Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Polfenon


W dzisiejszej Porannej Kawie:

Paracetamol jest obecnie alternatywą dla szeroko rozpowszechnionych NLPZ, których stosowanie może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem powikłań ze strony układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego, czy nerek. Dlaczego paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego? Między innymi tego dowiecie się w tym wątku.


Realizacja recept
Xalatan 4op.

Do konsultacji:
Rp.
Xalatan 0,05mg/ml 4op. a 1 but. a 2,5ml
S. 1 kropla 2xdziennie
Z dawkowania wychodzą 3op. na R z CHPL możemy wydać 4op. patrząc na przydatność kropli po otwarciu?

Ten nieszczęsny sildenafil....

Dziś zostałam wyzwana od niedouczonych, głupich i niewyedukowanych, bo pan doktor miał rację i w innej aptece wydali. I pan doktor chce do mnie zadzwonić i osobiście powiedzieć mi,"że nie umiem obsługiwać i mam się douczyć". (...)

Mocznik

Recepta dość prosta:
Rp.
kwas salicylowy 5,0
mocznik 30,0
maść cholesterolowa ad 100,0
M.f.ung S:zewn
(...)

Zapis recepty...

Dostałyśmy ostatnio taką receptę. Część osób jest zdania, że musi iść do poprawy, część że niekoniecznie. Jak Wy myślicie? Do poprawy czy nie?

Coldrex


Problem z korektami

Mam pewien problem. Od zawsze w naszej aptece kiedy był jakis błąd na recepcie to po prostu ją usuwaliśmy i wbijaliśmy od nowa. Od niedawna pojawiły się jednak korekty, tylko chyba wykonywane źle. Po zrobieniu korekty za pomocą skrótu Alt+K wbijaliśmy recepte od nowa. Tylko nie wiązalismy jej z korekta za pomocą alt+x. Czy to poważny błąd? Czy nfz może się tego w jakiś sposób uczepić? Recepty nigdy nie były przeterminowane, na paskach drukują się z gwiazdką, w kontroli nie wychodzi, że jest zdublowana więc mam nadzieję, że nic takiego sie nie stało...

Jak zrealizować taką receptę?

Czy przy takim dawkowaniu wydajecie lek na zniżkę?

Skrócony, roszerzony regon

Zdarzają mi się recepty w których nr regon w pieczątce jest rozszerzony i ma 14 cyfr, a w kodzie kreskowym nr brak. Z kodu regon sczytuje się 9ciocyfrowy zgodny z początkiem nr rozszerzonego. Czy nie jest tak ,że w jednym z tych miejsc nr powinien być 9wieciocyfrowy(nie rozszerzony)? Czy taka recepta jest poprawna?

Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Jeśli lekarz wypisze krople - recepta musi zawierać dawkowanie, kiedy zaordynowane są więcej niż 2 opakowania po 10 ml lub przynajmniej jedno opakowanie 96 ml. Lek Poltram-krople po 10 ml wyposażony jest w kroplomierz, dawkowanie leku może być określone poprzez podanie ilości kropli, miligramów chlorowodorku tramadolu lub objętości roztworu jakie przyjmuje pacjent.

Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >


ACC


Blogi

Z dziennika FARMACEUTY - Pauperyzacja

Ktoś kiedyś powiedział lub napisał, że zawód farmaceuty ulega stopniowej pauperyzacji. Co kryje pod tym tajemniczo brzmiącym słowem? Otóż pauperyzacja to społeczny proces polegający na obniżaniu się stopy życiowej jednostek lub zbiorowości. Trudno nie zgodzić się, że definicja ta ze wszech miar pasuje do sytuacji farmaceutów. Jednak konsekwencje tego odczuwają również nasi pacjenci…

Farmaceuta: zawód przez 24h/dobę

Pracuję w aptece i lubię swoją pracę czasami mniej, czasami bardziej. Mam swoje życie prywatne i sporą grupę znajomych niezwiązanych w żaden sposób z farmacją, więc teoretycznie nie powinnam myśleć o pracy w czasie wolnym, ale nic bardziej mylnego. Jestem farmaceutą prawie 24h na dobę.

Anaftin


Wirus Zika atakuje

Na co dzień ich nie widzimy, co więcej, nie zauważymy ich nawet pod najsilniejszym mikroskopem optycznym. Mierzące zaledwie kilkadziesiąt nanometrów nieożywione kompleksy białka i kwasu nukleinowego, potrafią jednak szybko się rozprzestrzeniać i przenosić śmiertelne choroby, na myśl o których na ludzkość pada blady strach.

Apteczna diagnoza

W moim mieście jest za mało lekarzy. Na wizytę do rodzinnego w czasie wzmożonych zachorowań czasami pacjent musi czekać 2-3 dni. Poza tym okresem też nie zawsze uda się dostać na badanie tego samego dnia. Taka permanentna sytuacja nauczyła pacjentów zaawansowanego kombinowania, które polega na wymuszaniu na lekarzu przyjęcia mimo pełnego zestawu pacjentów, albo wydania diagnozy przez osobę najbardziej do lekarza w ich mniemaniu zbliżoną, czyli stomatologa, weterynarza albo farmaceutę. I recepty. I leków.

Pro farmaciae bono

O nowej jakości i zmianach w stylu pracy Naczelnej Rady Aptekarskiej, jako pierwsi – kilka godzin po ogłoszeniu wyników wyboru KZA – mieliśmy okazję rozmawiać z nowo wybraną prezes – mgr farm. Elżbietą Piotrowską-Rutkowską.

Bobik D


Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznejCzy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

Witamina D - tylko moda, czy superbohater?

Czy Wy też macie takie wrażenie, że nastało istne szaleństwo na witaminę D? Kupujemy ją dla niemowląt, dzieci, dorosłych i dziadków. Preparaty zawierające cholekalcyferol przebiły popularnością nawet preparaty magnezu. My Polacy, mieszkający w północno-wschodniej Europie „taki mamy klimat”, że nie produkujemy wystarczającej ilości witaminy D. Na niedobór tej cennej witaminy cierpi 80% Polaków.

Leki zamiast cukierków

Fitoterapeutyki są obecne w leczeniu od czasów plemiennych. Pierwotnie używane przez znachorów i szamanów stały się obecnie pełnoprawnymi lekami. Rozwój cywilizacyjny wymusił powstanie mechanizmów, dzięki którym odbiorca końcowy - pacjent ma zagwarantowany określony poziom jakości. Obecne regulacje prawne dopuszczają sprzedaż substancji roślinnych w różnych formach o niejednorodnych wymaganiach. Zioła sprzedaje się jako środki spożywcze (niektóre herbaty), mające niskie wymagania jakości, aż do produktów leczniczych, obwarowanych szeregiem restrykcji.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem - rzecz o profilaktyce

Plamka żółta to centralne miejsce na siatkówce, gdzie koncentrują się bodźce wzrokowe. Jest ona odpowiedzialna za najostrzejsze widzenie. Cechą charakterystyczną plamki żółtej jest akumulacja dwóch karotenoidów: luteiny i zeaksantyny, których stężenie w plamce jest znacznie większe niż w innych częściach siatkówki. Te dwa karotenoidy są głównymi składnikami pigmentu plamki. Są one silnymi antyoksydantami i posiadają właściwości filtrowania wysokoenergetycznego światłaniebieskiego, zmniejszając jego intensywność aż o 40-90%.

Suchość w gardle

Pacjentka po przebytym zakażeniu górnych dróg oddechowych. Utrzymuje sie suchy kaszel 3 tygodnie oraz narastająca suchość gardła. Witamina A+E nie pomagają, a także preparaty na bazie porostu islandzkiego. Co moglibyście polecić? Może jakieś domowe sposoby?

Groprinosin


Łupież

Co polecacie pacjentom z takim problemem? Macie sprawdzone przez siebie lub przez swoich pacjentów preparaty?

Rola farmaceuty w procesie rzucaniu palenia

Uzależnienie od nikotyny jest procesem złożonym i równie silnym jak uzależnienie od narkotyków, czy alkoholu. Z tego względu zerwanie z nałogiem jest trudnym zadaniem. Kluczowa w tym przypadku może okazać się rola farmaceuty.

Wszystko, czego nie wiemy o paracetamolu

Według Światowej Organizacji Zdrowia jednym z fundamentalnych praw każdego człowieka jest otrzymanie ulgi w cierpieniu. Ból jest najczęstszym powodem wizyty u lekarza, a środki przeciwbólowe najczęściej wydawanymi przez farmaceutę lekami. Paracetamol – bo to jemu będzie poświęcony dzisiejszy artykuł – jest podstawowym lekiem antynocyceptywnym. Czy na pewno jednak wiemy już wszystko na temat tego leku?

Przypadek apteczny - pięty

Kobieta, lat 40, skarży się z powodu bólu na popękanej pięcie. Zgrubiała tkanka pękła i utworzyła się rana. Nie jest ona zaogniona, a jedynie bolesna. Z rozmowy wynika, że kobieta ma pracę chodząco-stojącą i musi mieć sprawne nogi.
Co możemy poradzić pacjentce? Czy apteczne preparaty poradzą sobie z problemem pękniętej pięty? Czy warto, aby odwiedziła jakiegoś specjalistę?Jakie pytania dodatkowe powinniśmy zadać?
Zapraszamy do dyskusji.

Skuteczne metody walki z opryszczką wargową

Jednym z częstszych problemów, z jakim pacjenci zgłaszają się do apteki jest opryszczka wargowa. Czy nasz pacjent znajdzie w aptece szybkie i skuteczne rozwiązanie pozwalające na wyeliminowanie tej przykrej dolegliwości? Oczywiście, że tak, jednak pamiętajmy, że właściwy wywiad i rekomendacja powinny skupić się nie tylko na ordynacji odpowiedniego preparatu, ale również wskazaniu właściwych działań profilaktycznych zmniejszających ryzyko reaktywacji zakażenia wirusem opryszczki.

Aquamol


Aktualności z branży
Lodówki i klimatyzatory do rejestracji

Najpóźniej do 14 marca przedsiębiorcy, rolnicy i farmaceuci muszą zgłosić swoje urządzenia chłodnicze do Centralnego Rejestru Operatorów.

PZ: Opieka farmaceutyczna? Tak, ale w granicach rozsądku

- Sama idea opieki farmaceutycznej jest słuszna – uważa b. wiceminister zdrowia Marek Twardowski. - Takie rozwiązanie od dawna funkcjonuje w krajach rozwiniętych i dobrze się sprawdza. Farmaceuta jest właściwą osobą, by doradzać pacjentowi w prostych przypadkach, jak np. drobne zranienie palca czy ból głowy. Ma przecież odpowiednią wiedzę.

Konferencja: Forum Wiedzy Farmaceutycznej

Częstochowski Oddział Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego wraz z Katowickim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego zaprasza farmaceutów zatrudnionych w aptekach szpitalnych, na kolejną Konferencję Naukową z cyklu Forum Wiedzy Farmaceutycznej.

Infarma: działania Radziwiłła to pozytywny sygnał

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło pracę nad polityką lekową państwa. Założenia do jednego z najbardziej oczekiwanych dokumentów konstytuujących funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia zostaną wypracowane przez międzyresortowy zespół ekspertów pod kierownictwem wiceministra Krzysztofa Łandy. Decyzja Konstantego Radziwiłła to kolejny, pozytywny sygnał jakościowej zmiany w długofalowej polityce zdrowotnej - uważa Infarma.

Nutrof


Ankiety

Czy chciał(a)byś prowadzić opiekę farmaceutyczną?

Apteka tylko dla Aptekarza (mgr farm. lub spółki mgr farm.)?

Czy korzystasz z receptariusza aptecznego?

Wysokość strat/zysków po zmianach cen 1 stycznia 2016r.?


Bepanthen Eye


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Opublikowano ustawę o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw

W Dzienniku Ustaw pod poz. 875 opublikowano ustawę z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza w art 8. zmiany w zasadach wydawania z apteki produktów leczniczych zawierających w składzie pseudoefedrynę, kodeinę oraz dekstrometorfan.

Od kiedy dawca krwi nie musi być zasłużony by mieć zniżkę?

Jak w tytule- od kiedy obowiązuje, ze dawca krwi nie musi być zasłużony a jedynie honorowy? W rozporządzeniu z 28.10,15 w sprawie rp wystawianych przez pielęgniarki jest zapis o honorowym a nie zasłużonym honorowym:
§ 22. Leki dla osób, o których mowa w art. 43, art. 45, art. 46 i art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy, wydaje się na podstawie legitymacji „Honorowego Dawcy Krwi” lub legitymacji „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, o których mowa odpowiednio w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r.

Ewidencja leków recepturowych

Nie znalazłam takiego wątku, a mam pytanie. Jak prowadzicie ewidencję w recepurze?Czy dopuszczalna jest forma elektroniczna z Kamsoftu (potem wydruk i podpis tylko kierownika) czy też nalezy ją mieć pisaną ręcznie? Gdzie szukać w prawie jak to ma wyglądać lege artis?

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

Aquamol


Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracySzukaj ofert pracy


Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook


Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.