Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Zolpic - dobra noc... udany dzień


W dzisiejszej Porannej Kawie:

Niezadowoleni i napastliwi pacjenci kończą zazwyczaj swoje roszczenia chęcią rozmowy z przełożonym. Czy większość skarg pacjentów można uznać za bezpodstawne? Po czyjej stronie opowiada się w takich sytuacjach przełożony?
Przypadkami ze swojej praktyki możecie podzielić się w tym wątku.


Realizacja recept
Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Poltram występuje w postaci kropli doustnych pakowanych po 10 i 96ml oraz kapsułek po 20 sztuk. W przypadku, kiedy lek zarejestrowany jest w więcej niż jednej postaci, lekarz ma obowiązek określić ją na recepcie. Jeśli tego nie zrobi, farmaceuta zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich może określić postać na podstawie posiadanej wiedzy. Kolejnym obowiązkiem lekarza jest zaznaczyć ilość leku. Przy braku określonej ilości opakowań farmaceuta może wydać jedno najmniejsze, refundowane. W przypadku kapsułek będzie to opakowanie po 20 sztuk, natomiast jeśli chodzi o krople - opakowanie po 10 ml.

RECEPTA NA DZIŚ CZ. 75 (23-10-2014)

Kolejna "problematyczna" recepta na czwartkowe popołudnie. Zapraszamy do dyskusji.

Ile czasu jest trwała szczepionka po wyjęciu z lodówki?

Kiedyś widziałem takie zestawienie a teraz nie mogę znaleźć, było w nim napisane ile czasu dana szczepionka jest trwała w temp. pokojowej i wyższej.

tramal 96 ml

Siłownia umysłowa:
rp. Tramal 100mg/ml a 96 ml 2 op
d.s 3x15 kropli
Czy taką receptę zrealizujecie i jak ?

Ilość ampułek - arabskie czy rzymskie

Przeglądam właśnie rozporządzenie odnośnie Rp i nie widzę żeby był zaznaczony wymóg pisania ilości np. ampułek cyframi arabskimi. Czyżby to zniknęło.

Leku brak a pacjent czeka

W hurtowniach od dłuższego już czasu brakuje Glucophage XR 500 x 60tabl. , brak też jedynego refundowanego zamiennika Metformaxu SR 500 po 60tabl. Pacjent ma zapisane na recepcie Glucophage XR 500 x 60tabl. 4op. D.S. 2x1 tabl.

Oddział NFZ

Mamy taka jedną p.dr, co to nie pisze, a bazgroli gorzej niż kura pazurem, powinni w ogóle zakazać jej ;pisania ręcznie, ale pewnie szpitala nie stać na komputery....albo p.dr na tyle niekumata, że nie umie z niego korzystać.
I mamy receptę, na której p.dr nabazgroliła jako oddział NFZ coś co daje się odczytać jako 02, a jednocześnie wiemy, że pacjent, lekarz, szpital wszyscy są z 07.

Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >


Zapraszamy do wzięcia udziału w nowym konkursie!

Wystarczy, że obejrzysz krótki wykład na temat fenspirydu i odpowiesz na kilka prostych pytań.

Do zdobycia 2 000 nagród! Wejdź na www.konkursfosidal.pl

Fosidal


Terapia bólu

COX-1, COX-2, COX-3 - mechanizm działania

Paracetamol - czy wszystko zostało już powiedziane?

Ryzyko stosowania NLPZ

Jak szybko minie ból?

Działania niepożądane przy zażywaniu leków przeciwbólowych

Synergizm w leczeniu bólu

Solpadeine


Blogi

NOWOŚĆ! Zioła farmaceuty - KOPER WŁOSKI

Koper włoski Foeniculum vulgare to prawie nasz koper ogrodowy. Prawie robi różnicę. Ten jest nieco większy. W lecznictwie znajduje zastosowanie już od dawna.

NOWOŚĆ! FIZJOTERAPIA - Światłolecznictwo cz.1

Światłolecznictwo to mówiąc prosto leczenie światłem. Zarówno widzialnym i słonecznym jak i promieniowaniem podczerwonym czy nadfioletowym. Zaczniemy od Promieniowania IR (podczerwonego). Nie będę opisywał co to jest i co obejmuje. Skupiamy się na fizykoterapii, a tu wykorzystujemy IR-A (krótkofalowe) czyli o zakresie 770 do 1500 nm.

NOWOŚĆ! Cynk a depresja

Dziś chciałam zwrócić Waszą uwagę na stosunkowo nowe, a obecnie dość intensywnie badane zagadnienie - udział cynku z depresji i jego potencjalnej terapeutycznej roli.

NOWOŚĆ! Opieka farmaceutyczna - początek leczenia cukrzycy

Kolejny wpis zacznę od rozważań na temat hipotetycznej pacjentki w wieku 46 lat, leczącej się valsartanem, hydrochlorotiazydem, rosuvastatyną. W gruncie rzeczy, żeby sytuacja była bardziej czytelna, powinienem zaproponować pacjentkę w wieku 40 lat.

Arytmia - podstawowe zasady farmakoterapii

Nie każde zaburzenie w pracy mięśnia sercowego wymaga leczenia farmakologicznego. Zmiany, które nie powodują dolegliwości ani zaburzeń hemodynamicznych i nie pogarszają rokowań pacjenta, nie wymagają podawania leków przeciwarytmicznych.

Tormoro


Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznej Strefa leczenia ran

Materiały opatrunkowe, systemy terapeutyczne i pielęgnacyjne, to również asortymet naszych aptek. Poznaj opatrunki Lohman & Raucher, wiodącego producenta nowatorskich wyrobów medycznych i higienicznych o najwyższej jakości.
Na początek któtkie CV: "Kim jesteśmy"

Ile czasu powinno trwać leczenie biegunki przy użyciu loperamidu?

Lopreamid wydłuża czas przejścia pokarmu przez przewód pokarmowy, zmniejsza wydalanie wody i soli mineralnych oraz zwiększa napięcie zwieracza odbytu. Skutkiem takiego działania jest zmniejszenie częstości i liczby wypróżnień. Loperamid wskazany jest do krótkotrwałego, objawowego leczenie ostrej biegunki, kiedy dolegliwości uniemożliwiają choremu normalne funkcjonowanie. Jaki jest maksymalny czas podawania loperamidu? Kiedy pacjent powinien udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyn swoich dolegliwości?
Zapraszamy do dyskusji!

Tiolip - wielokierunkowa aktywność w leczeniu bólu

Neuropatia, czyli choroba związana z zaburzeniami czynności i struktury włókien nerwowych, nie musi zawsze dawać dolegliwości bólowych wymagających stosowania leków p/bólowych. Ból neuropatyczny nie jest bowiem jedynym problemem związanym z postępującym uszkodzeniem nerwów. Dolegliwości takie jak drętwienia, uczucie mrowienia i osłabienie czucia dotyku i temperatury, mogą same w sobie stanowić o znacznym obniżeniu jakości życia pacjenta, a dodatkowo osłabienie siły i napięcia mięśniowego, prowadzące do zaników mięśniowych i niedowładów, ogranicza samodzielność chorego i utrudnia wykonywanie czynności dnia codziennego.

Farmakoterapia choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera rsnącym zagrożeniem?
- jedna z najczęściej występujących chrób neurodegeneracyjnych
- z reguły dotyczy osób powyżej 65 roku życia - rozwój schorzenia związany jest z uwarunkowaniami genetycznymi oraz postępującym procesem zapalnym w obrębie OUN

Czy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

Pacjent przyjmujący enalapryl

Case study – pacjent z receptą na Enarenal, przyjmujący duże dawki NLPZ z powodu częstych bólów głowy
Krótki wywiad w aptece – nieodosobniony przypadek
Pacjentka w wieku 55 lat od 2010 roku stosuje enalapril 10mg raz dziennie z zalecenia lekarza pierwszego kontaktu. Jak tłumaczy, choruje na nadciśnienie tętnicze I stopnia, lecz obecnie ciśnienie jest w normie (wg ostatniego pomiaru 130/85). Nałogowo pali papierosy i jada hamburgery.

Skarga pacjenta

Zdarzało się Wam, że pacjent się na Was poskarżył? Czyją stronę trzymali wtedy Wasi przełożeni? Pytam nie bez powodu, sam spodziewam się skargi na moją osobę po dzisiejszej nocy;)

Grypa


Aktualności z branży
Lekarze nie chcą przynależeć do Izby Lekarskiej

Serwis Konsylium24.pl przeprowadził I Ogólnopolskie Badanie na temat funkcjonowania Izb Lekarskich. Jak lekarze ocenili NIL i okręgowe Izby Lekarskie?

W USA apteki nie będą sprzedawały… papierosów

Z taką inicjatywą wyszła, dominująca w Stanach Zjednoczonych, sieć aptek CVS Caremark. Czy jednak tak się stanie? Opór materii jest bowiem wyjątkowo duży. Liczą się pieniądze. Wycofanie sprzedaży wyrobów tytoniowych z aptek CVS Caremark kosztować będzie firmę utratę rocznych przychodów na poziomie 1,5 mld USD.

Koncerny farmaceutyczne razem przeciwko eboli

Największe koncerny farmaceutyczne planują współpracę w celu przyspieszenia stworzenia szczepionki przeciwko eboli. W ocenie Czerwonego Krzyża epidemia w Afryce Zachodniej może zostać powstrzymana w ciągu 4-6 miesięcy.

Bartosz Arłukowicz: Zapłacimy bez limitu każdemu ze szpitali i przychodni pod jednym warunkiem.

Jakie zmiany czekają pacjentów, lekarzy i szpitale od 1 stycznia po wprowadzeniu pakietu onkologicznego?

Lekarze szykują protest, a NFZ nic nie wie...

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego grożą, że nie podpiszą kontraktów na 2015 rok. Jeśli nic się nie zmieni, 2 stycznia przychodnie mogą być zamknięte.

Tiolip


Ankiety

Na ile etatów łącznie pracują farmaceuci?

Pacjent deklaruje chęć wykupienia reszty leków/opakowań w późniejszym terminie, jakie możliwości stwarza mu wasza apteka? A może całość jest realizowana i trafia "na zeszyt"?

Z jakich leków zapisanych na recepcie pacjenci rezygnują najczęsciej?

Decilosal


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Idą zmiany...

Na razie tylko projekt nowelizacji szeregu ustaw, jest tego sporo - łącznie 177stron, ale warto zapoznać się ze zmianami dotyczącymi apteki i ich uzasadnieniem.

Kto może prowadzić obrót detaliczny środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i prekursorami będącymi produktami leczniczymi?

USTAWA z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jednolity)
Art. 41.
1. Obrót detaliczny środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i prekursorami będącymi produktami leczniczymi prowadzą apteki i punkty apteczne, zapewniając odpowiednie warunki ich przechowywania uniemożliwiające dostęp osób nieuprawnionych do tych środków i substancji. (...)

Propozycje rozwiązań legislacyjnych - farmacja szpitalna

Czytaliście już propozycje zmian zaproponowane przez Prezesa NRA? Jak myślicie, coś uda się wywalczyć czy znowu temat przycichnie? Mi osobiście projekt bardzo się podoba.

Łapiński zapowiada nowelizację ustawy o cenach

W poniższym tekście można łatwo wyłapać, że prospołeczne pomysły na leki dal seniorów to dość stary temat...
A w sprawie cen leków chciano coś zrobić, ale sami nie wiedzieli co...

Zmiany na listach refundacyjnych listopad 2014

Coś, ktoś, gdzieś? Jakieś ciekawe spostrzeżenia? Mi nie umknął Valsacor 160 i 80 mg, w dużych, 90-cio tabletkowych opakowaniach. Wchodzi na listę także jakiś nowy pantoprazol - Pantoprazox w dwóch standardowych dawkach.
Podzielcie się swoimi uwagami :)

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

Polfenon - przywraca miarowy rytm serca

Informacja o leku >


Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracy Szukaj ofert pracy


Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook


Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.