Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Sumamigren - migrena z głowy!

W dzisiejszej Porannej Kawie:


Od lat stanowi skuteczną alternatywę dla leków przeciwzapalnych u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz astmą aspirynową, nietolerujących leków grupy NLPZ. Garść przydatnych informacji o paracetamolu znajdziecie w tym wątku.


Realizacja recept
Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Poltram występuje w postaci kropli doustnych pakowanych po 10 i 96ml oraz kapsułek po 20 sztuk. W przypadku, kiedy lek zarejestrowany jest w więcej niż jednej postaci, lekarz ma obowiązek określić ją na recepcie. Jeśli tego nie zrobi, farmaceuta zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich może określić postać na podstawie posiadanej wiedzy. Kolejnym obowiązkiem lekarza jest zaznaczyć ilość leku. Przy braku określonej ilości opakowań farmaceuta może wydać jedno najmniejsze, refundowane. W przypadku kapsułek będzie to opakowanie po 20 sztuk, natomiast jeśli chodzi o krople - opakowanie po 10 ml.

Recepta na dziś cz. 67

Pacjent prosi o wydanie dużych opakowań. Polfilin i Polprazol w opakowaniach po 28 a Poltram 1 op a 96 ml. Czy będzie to możliwe? Zapraszamy do dyskusji.

Czy wydalibyście zamiast Prestarium?

Chodzi o lek Perindoprilum 123 zawierający perindoprylu tozylan a w Prestarium jest peryndoprylu arginina. Wiem, wiele substacji występuje w postaci rozpuszczalnych soli ale czy faktycznie to zamienniki? miałam obawę i nie dałam pacjentce! może firma tylko mówi, że to dużo tańszy zamiennik Prestarium...a orginał to orginał! ma opinię skutecznego leku!

Hialeye Free

Problematyczna recepta

Recepta wystawiona 07,07,2014 data realizacji 07,08,2014
RP.Montelukast Arrow 0.01 a 28, 3 op DS 1x1
Seretide Dysk 250 a 60 dawek, 2 op DS 2x1 wdech
Proszę mi udzielić odpowiedzi dotyczącej tej recepty, bo dziś była pacjentka mocno awanturująca się i żądająca refundacji na wszystkie opakowania montelukastu.

Czy można wydać 2 różne zamienniki?

Mam na myśli sytuację kiedy na recepcie przepisane są np. Dalacin C 2 op, a został wydany 1 Dalacin i 1 odpowiednik. Czy to jest prawidłowe? jakaś ustawa, rozporządzenie? nic nie mogę znaleźć

1%maść cholesterolowa prawidłowe wykonanie

Jakie powinno być dodane podłoże maściowe do sporządzenia 1% maści cholesterolowej z gotowej 3% maści cholesterolowej?

Recepta DN

Na takiej recepcie wystarcza dane dziecka czy musza byc wpisane dane przedstawiciela ustawowego? Dodam, ze dziecko ma wlasny pesel.

Olzapin 140 tabl.

Na recepcie mam Olzapin 10mg 140tabl., jakie opakowania wydać , czy po 28 czy po 56 tabl.?czy ma to znaczenie?


Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >

Terapia bólu

Paracetamol - czy wszystko zostały już powiedziane?

Nadużywanie środków przeciwbólowych - skala zjawiska

Jak szybko minie ból?

Co Polaków boli najbardziej?

Cała prawda o metamizolu sodu

Które leki cechuje efekt pułapowy?

Dostępne środki przeciwbólowe - skład, efektywność, efekty uboczne

Synergizm w leczeniu bólu

Czy kodeina uzależnia?

Tabletki musujące - zalety formatu na przykładzie Solpadeine

Jak rozpoznać i leczyć migrenę?

Wartix

Blogi
NOWOŚĆ! How to – bujając w chmurze, cz. 2

Witajcie w kolejnym odcinku "How To". Dziś ciąg dalszy o chmurze i rozwiązaniach sieciowych do transferu plików. Trochę mi to zajęło.
Rozwiązań odnośnie przechowywania plików w sieci jest sporo. Mogą to być wyłącznie dyski sieciowe, ale też serwery nastawione na współdzielenie plików pomiędzy dużą ilością użytkowników (typu drop&share = wrzuć i się podziel). Zebrane dane postaram się przedstawić zarówno w postaci tabelki, jak i tekstu, by łatwiej Wam było zapoznać się z przedstawianymi opcjami.

NOWOŚĆ! Zdrowie z oleju...

Coraz częściej zastanawiamy się nad tym co jemy i pewnie dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się oleje roślinne tłoczone na zimno. Uzyskuje się je z nasion i owoców roślin oleistych (o zawartości tłuszczu powyżej 15%).

NOWOŚĆ! Z cyklu Mama i Dziecko... METODY PLANOWANIA PŁCI

Chyba wszystkie pary oczekujące narodzin dziecka zastanawiają się jakiej będzie płci. Dla niektórych jest to sprawa na tyle ważna, że gotowi są wypróbować wszelkie możliwe metody, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo urodzenia córki bądź syna.

Leczenie blizn cz 1

Blizny powstają w wyniku każdego zabiegu operacyjnego, w miejscu cięcia. Tworzenie blizny jest ostatnim etapem gojenia i zależy od wieku, stanu zdrowia, przyjmowanych leków oraz od zręczności chirurga.

Leczenie blizn cz 2

W poprzednim wpisie w cz 1 omówiłam produkty lecznicze na blizny zawierające wyciąg z cebuli oraz silikonowe żele do smarowania na skórę. Teraz pora omówić plastry czyli opatrunki żelowe.

NOWOŚĆ! Z dziennika FARMACEUTY - Hepa, Hepa...

Nie jest tajemnicą, że pacjenci mają ogromne problemy z prawidłowym zapamiętaniem nazw preparatów, po które przychodzą do apteki. Sprawy nie ułatwiają producenci, którzy niekiedy celowo tworzą nazwy kojarzące się z produktami innych firm. Najlepszym tego przykładem jest Hepa…

Arytmia - podstawowe zasady farmakoterapii

Nie każde zaburzenie w pracy mięśnia sercowego wymaga leczenia farmakologicznego. Zmiany, które nie powodują dolegliwości ani zaburzeń hemodynamicznych i nie pogarszają rokowań pacjenta, nie wymagają podawania leków przeciwarytmicznych.


Bisocard

Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznej Pieczenie, suche oczy, świąd, piasek w oczach?

Jeśli Ty lub twój pacjent odczuwacie takie objawy najprawdopodobniej cierpicie na zespół suchego oka. Co to jest, czym się objawia i jak się go leczy?

Opryszczka - leczenie z wyboru - KONKURS

Każdy w swojej praktyce z pewnością widział niejeden ciekawy przypadek opryszczki wargowej, którym warto podzielić się z innymi - tym bardziej, że najciekawsze wpisy zostaną nagrodzone. Opiszcie objawy jakie miał pacjent, preparat jaki poleciliście oraz co o takim wyborze zadecydowało. 10 najciekawszych wypowiedzi zostanie nagrodzone książką - niespodzianką.

Pękająca skóra

Pacjentka skarży się na pękającą skórę na dłoniach, szczególnie głębokie i bolesne pęknięcia występują przy paznokciach. Wszelkie domowe prace wykonuje w rękawiczkach, żeby ograniczyć kontakt skóry ze środkami chemicznymi. Do tej pory stosowała Alantan Plus Maść, poprawa jest niewielka.
Co byście takiej pani polecili? Może macie jakieś swoje doświadczenia?

Zioła jako preparaty do kąpieli

Od pewnego czasu popularne u mnie w aptece staje się zamawianie ziół sypanych w celu domowego wykonania różnego rodzaju naparów lub nalewek do picia. Problem pojawia się jednak, gdy na opakowaniu sproszkowanego surowca pojawia się napis "zioła do kąpieli" - jak to traktujecie?
Taki przypadek miałem z ostropestem plamistym oraz kłączami perzu.

Jak zaradzić łysieniu androgenowemu?

Najczęstszą przyczyną nadmiernego wypadania włosów u osób dorosłych jest jednostka chorobowa zwana łysieniem androgenowym. Z racji tego, iż znacznie częściej dotyka ona osoby płci męskiej określana jest niekiedy jako „łysienie typu męskiego”. Dane statystyczne wskazują, iż schorzenie może występować u ok. 50-80 proc. mężczyzn oraz 10-30 proc. i 50-70 proc. kobiet (odpowiednio koło 30 roku życia i około 60 roku życia).

Polfenon - przywraca miarowy rytm serca
Informacja o leku >

Pani magister poproszę jakieś dobre witaminki na oczy

Dlaczego dobre witaminki na oczy? Bo oczy zwierciadłem duszy. Jeśli tak, to jak o nie zadbać?
Któż z nas nie chciałby być wiecznie młody i piękny? Niestety, życie pokazuje, że nie znalazł się jeszcze taki naukowiec, który zatrzymałby starzenie w dowolnie wybranym przez nas momencie. Co z tego wynika? A no to, że starzeje nam się wszystko – skóra, włosy, mięśnie, stawy, uszy oraz oczy.

Zaparcia u kobiet w ciąży, a hemoroidy

Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Przyszła mama przez 9 miesięcy przygotowuje się na przyjście na świat swojego dziecka. Towarzyszy temu wiele radosnych, ale także trudnych chwil. Ciało kobiety zaczyna się zmieniać, poziom progesteronu może wzrosnąć nawet stukrotnie. Hormon początkowo produkowany jest przez ciałko żółte, a w późniejszym etapie ciąży przez łożysko. Głównym zadaniem progesteronu jest podtrzymywanie ciąży: przygotowuje śluzówkę macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja i chroni macicę przed przedwczesnymi skurczami. Niestety progesteron hamuje także pracę jelit, przez co kobieta w ciąży może cierpieć na zaparcia.

Loxon

Aktualności z branży
Arłukowicz zapowiada 5 głównych pakietów zmian

Bartosz Arłukowicz w Sejmie chwalił się osiągnięciami swojego resortu. Zapowiedział 5 głównych pakietów zmian. Co się znalazło na liście ministra?

Czy leki na parkinsona wywołują depresję? Profesor Sławek protestuje

Prof. Aleksander Araszkiewicz powiedział jednemu z portali, że leki stosowane w chorobie Parkinsona mogą wywoływać depresję. Prof. Jarosław Sławek, neurolog, stanowczo protestuje przeciwko takim stwierdzeniom.

W ciąży lepiej unikać tuńczyka

Chociaż jedzenie ryb morskich jest korzystne dla zdrowia, kobiety ciężarne powinny unikać nadmiernego spożywania tuńczyka, zwłaszcza z konserwy – ostrzega amerykańska organizacja pozarządowa Consumers Union. Dlaczego?

Lakier do paznokci, który chroni przed gwałtem

Podawanie kobietom tzw. randkowych narkotyków gwałtu, czyli substancji powodujących m.in. senność, dezorientację, uległość oraz kilkugodzinną amnezję, to zjawisko występujące na całym świecie. Czterech studentów z North Carolina State University postanowiło temu zaradzić w bardzo pomysłowy sposób.

MZ: konsultacje, jakie leki wypisze pielęgniarka, trwają

Ministerstwo Zdrowia chce, by to pielęgniarki wypisywały chorym recepty. Ale pomysł budzi kontrowersje. Pielęgniarki widzą projekt jako obciążenie dodatkową pracą. Lekarze przekonują z kolei, że to źle wpłynie na zdrowie pacjentów.


Ankiety

Czy jesteście otwarci na produkty do przetestowania w ramach kampanii wdrażania nowych marek?

Czy Waszym zdaniem lepiej jest wydać pacjentowi odliczoną ilość tabletek czy obojętnie jaką?

W jakiej torebce wydać lek w formie iniekcji: pomarańczowa (zewnętrznie) czy biała etykieta (wewnętrznie) i dlaczego?


Solpadeine

Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Co musimy sprawdzić wydając produkt leczniczy?

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 18 października 2002 r. w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych.
§ 2.1. Osoba wydająca produkt leczniczy lub wyrób medyczny:
1) sprawdza jego termin ważności;
2) kontroluje wizualnie, jeżeli jest to możliwe, czy produkt leczniczy lub wyrób medyczny nie wykazuje cech świadczących o jego niewłaściwej jakości;(...)

Dziwne prawo

Witam forumowiczow. Tak sobie przegladam to nasze forum i nie mogę się nadziwic. Jak my farmaceuci pozwolilismy na to aby Prawo Farmaceutyczne było az tak zawikłane. Piszę az tak, bo trochę tajemniczosci dla Kowalskiego musi pozostac. nie moze byc tak ze byle leszcz z ulicy zna się na naszej pracy. Ale czytajac posty - jak zrealizowac?- nie rozumiem. Ilu radzacych-tyle interpretacji. Niby wszyscy znamy te przepisy a bładzimy jak dzieci we mgle. Wszystko na czuja. mam spore watpliwosci czy prawo na pewno ma nam ujednolicic i ułatwic realizację recept. Coraz czesciej nasuwa sie wniosek iz stworzone zostało z myslą o organach nas kontrolujacych. żeby tylko nas przyłapac.

BHP w aptece

Oprócz najczęściej sprawdzanych ocen ryzyka na danym stanowisku pracy w aptece musi widnieć lista osób, wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy oraz lista osób wyznaczonych do zwalczania pożarów. W aptece muszą być również instrukcje obsługi urządzeń, którymi pracujemy, jeśli chodzi o recepturę wymagany jest: Wykaz substancji niebezpiecznych (do ściągnięcia ze stron producentów, informacje na temat toksyczności dla ludzi, środowiska, jak się zachować jeśli doszło do skażenia lub kontaktu ze skórą, zażycia doustnego)!

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.


Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracy Szukaj ofert pracy

Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook

Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.