie uległa zmianie. Jeśli była zmiana, towaru nie przesuwaliśmy. Jak powinno być lege artis?

Odbiór apteki przez sanepid

Mam pytanie odnośnie odbioru apteki przez sanepid. Czy istnieje dokument z wytycznymi, które nalezy spełnić jak np. opis pomieszczeń, temperatura wody itp?

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

Polfenon - przywraca miarowy rytm serca

Informacja o leku >


Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracy Szukaj ofert pracy


Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook


Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.