Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Polfenon - przywraca miarowy rytm serca


W dzisiejszej Porannej Kawie:

Głównymi przyczynami przeziębień w okresie letnim są spożywanie ochładzających napojów i pokarmów, a także przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.
W jaki sposób pacjent może poradzić sobie z przeziębieniem w tym okresie, dowiecie się z tego wątku.


Realizacja recept
Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Poltram występuje w postaci kropli doustnych pakowanych po 10 i 96ml oraz kapsułek po 20 sztuk. W przypadku, kiedy lek zarejestrowany jest w więcej niż jednej postaci, lekarz ma obowiązek określić ją na recepcie. Jeśli tego nie zrobi, farmaceuta zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich może określić postać na podstawie posiadanej wiedzy. Kolejnym obowiązkiem lekarza jest zaznaczyć ilość leku. Przy braku określonej ilości opakowań farmaceuta może wydać jedno najmniejsze, refundowane. W przypadku kapsułek będzie to opakowanie po 20 sztuk, natomiast jeśli chodzi o krople - opakowanie po 10 ml.

RECEPTA NA DZIŚ CZ. 107 (26-06-2015)

Czy receptę można zrealizować ze zniżką? Jaką ilość leku może otrzymać pacjent? Czy potrzebna jest korekta lekarza?
Zapraszamy do dyskusji.

Gentamycin 80 mg/2ml do inhalacji (?)

Taką oto rp otrzymałam dzisiaj. leki zaordynowane dla rocznego dziecka. po rozmowie z pacjentką okazało się, że 3 pozycja ma być podana w formie inhalacji... Nie spotkałam się wcześniej z takim zastosowaniem, więc po telefonie do lekarza wydałam lek. Jednak ciągle zastanawia mnie ta forma podania.

Leki gotowe refundowane w recepturze - wycena

Mamy problem odnośnie wyceny leków robionych, zawierających na przykład Spironol, Metocard, Propranolol etc. Czy istnieje podstawa prawna, mówiąca o tym której dawki leku i z jakiego opakowania należy użyć? (np. Spironol 25, Czy Spironol 100?)

Vitis


Receptura- proszki

Moje pytanie brzmi czy obie substancje od razu rozcieramy razem czy każdą w oddzielnym moździerzu a potem razem mieszamy? I czy przekładamy to do kapsułek (tak gdzieś czytałam) czy do opłatków skrobiowych?

Insulina Lantus Solostar

Mam problem z receptą na insulinę. Recepta wygląda tak: Rp. Ins. Lantus Solostar 1 op. 30% Czy powinnam wydać insulinę Lantus Solostar po 5 szt. na zniżkę (30%) czy opakowanie po 1 szt. które jest na 100%.

Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >


Decyzje i komunikaty

Ponowne dopuszczenie do obrotu Proxacin 1%

Ponowne dopuszczenie do obrotu Proxacin 1%


Xylorin


Blogi

Z dziennika FARMACEUTY - To dla kolegi...

Mężczyźni wstydzą się mówić o zaburzeniach erekcji. Mimo, że powoli problem ten przestaje już być tematem tabu, to ciągle budzi zażenowanie i onieśmielenie. Przychodząc do apteki Panowie unikają rozmowy na ten temat tłumacząc się, że chodzi o problem „kolegi”. Wstydzą się szczerze porozmawiać. W rezultacie głównym źródłem wiedzy większości pacjentów o leczeniu stają się reklamy suplementów diety.

Apteczne wino lecznicze

Każdy ma jakieś preferencje – ja z napojów ”procentowych” zdecydowanie preferuję wino. I jako antydogmatyk i człowiek o charakterze empirysty lubię zgłębić każdy temat, nie tylko praktycznie ale i teoretycznie.

Pacjent z arytmią - istotne informacje dla farmaceuty

W aptekach rzadko widzi się pacjentów przychodzących po porady dotyczące chorób serca. Najczęściej problemy z układem krążenia konsultowane są wcześniej z lekarzem, a chorzy przychodzą do farmaceutów po niezbędne medykamenty. Nie znaczy to wcale, że rola aptekarza ogranicza się tylko do wydania przepisanego leku.

Strefa Cukrzycy

Pacjenci zmagający się z cukrzycą wymagają szczególnej uwagi.
Specjalistyczna pomoc farmaceuty, indywidualne podejście oraz przekazywanie rzetelnych informacji i wskazówek stanowi uzupełnienie opieki lekarskiej i ogromne wsparcie dla zmagającego się z chorobą pacjenta.
Zapraszamy do Strefy Cukrzycy, gdzie przez cały rok prezentować będziemy zagadnienia usprawniające prowadzenie opieki farmaceutycznej nad pacjentem z cukrzycą.

Strefa cukrzycyFarmacja ZAstosowana

Farmacja to ogrom wiedzy teoretycznej. Przełożenie jej na praktykę, zwłaszcza na początku pracy potrafi być przytłaczające. Z czasem jednak farmaceuta teoretyk staje się farmaceutą praktykiem, w aptece. A poza apteką? Czy potrafimy przełożyć naszą wiedzę na życie codzienne i wykorzystać ją „off label”?

Jak należy leczyć kaszel u dzieci?

Kaszel jest fizjologicznym odruchem, wykształconym na przestrzeni dziejów w celu ochrony organizmu przed zagrożeniami zewnętrznymi (zachłyśnięcie pokarmem, przypadkowa aspiracja pyłków) i wewnętrznymi (zakażenia górnych dróg oddechowych, nadprodukcja śluzu).

Bóle zębów - przyczyny, klasyfikacja i postępowanie lecznicze

Chyba codziennie spotykamy w aptece pacjentów uskarżających się na bóle zębów. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze jego przyczyną są zmiany zachodzące w zębie. Aby zaoferować pacjentowi właściwą pomoc należy zwrócić uwagę na charakterystyczne objawy, które wskazują na przyczynę pojawiającego się bólu.

Leczenie trądziku u dorosłych

W trądziku dorosłych stosujemy teoretycznie te same metody leczenia, co w trądziku u młodszych osób, jednak trądzik ten charakteryzuje się wieloma specyficznymi cechami, wymuszającymi inne podejście terapeutyczne. Po pierwsze, dotyczy on przede wszystkim kobiet, w związku z czym dużą rolę odgrywa w nim terapia hormonalna. Z kolei w przypadkach, w których zachodzi konieczność leczenia ogólnego najczęściej trzeba unikać preparatów teratogennych lub stosować rygorystyczną antykoncepcję (dotyczy to zarówno kobiet mogących zajść w ciążę, jak też kobiet karmiących).

Metokloproamid - lek o wielu obliczach

Prokinetyki to leki, które wpływają na przyspieszenie pasażu jelitowego oraz opróżniania żołądka poprzez oddziaływanie z receptorami znajdującymi się w ośrodkowym układzie nerwowym, czyli za pomocą mechanizmów neurohormonalnych oraz poprzez receptory znajdujące się na obwodzie. Poszczególne leki z tej grupy wpływają agonistycznie na receptor 5-HT4, co nasila wydzielanie acetylocholiny z zakończeń pozazwojowych. Inne są antagonistami receptora D2 dla dopaminy, a niektóre wykazują również powinowactwo dla receptorów motylinowych. Prokinetyki zamykają mięsień zwieracza wpustu i zwiększają napięcie oraz amplitudę skurczów żołądka, rozkurczają odźwiernik i nasilają perystaltykę dwunastnicy.

Arytmia - podstawowe zasady farmakoterapii

Nie każde zaburzenie w pracy mięśnia sercowego wymaga leczenia farmakologicznego. Zmiany, które nie powodują dolegliwości ani zaburzeń hemodynamicznych i nie pogarszają rokowań pacjenta, nie wymagają podawania leków przeciwarytmicznych.

Fiszki


Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznejCzy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

Czy diabetycy mogą przyjmować enalapryl? Czy posiada on korzystne działania w zakresie normalizacji poziomu glikemii?

Enalapryl to lek należący do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny wykazujący działanie hipotensyjne. U chorych na cukrzycę przyjmujących jednocześnie doustne leki przeciwcukrzycowe lub insulinę oraz enalapryl istnieje ryzyko wystąpienia interakcji. Enalapryl może w różnym stopniu nasilać działanie hipoglikemizujące insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych. Czy zatem u diabetyków dopuszczalna jest terapia enalaprilem? Jakie konsekwencje może mieć łączenie jednoczesne przyjmowanie insuliny bądź doustnych leków przeciwcukrzycowych z enalaprylem?
Zapraszamy do dyskusji!

Odparzenia pieluszkowe

Pieluszkowe zapalenie skóry jest chyba nieuniknione w życiu malucha. Ochronna warstwa lipidowa jest bowiem jeszcze dość cienka u dzieci do 2. roku życia, zatem o odparzenie nietrudno. (...)
Jak zapobiegać i leczyć powstałe odparzenia? Ogromną rolę mają tu kosmetyki stosowane do codziennej pielęgnacji pupy dziecka. Jakie są Wasze typy? Co polecacie profilaktycznie, a co w zaostrzonej już sytuacji?

Sposoby na ukąszenia

Rozpoczyna się sezon na komary, meszki itp. Preparatów łagodzących skutki ukąszeń jest sporo, ale w przypadku kobiet w ciąży i karmiących wybór już się zawęża.
Które preparaty Waszym zdaniem są bezpieczne i polecacie je swoim pacjentkom? A może znacie jakieś domowe sposoby łagodzenia dolegliwości związanych z ukąszeniem?

Jak radzić sobie z przeziębieniem w okresie letnim?

Mimo, iż okres letni kojarzy się z urlopami i wyjazdami, farmaceuci nie mogą w tym czasie narzekać na brak pracy. Ze względu na tymczasową migrację ludności, tempo pracy w dużych ośrodkach miejskich spada, wzrasta natomiast przy nadmorskich kurortach, górskich uzdrowiskach i mazurskich przystaniach.

Rola witaminy D i K w prawidłowym rozwoju dziecka

Niedobór witaminy D i K u noworodków i niemowląt jest niebezpieczny dla ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Z tego względu już od wielu lat w praktyce pediatrycznej zaleca się suplementowanie tych związków w okresie niemowlęcym, a także później.

Solpadeine


Leczenie bólu przy metotreksacie

Który lek p/bólowy można zastosować w terapii skojarzonej z MTX w leczeniu RZS ?
Paracetamol nasila hepatotoksyczność metotreksatu. NLPZ-y z metotreksatem są gastrotoksyczne, nie wsominając o interakcjach MTX z paracetamolem i innymi NLPZ-ami.

Przypadek apteczny - wypadanie włosów

Pacjentka, lat 45, borykająca się z problemem wypadania włosów.
Odżywia się prawidłowo, dieta zbilansowana i dostosowana do potrzeb codziennych aktywności. W rodzinie brak schorzeń przewlekłych. Wykonane ostatnio badania krwi były w normie, poziomy TSH również. Pacjentka dużo pracuje ze względu na posiadanie własnej firmy, ale mimo tego stara się dbać o własny wygląd i uprawia rozmaite sporty. Jedynym deklarowanym problemem jest wypadanie włosów.
Co możemy zaproponować pacjentce i dlaczego? Czym może być spowodowane wypadanie włosów? Wykonanie jakich ewentualnych badań można podpowiedzieć?

Probiotyki w prewencji alergii

Niedawno mogliśmy odświeżyć sobie informację czym jest probiotyk i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę polecając preparaty probiotyczne pacjentom. Są one najczęściej polecane przy antybiotykoterapii, jednak pamiętajmy, że ze względu na ich prawdopodobne działanie immunomodulujące mogą być stosowane także w prewencji chorób atopowych (np. alergiczny nieżyt nosa, astma).

Afrin


Aktualności z branży
Zmiany od 1 lipca: ograniczenia w wydawaniu substancji psychoaktywnych

Od dziś (1 lipca) obowiązuje nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza kilka istotnych zmian w wydawaniu z apteki substancji psychoaktywnych.

URPL: zmiany w Farmakopei Europejskiej

Prezes URPL poinformował o zmianach w Suplemencie 8.5 do ósmego wydania Farmakopei Europejskiej.

Polpharma nagradza naukowców

Podczas oficjalnej Gali, która odbyła się 19 czerwca w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku wręczone zostały granty, stypendia doktoranckie i nagrody dla laureatów konkursów Fundacji. W trzynastej edycji konkursu na finansowanie projektów badawczych z zakresu medycyny i farmacji wartość grantów wyniosła blisko 1 mln złotych.

IMS Health o projekcie lipcowej listy

Poszerza się dostęp pacjenta do terapii stosowanej w leczeniu czerniaka skóry. Również chorzy na WZW typu C otrzymują leczenie w ramach programu lekowego „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową” - podsumowują eksperci IMS Health.

Ankiety

W jakiej formie Izby Aptekarskie powinny wydawać swoje biuletyny?

Jak długa jest u Was kolejka w APW 11?


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Ilość leku recepturowaego, którego dotyczy opłata ryczałtowa

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 6 listopada 2012 r. w sprawie leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych
§ 3.
1. Ustala się ilość leku recepturowego, którego dotyczy odpłatność ryczałtowa, w postaci:
1) proszków dzielonych - do 20 sztuk;
2) proszków niedzielonych (prostych i złożonych) - do 80 gramów; (...)

Opublikowano ustawę o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw

W Dzienniku Ustaw pod poz. 875 opublikowano ustawę z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza w art 8. zmiany w zasadach wydawania z apteki produktów leczniczych zawierających w składzie pseudoefedrynę, kodeinę oraz dekstrometorfan.

Zwrot leku

Mam pytanie, jak u Was w aptekach wygląda zwrot leku lub suplementu diety? Chodzi o sytuację typu:
Matka wysłała syna do apteki po dany lek, farmaceuta dopytuje o co konkretnie chodzi, czy to na pewno to, syn mówi że tak, sprzedajemy lek, syn idzie do domu. Po godzinie do apteki wpada wściekła matka i twierdzi, ze syn chciał coś zupełnie innego i oczywiście to farmaceuta WCISNĄŁ mu lek, którego nie chciał.

Podjazd dla niepełnosprawnych

Czy ktoś z Koleżanek i Kolegów spotkał się z apteką otwartą po 2010 bez podjazdu dla niepełnosprawnych, a mieszczącą się na poziomie +1m?

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracySzukaj ofert pracy


Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook


Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.