Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Zolpic - dobra noc... udany dzień

W dzisiejszej Porannej Kawie:


O efekcie pułapowym często mówi się w kontekście leków przeciwbólowych - przekroczenie określonej dawki nie zwiększy działania przeciwbólowego a spowodować może wystąpienie objawów niepożądanych. Czy warto uwrażliwić pacjentów w tej kwestii? Swoje opinie możecie wyrazić w tym wątku.


Realizacja recept
Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Poltram występuje w postaci kropli doustnych pakowanych po 10 i 96ml oraz kapsułek po 20 sztuk. W przypadku, kiedy lek zarejestrowany jest w więcej niż jednej postaci, lekarz ma obowiązek określić ją na recepcie. Jeśli tego nie zrobi, farmaceuta zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich może określić postać na podstawie posiadanej wiedzy. Kolejnym obowiązkiem lekarza jest zaznaczyć ilość leku. Przy braku określonej ilości opakowań farmaceuta może wydać jedno najmniejsze, refundowane. W przypadku kapsułek będzie to opakowanie po 20 sztuk, natomiast jeśli chodzi o krople - opakowanie po 10 ml.

Ketonal forte x 28 tabl.

Jak zrealizować tak wypisaną receptę?

Recepta "pośmiertna"

Pismo z NFZ z numerami recept (realizowanych ponad rok temu warto dodać) i nakazem weryfikacji, czy w momencie wystawienia i realizacji recepty pacjent ŻYŁ. Co z tym zrobić? Jak to sprawdzić? Czy NFZ może "cofnąć" refundację? Przecież skoro Kamsoft "przepuścił" PESEL pacjenta wtedy, to nie farmaceuta nie miał możliwości i powodu sprawdzić, czy pacjent żyje (nawet nie przyszłoby mi do głowy, żeby pytać, czy osoba, dla której wydaję leki na podstawie recepty... żyje).

Indapen

Transtec dzielony?

Po dzisiejszym dniu w przychodni wątpliwości dostarczł mi lekarz co do poprawności przepisania leku. pacjentka ortopedyczna, wiek ok 70 lat, w karcie zapis lekarza: Transtec 35mcg/h ds. pół plastra (!) co 4 dni recepty pacjenti nie widziałam, jedynie zapis w karcie choroby.
Jak dla mnie, świeżo upieczonego mgr farm zapaliła się czerwona lampka w głowie iż nie wolno dzielić plastrów transdermalnych. W charakterystyce produktu leczniczego nic o dzieleniu nie znalazłam, więc zwracam się do was, czy dzielenie tych konkretnych plastów jest dozwolone czy gnać jutro do lekarza i pokazać mu palcem że popełnił błąd urażając jego dumę i potencjalnie ratując pacjentkę, szczegolnie że to lek opioidowy, przepisany pierwszy raz.

Zamienić czy nie? Oto jest pytanie...

Problem dotyczy zamiany przepisanego na recepcie leku: Imuran 50mg 100tabl.
Lek niedostępny w hurtowniach, przewidywany czas pojawienia się preparatu to sierpień br. (dane od producenta). Sytuacja miała miejsce na początku czerwca, więc o poczekaniu i ewentualnym wykorzystaniu zapasów leku nie było mowy.
Pytanie brzmi: czy za Imuran, który pakowany jest po 100tabl. można ze zniżką wydać Azathioprinę VIS pakowaną po 50 tabl. (oczywiście wtedy 2 opakowania)?

Recepta na dziś cz. 61

Recepta dla autora, albo dla jego rodziny również może czasami przysporzyć wiele problemów.
Czy ta recepta może być zrealizowana z refundacją?
Zapraszamy do dyskusji!


Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >

Solpadeine

Terapia bólu
Które leki cechuje efekt pułapowy?

O efekcie pułapowym bardzo często mówi się w kontekście leków przeciwbólowych, gdyż zdarza się, iż pacjenci skarżący się na nieprzyjemne doznania przyjmują kolejna dawkę leku, aby przyspieszyć bądź wzmocnić efekt terapeutyczny. Dlatego też świadomość istnienia tego zjawiska wydaje się niezwykle istotna zwłaszcza w odniesieniu do oceny ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Pamiętajmy bowiem, iż przy samowolnym ponawianiu dawek terapeutycznych może dojść do przekroczenia granicy bezpieczeństwa stosowania bez wyraźnego wpływu na skuteczność określonej substancji czynnej.

Dostępne środki przeciwbólowe - skład, efektywność, efekty uboczne

Pomimo stale rosnącej na rynku liczby preparatów stosowanych w leczeniu bólu ostrego i przewlekłego, zróżnicowanie samych substancji leczniczych wchodzących w skład preparatów kategorii OTC jest stosunkowo niewielkie. Niebagatelne znaczenie ma jednak ich połączenie w odpowiednich proporcjach oraz postać farmaceutyczna samego preparatu, które razem stanowią o określonym profilu działania farmakologicznego.

Synergizm w leczeniu bólu

Ból to subiektywnie przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę lub zagrażających ich uszkodzeniem. Nieleczony powoduje narastanie zmian patofizjologicznych w ośrodkowym układzie nerwowym i ostra postać bólu może ulec przekształceniu w przewlekły zespół bólowy. Aby powstrzymać rozwój kaskady niekorzystnych procesów fizjologicznych, konieczne jest wdrożenie efektywnej terapii przeciwbólowej.

Czy kodeina uzależnia?

Substancją o działaniu przeciwbólowym i przeciwkaszlowym z grupy alkaloidów fenantrenowych o niewielkich właściwościach narkotycznych jest kodeina. W organizmie metabolizowana jest do morfiny (ok. 10 proc.), która odpowiedzialna jest za działanie analgetycznie. Wykazano, iż długotrwałe stosowanie wysokich dawek kodeiny może przyczynić się do zwolnienia rytmu oddychania, poprzez zahamowanie ośrodka kaszlowego w rdzeniu przedłużonym. Po podaniu doustnym kodeina jest szybko wchłaniana z przewodu pokarmowego, zaś jej działanie utrzymuje się przez 4-6 godzin. Kodeina metabolizowana jest w wątrobie do norkodeiny i morfiny, a następnie w postaci glukuronianiów wydalana z moczem. Potwierdzono, iż całość przyjętej dawki eliminowana jest z naszego organizmu w ciągu 48 godzin.

Tabletki musujące - zalety formatu na przykładzie Solpadeine

Efekt farmakologiczny, jaki wywiera dany lek, jest charakteryzowany między innymi przez ilość substancji leczniczej, jaka dostaje się do organizmu. Im krótszy czas potrzebny do uwolnienia substancji aktywnej oraz im wydajniej zachodzi proces wchłaniania tej substancji, tym szybciej można jest uzyskać pożądany efekt farmakologiczny. Biorąc pod uwagę rodzaje tabletek dostępnych na rynku warto zwrócić uwagę na tabletki musujące.

Jak rozpoznać i leczyć migrenę?

Każdy z nas doświadcza czasem nieprzyjemnego uczucia bólu głowy. Przyczyny tego zjawiska mogą być różnorakie jak choćby: nadciśnienie tętnicze czy przyjmowanie zbyt małej ilości płynów. Występują jednak również takie bóle, które charakteryzuje się jako jednostronne i równocześnie pulsujące, o dość sporej powtarzalności. Jeśli do tego stanu dołączymy zaostrzenia pod wpływem wysiłku fizycznego czy pochylania się, a ponadto zaobserwujemy występowanie światłowstrętu czy zwiększonej wrażliwości na bodźce słuchowe i zapachowe wówczas możemy już mówić o migrenie.

Wartix

Blogi
NOWOŚĆ! Wyjechali na wakacje wszyscy nasi pacjenci

Są apteki, w których wraz z nadejściem cieplejszych dni, ruch zwalnia do tempa ostatniego żółwia w powiecie. Klimatyzacja chłodzi aż miło, towaru na półkach w bród, a drzwi apteki ani drgną. Właściwie można by rozłożyć leżaczek i zwyczajem krajów śródziemnomorskich debatować sobie leniwie przed głównym wejściem, sącząc napoje bogów i pykając fajeczkę. No, ale nie przystoi to niestety.

Z dziennika FARMACEUTY - WIF vs. Rzeczywistość

Nie ma chyba pracownika apteki, który pałałby sympatią to Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. To instytucja znana przede wszystkim z bezsensownych kontroli, biurokracji i opieszałości w walce z reklamą aptek. Niedawno miałem okazję przekonać się jak bardzo oderwana jest ona od aptecznej rzeczywistości.

Zioła farmaceuty - MIĘTA PIEPRZOWA

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) jako aromatyczne zioło stosowana była już przez starożytnych Egipcjan. Obecnie również nie traci swoich walorów smakowych, choć jej zastosowanie jest znacznie szersze.

CitriMag

72 po

"Miej serce i patrzaj w serce". Te słowa poety prawdopodobnie wielu ludzi chętnie odniosłoby do naszego zawodu. Jak to się jednak ma do 72 po?

Arytmia - podstawowe zasady farmakoterapii

Nie każde zaburzenie w pracy mięśnia sercowego wymaga leczenia farmakologicznego. Zmiany, które nie powodują dolegliwości ani zaburzeń hemodynamicznych i nie pogarszają rokowań pacjenta, nie wymagają podawania leków przeciwarytmicznych.


Bisocard

Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznej Bisocard - pomoc w nagłych wypadkach - część III

W niniejszym odcinku naszego filmowego kursu pokazujemy, jak pomóc poszkodowanym w przypadku zasłabnięcia, zadławienia i zranienia.
Każda z tych sytuacji wymaga innego podejścia, ale wszystkie mają wspólny mianownik:
Twoją szybką reakcję. Pierwsze sekundy są zawsze kluczowe.

Spuchnięta dolna warga pokryta martwym, popękanym nabłonkiem

Do apteki w środku upalnego lata na dyżur nocny zgłasza się 35 letni pacjent za spuchniętą dolną wargą pokrytą w całości popękanym, łuszczącym się nabłonkiem. Pacjent prosi o preparat z acyklowirem dopatrując się przyczyn swoich dolegliwości w zakażeniu wirusowym. Czy ta diagnoza jest słuszna? Co może być przyczyną takich zmian i jak możemy pomóc mężczyźnie?
Zapraszamy do dyskusji!

Dieta matki karmiącej podczas choroby dziecka

Noworodek karmiony piersią przyjmuje antybiotyk. W jaki sposób powinna odżywiać się matka (jakie pokarmy przyjmować), żeby zminimalizować nieporządany wpływ antybiotyku na dziecko i zwiększyć jego odporność?

Zaparcia u kobiet w ciąży, a hemoroidy

Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Przyszła mama przez 9 miesięcy przygotowuje się na przyjście na świat swojego dziecka. Towarzyszy temu wiele radosnych, ale także trudnych chwil. Ciało kobiety zaczyna się zmieniać, poziom progesteronu może wzrosnąć nawet stukrotnie. Hormon początkowo produkowany jest przez ciałko żółte, a w późniejszym etapie ciąży przez łożysko. Głównym zadaniem progesteronu jest podtrzymywanie ciąży: przygotowuje śluzówkę macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja i chroni macicę przed przedwczesnymi skurczami. Niestety progesteron hamuje także pracę jelit, przez co kobieta w ciąży może cierpieć na zaparcia.

Polfenon - przywraca miarowy rytm serca
Informacja o leku >

Aktualności z branży
NRA w sprawie likwidacji zawodu technika farmaceutycznego

NRA opowiedziała się za skróceniem daty ostatniego naboru w celu kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego. – Wyłącznie farmaceuta posiada ustawowe uprawnienie do wykonywania wszystkich czynności przynależnych zawodowi farmaceuty - pisze prezes NRA Grzegorz Kucharewicz w liście do premiera.

Rynek apteczny w czerwcu

Wartość sprzedaży na aptecznym rynku farmaceutycznym w czerwcu 2014 r. wyniosła 2 271 mln zł. Oznacza to wzrost wartości sprzedaży wobec analogicznego okresu 2013 r. W porównaniu do czerwca 2013 r. nastąpił wzrost sprzedaży o 4,5 proc., natomiast wobec maja 2014 r. sprzedaż zmniejszyła się o 0,4 proc. - wynika z analizy firmy PharmaExpert.

Tylko jedna trzecia pacjentów otrzymuje właściwe leki?

Większość pacjentów z objawami przeziębienia i grypy wychodzi z lekarskiego gabinetu z receptą na lek, który bardziej zaszkodzi niż pomoże, ogłosili naukowcy po przeanalizowali blisko 7 tys. osobnych przypadków. Do takich wniosków doszli zestawiając ze sobą wyniki badań próbek pobranych od pacjentów z informacjami z kart medycznych o przepisanych lekach.

Polski farmaceuta laureatem nagrody Klausa Meiera

Dr n. farm. Jerzy Łazowski otrzymał prestiżową Nagrodę Klausa Meiera, prezesa Europejskiego Towarzystwa Farmacji Onkologicznej (ESOP), za życiowe osiągnięcia w dziedzinie farmacji onkologicznej, w szczególności propagowanie idei farmacji onkologicznej w Europie oraz wspieranie interdyscyplinarnej współpracy w zakresie opieki onkologicznej.

Uczelnie medyczne nie boją się niżu demograficznego

Od wprowadzenia nowej matury w 2005 r., kandydaci na studentów mogą zarejestrować się w systemach informatycznych w dowolnej liczbie uczelni. Pierwsze informacje dotyczące rekrutacji w roku akademickim 2014/2015 nie są zatem wiążące, ale pokazują, które uczelnie medyczne i jakie kierunki cieszą się największym powodzeniem.


Sensodyne

Ankiety

Czy wydajesz leki o kategorii dostępności Rx bez wymaganej recepty?

Czy twoja połówka życiowa (rodzaj związku nie ma znaczenia) jest z branży aptecznej?


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Kategoria dostępności „stosowane wyłącznie w lecznictwie zamkniętym - Lz"

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 14 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów zaliczenia produktu leczniczego do poszczególnych kategorii dostępności
§ 3.
Produkt leczniczy zalicza się do kategorii dostępności „stosowane wyłącznie w lecznictwie zamkniętym - Lz", w przypadku gdy z uwagi na swe właściwości farmakologiczne, sposób podawania, wskazania, innowacyjność lub ze względu na interes zdrowia publicznego jest zarezerwowany dla leczenia, które może być przeprowadzone tylko w lecznictwie zamkniętym.

"Informacja o aptece" w przychodni

Ostatnio musiałem niestety odwiedzić lekarza i ku mojemu zaskoczeniu w poczekalni była informacja o aptece pewnej bardzo znanej sieci z jej adresem i godzinami otwarcia. Już nie jestem pewien czy był nr telefonu. Co ciekawe w gabinecie zabiegowym też takowa informacja była. Zastanawiam się, czy to do końca jest legalne i jaki w tym interes musi mieć przychodnia, bo przecież wątpię, że plakaty takie przylepiają ze względu na piękne oczy pani mgr...

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.


Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracy Szukaj ofert pracy

Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook

Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.