Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net

Polfenon - przywraca miarowy rytm serca

Informacja o leku >


W dzisiejszej Porannej Kawie:

Czy farmaceuta w sytuacji nagłego zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta posiada właściwe kwalifikacje aby udzielić pierwszej pomocy? Czy wystawienie recepty farmaceutycznej jest jednym z narzędzi, którymi można się posłużyć?
Swoją opinią możecie podzielić się w tym wątku.


Realizacja recept
Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Poltram występuje w postaci kropli doustnych pakowanych po 10 i 96ml oraz kapsułek po 20 sztuk. W przypadku, kiedy lek zarejestrowany jest w więcej niż jednej postaci, lekarz ma obowiązek określić ją na recepcie. Jeśli tego nie zrobi, farmaceuta zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich może określić postać na podstawie posiadanej wiedzy. Kolejnym obowiązkiem lekarza jest zaznaczyć ilość leku. Przy braku określonej ilości opakowań farmaceuta może wydać jedno najmniejsze, refundowane. W przypadku kapsułek będzie to opakowanie po 20 sztuk, natomiast jeśli chodzi o krople - opakowanie po 10 ml.

Pro auctore

Jak realizujecie recepty lekarza, który:
-pracuje w danym ośrodku
-ma swoją kartę pacjenta
-wypisał lek na zniżkę z adnotacją "pro auctore"?

Recepta na dziś cz. 69 (11-09-2014)

Czy zgodnie ze zmianami, które zaczną obowiązywać 18 września i dotyczyć będą zapisu recept na środki odurzające i leki psychotropowe przedstawiona recepta będzie mogła być zrealizowana?

Hialeye Free Zamienniki dl pacjentów z uprawnieniami IB

Czy można zamienić lek z recepty dla "IB" ?
1) jeśli wypisany lek nie znajduje się na liście leków ref. to czy można go zamienić na inny z tejże listy lub z poza ?
2) jeśli wypisany lek znajduje się na wykazie leków ref. to czy można zamienić tylko na inny oczywiście tańszy z listy czy też nie musi być na liście refundacyjnej ale tańszy ?
niestety art. 44 ustawy ref. nie wyjaśnia tej kwestii .

Dwie recepty na ten sam narkotyk

Chciałabym się poradzić w sprawie wydawania leków na rpw. Nasz stały pacjent używa plastrów z fentanylem- durogesic. Zawsze z wyprzedzeniem składał potrzebę a my zamawialiśmy dla niego plastry, z reguły dwa op na jednej recepcie. Raz przynosił rp od jednej lekarki raz od drugiej-obie z jednej przychodni. Ostatnio jednak zamówił 2 opakowania i przyszedł z dwiema receptami, każdej po jednym opakowaniu ( daty wystawienia dzien po dniu) jedna od jednej pani doktor druga od drugiej. Z dawkowania wynika że każde opakowanie starcza mu na 14 dni. Zastanawiam się czy taka sytuacja jest dopuszczalna, biorąc po uwagę fakt że pacjent kupuje lek zgodnie z dawkowaniem czyli 2 op na miesiąc... mam nadzieję ze mnie rozumiecie:)

Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >


Verbascon


Terapia bólu

Ból ostry a ból przewlekły. Jaka jest skala bólu?

Różne formaty środków przeciwbólowych - po co i kiedy?

Bezpieczeństwo stosowania leków przeciwbólowych

Paracetamol - czy wszystko zostało już powiedziane?

Nadużywanie środków przeciwbólowych - skala zjawiska

Jak szybko minie ból?

Co Polaków boli najbardziej?

Cała prawda o metamizolu sodu

Które leki cechuje efekt pułapowy?

Dostępne środki przeciwbólowe - skład, efektywność, efekty uboczne

Synergizm w leczeniu bólu

Czy kodeina uzależnia?

Tabletki musujące - zalety formatu na przykładzie Solpadeine

Jak rozpoznać i leczyć migrenę?

Wartix


Blogi

Z cyklu Mama i Dziecko... DOZWOLONE I ZABRONIONE

Moment, w którym kobieta dowiaduje się, ze zostanie mamą zmienia wszystko. Od tej bowiem chwili staje się ona odpowiedzialna już nie tylko za siebie, ale i za swoje rozwijające się maleństwo. Troszczy się o jego zdrowie od samego początku i chce dla niego jak najlepiej. W związku z tym często nachodzą ją wątpliwości co wolno, a czego nie powinno robić się w ciąży, aby nie zaszkodzić dzidziusiowi.

RLS czyli zespół niespokojnych nóg

Nie tak dawno na rynku pojawił się preparat OTC wskazany przy zespole niespokojnych nóg, firmy która ma preparaty chyba na wszystko ;-) Pewnie każdy już wie, o jaki preparat chodzi i nie muszę nazwy podawać. Pojawienie się reklamy zaowocowało (zgodnie z oczekiwaniem firmy) pojawieniem się pacjentów pytających o ten dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego i niestety zagościł on na stałe w naszej szufladzie. Czyli zespól niespokojnych nóg jest dosyć częstym problemem (z badań przeprowadzonych w USA i kilku krajach europejskich wynika, że problem może dotyczyć 3,5 do 10% populacji osób dorosłych.)

NOWOŚĆ! Cukrzyca ciążowa - co dalej?

Stało się, wyniki nie kłamią i przyszła mama znalazła się w gronie "słodziaków", jak mawiają o sobie cukrzycy. Bać się, nie bać? Jakie zagrożenia to niesie ze sobą, co robić?

Opieka farmaceutyczna - plan opieki

Wróćmy jeszcze na chwilę do rozmowy z Panem Janem.
W rozmowie Jan przyznaje się do tego, że rzeczywiście nie stosuje leku regularnie, pomimo starań (był w aptece 39 dni temu, a opakowanie leku ma 30 tabletek). Nie wiedział także, że lek musi być stosowany na czczo, bo mu nikt nie zwrócił mu na to uwagi.

Fiszki Z dziennika FARMACEUTY - Tanie i dobre

Gdybym miał określić najczęstsze oczekiwania pacjentów co do kupowanych przez nich w aptece preparatów bez wahania wskazałbym dwie cechy – tanie i dobre. Jednak czy takie istnieją? A jeśli tak, to czy faktycznie pacjenci je wybierają? Odpowiedzi na te pytania wcale nie są takie oczywiste.

Zioła farmaceuty - POKRZYWA ZWYCZAJNA

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) jest rośliną z rodziny pokrzywowatych. Występuje praktycznie na każdym kontynencie, w Polce jest pospolitym chwastem z parzącymi włoskami. Kto z nas nie oparzył się nigdy pokrzywą? Ile to czasu spędziło się biegając z pokrzywą w ręce i parząc się wzajemnie z kolegami/koleżankami…Kontakt skóry z włoskami powoduje dermatozę, przejawiającą się silnym pieczeniem, swędzeniem i grudkami o nieregularnym kształcie.

Arytmia - podstawowe zasady farmakoterapii

Nie każde zaburzenie w pracy mięśnia sercowego wymaga leczenia farmakologicznego. Zmiany, które nie powodują dolegliwości ani zaburzeń hemodynamicznych i nie pogarszają rokowań pacjenta, nie wymagają podawania leków przeciwarytmicznych.

Bisocard


Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznej Pieczenie, suche oczy, świąd, piasek w oczach?

Jeśli Ty lub twój pacjent odczuwacie takie objawy najprawdopodobniej cierpicie na zespół suchego oka. Co to jest, czym się objawia i jak się go leczy?

Strefa leczenia ran

Materiały opatrunkowe, systemy terapeutyczne i pielęgnacyjne, to również asortymet naszych aptek. Poznaj opatrunki Lohman & Raucher, wiodącego producenta nowatorskich wyrobów medycznych i higienicznych o najwyższej jakości.
Na początek któtkie CV: "Kim jesteśmy"

Idziemy naprzód z Decilosal!

Nareszcie na polskim rynku pojawił się skuteczny lek, który poprawia jakość życia chorych z chromaniem przestankowym! Jest nim Decilosal (cilostazol) nowy produkt firmy Sandoz.

Ból w neuropatii - specyfika i charakterystyka

Ból neuropatyczny to rodzaj bólu powstający w na skutek uszkodzenia ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego. W odróżnieniu od bólu receptorowego, który jest naturalną reakcją fizjologiczną na uszkodzenie tkanek, reagującą na podanie analgetyków i ustępującą z czasem wraz z zagojeniem tkanki, ból neuropatyczny cechuje się opornością na leczenie i może utrzymywać się latami, znacznie pogarszając jakość życia naszego pacjenta.

Decilosal


W aptece kupisz wszystko cz. II

Była dyskusja o dziwnych rzeczach, które można kupić w aptece oraz o dziwnych rzeczach, o które pytają pacjenci, a które przyprawiają nas o gęsią skórkę:)
A co myślicie na temat produktów/preparatów typowo aptecznych, ale kupowanych w celach totalnie niemedycznych?

Jak zaradzić łysieniu androgenowemu?

Najczęstszą przyczyną nadmiernego wypadania włosów u osób dorosłych jest jednostka chorobowa zwana łysieniem androgenowym. Z racji tego, iż znacznie częściej dotyka ona osoby płci męskiej określana jest niekiedy jako „łysienie typu męskiego”. Dane statystyczne wskazują, iż schorzenie może występować u ok. 50-80 proc. mężczyzn oraz 10-30 proc. i 50-70 proc. kobiet (odpowiednio koło 30 roku życia i około 60 roku życia).

Pani magister poproszę jakieś dobre witaminki na oczy

Dlaczego dobre witaminki na oczy? Bo oczy zwierciadłem duszy. Jeśli tak, to jak o nie zadbać?
Któż z nas nie chciałby być wiecznie młody i piękny? Niestety, życie pokazuje, że nie znalazł się jeszcze taki naukowiec, który zatrzymałby starzenie w dowolnie wybranym przez nas momencie. Co z tego wynika? A no to, że starzeje nam się wszystko – skóra, włosy, mięśnie, stawy, uszy oraz oczy.

Loxon

Aktualności z branży
Kto chce testować leki na emerytach?

Wiktor Szostało, kandydat Twojego Ruchu na prezydenta Kołobrzegu ogłosił, że po tym jak obejmie urząd utworzy instytut, w którym leki będą testowane na emerytach.

Rynek farmaceutyczny rośnie

PharmaExpert ocenia rynek farmaceutyczny po pierwszych dwóch tygodniach września 2014.

Reklama leku niezgodna z przepisami

Główny inspektor farmaceutyczny nakazuje spółce USP Zdrowie natychmiastowe zaprzestanie prowadzenia niezgodnej z obowiązującymi przepisami reklamy audiowizualnej produktu leczniczego Ibuprom Max Sprint kierowanej do publicznej wiadomości w formie spotu emitowanego w stacjach telewizyjnych, bowiem może naruszać obowiązujące przepisy w zakresie reklamy.

Połowa Polaków waży za dużo

Badanie CBOS wskazuje, że aż połowa Polaków waży za dużo. Ile z nas ma prawidłową wagę?

Tiolip


Ankiety

Pacjent deklaruje chęć wykupienia reszty leków/opakowań w późniejszym terminie, jakie możliwości stwarza mu wasza apteka? A może całość jest realizowana i trafia "na zeszyt"?

Z jakich leków zapisanych na recepcie pacjenci rezygnują najczęsciej?

Czy jesteście otwarci na produkty do przetestowania w ramach kampanii wdrażania nowych marek?


Solpadeine


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Pismo ws. dzielenie przez aptekę produktu leczniczego

W związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi możliwości dzielenia przez aptekę produktu leczniczego, Naczelna Izba Aptekarska wyjaśnia co następuje:
- dzielenie przez aptekę produktu leczniczego polegające na:
1) wydawaniu mniejszej ilości produktu leczniczego niż zawarta w opakowaniu zbiorczym bez naruszenia opakowania bezpośredniego oraz;(...)

Zgłoszenia podejrzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom jakościowym

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 12 marca 2008 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu wstrzymywania i wycofywania z obrotu produktów leczniczych i wyrobów medycznych
§ 1.
1. Zgłoszenia podejrzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom jakościowym, dokonuje się do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, zwanego dalej "wojewódzkim inspektorem".(...)

Propozycje rozwiązań legislacyjnych - farmacja szpitalna

Czytaliście już propozycje zmian zaproponowane przez Prezesa NRA? Jak myślicie, coś uda się wywalczyć czy znowu temat przycichnie? Mi osobiście projekt bardzo się podoba.

Informacja o cenach leków

Czy pracownik Apteki ma ustawowy obowiązek informowania pacjenta podczas rozmowy telefonicznej o cenie leku, suplementy itd?

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

Zolpic - dobra noc... udany dzień


Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracy Szukaj ofert pracy


Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook


Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.