Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Sumamigren


W dzisiejszej Porannej Kawie:

Naczelna Rada Aptekarska wzywa wszystkich aptekarzy i hurtowników do podjęcia akcji protestacyjnej w celu wyegzekwowania od rządzących równego dostępu do leków i zaprzestania dyskryminacji aptek i hurtowni. Czy zaproponowana forma protestu przyniesie oczekiwane efekty? Dyskutujemy w tym wątku.


Realizacja recept
Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Poltram występuje w postaci kropli doustnych pakowanych po 10 i 96ml oraz kapsułek po 20 sztuk. W przypadku, kiedy lek zarejestrowany jest w więcej niż jednej postaci, lekarz ma obowiązek określić ją na recepcie. Jeśli tego nie zrobi, farmaceuta zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich może określić postać na podstawie posiadanej wiedzy. Kolejnym obowiązkiem lekarza jest zaznaczyć ilość leku. Przy braku określonej ilości opakowań farmaceuta może wydać jedno najmniejsze, refundowane. W przypadku kapsułek będzie to opakowanie po 20 sztuk, natomiast jeśli chodzi o krople - opakowanie po 10 ml.

RECEPTA NA DZIŚ CZ. 98 (17-04-2015)

Czy dzielicie opakowania leków nierefundowanych? Czy taki proceder jest zgodny z obowiązującym prawem? Czy w tym przypadku można wydać pacjentowi 40 tabletek z opakowania zawierającego 60 sztuk? Jak zrealizowalibyście powyższą receptę?
Zapraszamy do dyskusji.

Doreta bez dawki

Na recepcie taka oto sytuacja:
RP.
Doreta 2 op
Wydaje oczywiście dawkę najmniejsza. A czy opakowanie po 60 jako ze najmniejsze refundowane czy po 10 najmniejsze zarejestrowane?

Zapraszamy do konkursu.

Konkurs Polfenon i Polfilin prolongatum! Sprawdź swoją wiedzę o lekach i weź udział w konkursie. Więcej szczegółów na www.konkursdlafarmaceutow.pl

Polfinin


Rp. Clonazepam

Może być?

Recepta bez kodu kreskowego z nr PWZ

Czy recepta pełnopłatna z nadrukowanymi danymi lekarza, bez kodu kreskowego i bez pieczątki może być normalnie zrealizowana?

IB - lek spoza listy ref

Jeśli lek nie jest na liście ref, a wielkość op. nie jest zaznaczona musimy wydać najmniejsze zarejestrowane i dopuszczone op. Myślę, że dobrym przykładem jest Mesopral 40mg - zarejstr. w op. po 3,7,15,25,28,30,50,56,60,90,98,100,114,140 kaps.
Czy ktoś z was spotkał jakiekolwiek inne opakowanie niż to pakowane po 28? Czy za każdym razem trzeba wysyłać pacjenta (bądź osobiście się udać) do lekarza po dopisanie tej ilości? Czy jest jakiś sposób, aby to ominąć?

Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >


Vita D


Blogi

Paracetamol jako soma

Raz na stulecie, a może i rzadziej rodzą się na świecie ludzie obdarzeni darem proroczym. Zamiast patrzeć w obrębie swoich lat, możliwości i aktualnych perspektyw, zdarza im się niesfornie wybiegać myślami ku przyszłości i dostrzegać, co zdarzy się za lat dziesięć, pięćdziesiąt, a może i sto. Jeśli zdążą spisać swoje proroctwa, ich następcy pochylają się zwykle nad tym tajemniczym pismem i z szacunkiem kiwają głowami: „Tak, tak, wielki był z niego prorok i wieszcz”.

Z dziennika FARMACEUTY - Niecierpliwość

Podobno jest 7 grzechów głównych: pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew oraz lenistwo. Moim zdaniem jest jeszcze jeden: niecierpliwość. Jako farmaceuci nieustannie jesteśmy świadkami wyrządzanego przez nią zła.

Strefa Cukrzycy

Pacjenci zmagający się z cukrzycą wymagają szczególnej uwagi.
Specjalistyczna pomoc farmaceuty, indywidualne podejście oraz przekazywanie rzetelnych informacji i wskazówek stanowi uzupełnienie opieki lekarskiej i ogromne wsparcie dla zmagającego się z chorobą pacjenta.
Zapraszamy do Strefy Cukrzycy, gdzie przez cały rok prezentować będziemy zagadnienia usprawniające prowadzenie opieki farmaceutycznej nad pacjentem z cukrzycą.

Strefa cukrzycySzwarc, mydło i powidło

Apteka to leki. Są głównym sensem istnienia aptek i nauczania farmaceutów. Ale czy tylko leki są w aptece? Zdarza się, że oprócz wyrobów medycznych, suplementów diety i właśnie leków, w aptece znajdziemy różne ciekawostki tak zwany „szwarc, mydło i powidło”. Wszystko zależy od umiejscowienia apteki, typu pacjentów jacy ją odwiedzają, albo od pomysłowości właścicieli. A czasami bywa tak, że pacjenci sami przychodzą pytać o dość dziwne rzeczy pasujące bardziej do sklepu osobliwości a nie apteki.

Montelukast - skuteczność i bezpieczeństwo

Montelukast, będący substancją czynną preparatu Asmenol należy do klasy antagonistów cysteinylowego receptora leukotrienowego CysLT1. Mechanizm działania cząsteczki związany jest z hamowaniem procesu zapalnego przebiegającego w obrębie dróg oddechowych.


Konferencje


Groprinosin. Preparat OTC działający przeciwwirusowo, czyli przyczynowo

Wczesna wiosna, to czas występowania licznych infekcji górnych dróg oddechowych, powodowanych najczęściej przez wirusy. Zwiększona zapadalność na te choroby związana jest między innymi ze spadkiem odporności organizmu.

Metokloproamid - lek o wielu obliczach

Prokinetyki to leki, które wpływają na przyspieszenie pasażu jelitowego oraz opróżniania żołądka poprzez oddziaływanie z receptorami znajdującymi się w ośrodkowym układzie nerwowym, czyli za pomocą mechanizmów neurohormonalnych oraz poprzez receptory znajdujące się na obwodzie. Poszczególne leki z tej grupy wpływają agonistycznie na receptor 5-HT4, co nasila wydzielanie acetylocholiny z zakończeń pozazwojowych. Inne są antagonistami receptora D2 dla dopaminy, a niektóre wykazują również powinowactwo dla receptorów motylinowych. Prokinetyki zamykają mięsień zwieracza wpustu i zwiększają napięcie oraz amplitudę skurczów żołądka, rozkurczają odźwiernik i nasilają perystaltykę dwunastnicy.

Arytmia - podstawowe zasady farmakoterapii

Nie każde zaburzenie w pracy mięśnia sercowego wymaga leczenia farmakologicznego. Zmiany, które nie powodują dolegliwości ani zaburzeń hemodynamicznych i nie pogarszają rokowań pacjenta, nie wymagają podawania leków przeciwarytmicznych.

Betaserc


Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznejCzy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

Czy diabetycy mogą przyjmować enalapryl? Czy posiada on korzystne działania w zakresie normalizacji poziomu glikemii?

Enalapryl to lek należący do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny wykazujący działanie hipotensyjne. U chorych na cukrzycę przyjmujących jednocześnie doustne leki przeciwcukrzycowe lub insulinę oraz enalapryl istnieje ryzyko wystąpienia interakcji. Enalapryl może w różnym stopniu nasilać działanie hipoglikemizujące insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych. Czy zatem u diabetyków dopuszczalna jest terapia enalaprilem? Jakie konsekwencje może mieć łączenie jednoczesne przyjmowanie insuliny bądź doustnych leków przeciwcukrzycowych z enalaprylem?
Zapraszamy do dyskusji!

Hialeye Free


Hialeye Free. Miłe dla oka. Także dla osób noszących soczewki kontaktowe

Każda osoba nosząca soczewki kontaktowe zdaje sobie sprawę jak łatwo dochodzi do podrażnień oczu podczas ich używania. Z tego względu konieczna jest szczególna pielęgnacja nie tylko soczewek, ale także samego narządu wzroku. Czy istnieje skuteczne rozwiązanie chroniące naszych pacjentów przed uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak pieczenie, zaczerwienienie czy uczucie zmęczenia oczu?

Problem z oczami

Miałam ostatnio pacjentkę, która skarżyła się na dość nietypowy problem z oczami. Otóż od dłuższego czasu odczuwa ona niewielki ból powiek podczas mrugania. Za każdym razem w takiej sytuacji obserwuje na ich brzegach liczne kropeczki mające postać niby pęcherzyków. Pani do tej pory nic z tym nie robiła, sporadycznie przemywała oczy rumiankiem. Problem zwykle ustępuje samoistnie jednak po kilku dniach znów powraca. Jaka może być tego przyczyna? Co można pacjentce zalecić?

Bepanthen


Diagnostyka grypy – podstawowe informacje

Aby potwierdzić zakażenie wirusem grypy należy wykonać badania diagnostyczne
Do badań diagnostycznych zalicza się pobranie wymazu lub wydzieliny błon śluzowych chorego

Rola witaminy D i K w prawidłowym rozwoju dziecka

Niedobór witaminy D i K u noworodków i niemowląt jest niebezpieczny dla ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Z tego względu już od wielu lat w praktyce pediatrycznej zaleca się suplementowanie tych związków w okresie niemowlęcym, a także później.

Postępy w leczeniu alergii sezonowej

Histamina (β-imidazolyloetyloamina) jest aminą biogenną uwalnianą z komórek tucznych, regulującą reakcję zapalną organizmu. Jej fizjologicznymi funkcjami są: wyzwolenie reakcji nadwrażliwości, odpowiedzi alergicznej, regulacja wydzielania kwasu żołądkowego, modulowanie uwalniania neuroprzekaźników w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym.

Zapalenie gardła - od infekcji wirusowej po nadkażenie bakteryjne

Ostre zapalenie gardła (Pharyngitis) należy do najpowszechniejszych zakażeń dróg oddechowych. Jest to też jedna z najczęstszych przyczyn konsultacji z lekarzem rodzinnym. Szacuje się, że nawet 20% wszystkich wizyt związanych jest właśnie z bólem gardła wywołanym stanem zapalnym. Sytuacja ta związana jest z faktem, iż błona śluzowa gardła i jamy ustnej jest wystawiona na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych.

Sebidin


Przypadek apteczny - Żylaki

Pacjentka - kobieta, lat 40. Praca stojąco-siedząca.
Od 10 lat boryka się z żylakami prawej łydki. Przy długim siedzeniu skarży się na bóle łydek i ciężkość nóg. Chciałaby coś zrobić z żylakami. Odwiedzając aptekę dopytuje o preparaty, które mogłyby udrożnić żyły i zniwelować wygląd żylaków. Kobieta twierdzi, że żylaki występują jedynie na prawej łydce.
Brak jest u kobiety dodatkowych chorób przewlekłych. Dwa razy w tygodniu kobieta stara się uprawiać sport na tyle, na ile praca jej pozwala.
Jakich porad może udzielić farmaceuta? Jakie rozwiązania (oprócz wizyty u angiologa) można jeszcze polecić pacjentce? Czy żele o działaniu miejscowym mogą być wystarczające w związku z pytaniem pacjentki?

Probiotyki w prewencji alergii

Niedawno mogliśmy odświeżyć sobie informację czym jest probiotyk i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę polecając preparaty probiotyczne pacjentom. Są one najczęściej polecane przy antybiotykoterapii, jednak pamiętajmy, że ze względu na ich prawdopodobne działanie immunomodulujące mogą być stosowane także w prewencji chorób atopowych (np. alergiczny nieżyt nosa, astma).

Choroba Menier'a - epidemiologia, diagnostyka i objawy

Według definicji ustalonej przez AAO-HNS (American Academy of Otolaryngology – Head, Neck Surgery), choroba Menier'a to zespół objawów klinicznych, które są efektem rozwoju idiopatycznego wodniaka endolimfatycznego. Jaka jest przyczyna powyższych zaburzeń?

Groprinosin


Aktualności z branży
NRA: Protest aptekarzy - żądamy równego dostępu do leków

Wzywamy rząd i ministra zdrowia do zapewnienia wszystkim aptekom i ich pacjentom stałego i równego dostępu do leków ratujących zdrowie i życie - informuje Naczelna Izba Aptekarska.

SLD: zgłaszać przypadki odmowy sprzedaży pigułki "dzień po"

Politycy SLD zaapelowali do kobiet, które spotykają się z problemem z zakupem pigułki o zgłaszanie tych spraw do odpowiednich instytucji – ministra zdrowia, Rzecznika Praw Obywatelskich, wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.

Radziewicz-Winnicki będzie uczestniczył w nieformalnym spotkaniu ministrów zdrowia UE

20 i 21 kwietnia w Rydze odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów zdrowia państw Unii Europejskiej. Delegacji Ministerstwa Zdrowia będzie przewodniczył wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki.

Europejski Tydzień Szczepień

20-25 kwietnia obchodzimy, już po raz X, Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa. Celem Tygodnia jest podkreślanie znaczenia szczepień – po to, by chronić ludność przed chorobami, którym można zapobiec właśnie poprzez szczepienia.

Ankiety

Na kogo zagłosujesz w wyborach prezydenckich?

Czy oprócz OIA należysz do innej organizacji farmaceutycznej (PTFarm, TFE etc)


Xylorin


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Ilość leku recepturowaego, którego dotyczy opłata ryczałtowa

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 6 listopada 2012 r. w sprawie leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych
§ 3.
1. Ustala się ilość leku recepturowego, którego dotyczy odpłatność ryczałtowa, w postaci:
1) proszków dzielonych - do 20 sztuk;
2) proszków niedzielonych (prostych i złożonych) - do 80 gramów; (...)

Czy istnieje przepis...

Czy istnieje przepis nakazujący farmaceucie wydanie tylko 1 opakowania leku z kodeiną, dekstrometorfanem, pseudoefedryną OTC?

Najnowsza X Farmakopea już dostępna

Polskie prawo nakłada na aptekę obowiązek posiadania aktualnego wydania Farmakopei. Raz na kilka lat należy zakupić jej najnowszy egzemplarz, który jest systematycznie uaktualniany i uzupełniany o opisy nowych substancji. Od kilku dni wszystkie polskie apteki mogą zaopatrzyć się w najświeższe, dziesiąte jej wydanie.

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

Fiszki


Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracySzukaj ofert pracy


Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook


Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.