Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Asmenol


W dzisiejszej Porannej Kawie:

Z badań wynika, że aż 73% pacjentów niechętnie decyduje się na podjęcie insulinoterapii i postrzega ją jako utratę kontroli nad własną chorobą. Jaka jest rola farmaceuty i jak podczas konsultacji w aptece można rozwiać wątpliwości pacjenta dowiecie się z tego wątku.


Realizacja recept
Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Poltram występuje w postaci kropli doustnych pakowanych po 10 i 96ml oraz kapsułek po 20 sztuk. W przypadku, kiedy lek zarejestrowany jest w więcej niż jednej postaci, lekarz ma obowiązek określić ją na recepcie. Jeśli tego nie zrobi, farmaceuta zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich może określić postać na podstawie posiadanej wiedzy. Kolejnym obowiązkiem lekarza jest zaznaczyć ilość leku. Przy braku określonej ilości opakowań farmaceuta może wydać jedno najmniejsze, refundowane. W przypadku kapsułek będzie to opakowanie po 20 sztuk, natomiast jeśli chodzi o krople - opakowanie po 10 ml.

RECEPTA NA DZIŚ CZ. 92 (26-02-2015)

Dzisiejsza recepta jest dla pacjenta z uprawnieniami IB. Czy w takim przypadku można wydać paski diagnostyczne do pomiaru glukozy we krwi z refundacją?
Zapraszamy do dyskusji.

Ostatnia edycja konkursu dla Farmaceutów rozpoczęta!

Zapraszamy na www.scorbolamidkids.pl. Na zwycięzców czeka aż 200 atrakcyjnych nagród: pachnące zestawy kosmetyków oraz książka Wojciecha Chmielaka "Ściąga z receptury".
Udaj się w magiczną podróż po Scorbolesie!

Scorbolamid KIDS


Co autor miał na myśli i co zrobić z taką receptą?

Encorton. Co z nim zrobić?

Tritace 0,5 jak wydać?

Na rp jest Tritace 0,5 mg Pacjent chce dawke 2,5 Czy dać na zniżkę czy na 100% ?

Wykonywanie worków do żywienia pozajelitowego

Zastanawia mnie, kto w praktyce wykonuje takie worki? W aptekach szpitalnych są to tylko magistrowie farmacji? Czy technicy i pielęgniarki też? A jak jest z workiem, który dostaje do domu pacjent? Jedynym jego zadaniem jest podłączenie sobie gotowego, już sporządzonego i nic poza tym?

Vita D


IB po raz kolejny...

Trafiła mi się recepta na IB, pierwsza od roku chyba i od razu kontrowersje.
Recepta drukowana, IB ładnie zaznaczone w uprawnieniach dodatkowych, przy każdym leku na recepcie dodatkowo zaznaczona odpłatnośc - przy lekach refundowanych B, przy lekach nierefundowanych o statusie leku na receptę - X. Jak dla mnie, to pacjent te leki z "X" (molsidomina, polvertic) też powiniem dostać za darmo, bo IB znosi X, ale on mówi, że zawsze mu za nie liczono 100%. No i już nie wiem.

Jak wydalibyście?

Przepraszam, że recepta jest z takiej pozycji sfotografowana ale mam nadzieję, że nie będziecie mieć problemu z poprawnym odczytaniem jej.... Jak wydalibyście Zastrzyki?

Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >


Controloc 20


Blogi

Kto zaufa grubemu farmaceucie?

Praca w aptece i bycie w tej pracy skutecznym wiąże się nieuchronnie z posiadaniem autorytetu. Autorytet jest niezwykle przydatny, by przekonać stroskanego pacjenta do naszej wizji leczenia, by skłonić go do dobrej terapeutycznie decyzji i uchronić od niechybnej zguby farmaceutycznej, jaką często chce sobie zafundować. Ba, autorytet farmaceuty musi dziś stawać w opozycji do całej masy nierzetelnych i wprowadzających w błąd informacji, którymi zalewany jest pacjent, gdy tylko otworzy rankiem pierwsze oko.

NOWOŚĆ! Akademia oddychania

Akademia Oddychania, inicjatywa stworzona przez Astra Zeneca, chce zbudować większą świadomość schorzeń układu oddechowego, w tym: astmy u dzieci i dorosłych, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i zespołu krupu.

Strefa Cukrzycy

Pacjenci zmagający się z cukrzycą wymagają szczególnej uwagi.
Specjalistyczna pomoc farmaceuty, indywidualne podejście oraz przekazywanie rzetelnych informacji i wskazówek stanowi uzupełnienie opieki lekarskiej i ogromne wsparcie dla zmagającego się z chorobą pacjenta.
Zapraszamy do Strefy Cukrzycy, gdzie przez cały rok prezentować będziemy zagadnienia usprawniające prowadzenie opieki farmaceutycznej nad pacjentem z cukrzycą.

Strefa cukrzycyNOWOŚĆ! Z dziennika FARMACEUTY - Jestem Farmaceutą

Co w dzisiejszych czasach oznacza „być farmaceutą”? Lubię myśleć, że to coś więcej niż tylko praca. Farmaceuci od zawsze byli ważnymi członkami lokalnych społeczności. Moralnymi autorytetami, intelektualną elitą i wzorem postawy obywatelskiej. Tak było kiedyś... A kim jesteśmy dzisiaj?

Co polecasz i dlaczego? Kaszel suchy, mokry, a może "mieszany"

Po dłuuugiej przerwie wracam do cyklu "Co polecasz i dlaczego?". Dziś na tapecie KASZEL.

Czy wiesz, że ibuprofen w porównaniu do paracetamolu skuteczniej obniża temperaturę u gorączkujących dzieci i młodzieży?

Paracetamol i ibuprofen należą do najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych u dzieci. Przeprowadzona w 2004 roku metaanaliza miała za zadanie porównać skuteczność przeciwbólową i przeciwgorączkową oraz bezpieczeństwo jednorazowej dawki paracetamolu i ibuprofenu u dzieci.


Buscopan


Glikokortykosteroidy miejscowe w terapii chorób skóry

Skóra stanowi barierę ochronną organizmu przez którą odbywa się kontakt ze światem zewnętrznym. Ten największy narząd ludzkiego organizmu złożony jest z naskórka i skóry właściwej. Naskórek składa się z 4 warstw i odpowiada za bezpośredni kontakt ze światem zewnętrznym. W najgłębszej warstwie zachodzą podziały komórkowe, które powodują przesuwanie na zewnątrz starszych komórek, tworzących warstwę zrogowaciałą. Proces ten trwa około 35 dni, a jego zaburzenia prowadzą do zmian patologicznych.

Metokloproamid - lek o wielu obliczach

Prokinetyki to leki, które wpływają na przyspieszenie pasażu jelitowego oraz opróżniania żołądka poprzez oddziaływanie z receptorami znajdującymi się w ośrodkowym układzie nerwowym, czyli za pomocą mechanizmów neurohormonalnych oraz poprzez receptory znajdujące się na obwodzie. Poszczególne leki z tej grupy wpływają agonistycznie na receptor 5-HT4, co nasila wydzielanie acetylocholiny z zakończeń pozazwojowych. Inne są antagonistami receptora D2 dla dopaminy, a niektóre wykazują również powinowactwo dla receptorów motylinowych. Prokinetyki zamykają mięsień zwieracza wpustu i zwiększają napięcie oraz amplitudę skurczów żołądka, rozkurczają odźwiernik i nasilają perystaltykę dwunastnicy.

Arytmia - podstawowe zasady farmakoterapii

Nie każde zaburzenie w pracy mięśnia sercowego wymaga leczenia farmakologicznego. Zmiany, które nie powodują dolegliwości ani zaburzeń hemodynamicznych i nie pogarszają rokowań pacjenta, nie wymagają podawania leków przeciwarytmicznych.

Elosone


Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznejCzy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

Pacjent przyjmujący fluwoksaminę - skuteczność i bezpieczeństwo terapii

Do apteki zgłasza się 41-letnia pacjentka z typowymi dla przeziębienia objawami: suchym kaszlem utrzymującym się od doby, katarem i stanem podgorączkowym. Z uwagi na konieczność szybkiego postawienia się na nogi, chce sięgnąć po lek złożony zawierający paracetamol w dawce 500 mg, dekstrometorfan w dawce 15 mg i pseudoefedrynę 30 mg. Swój wybór chce skonsultować z farmaceutą. Twierdzi również, że nie przyjmuje żadnych innych leków, jednocześnie podając do realizacji receptę na lek Fevarin 50 mg.

Fevarin


Czy diabetycy mogą przyjmować enalapryl? Czy posiada on korzystne działania w zakresie normalizacji poziomu glikemii?

Enalapryl to lek należący do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny wykazujący działanie hipotensyjne. U chorych na cukrzycę przyjmujących jednocześnie doustne leki przeciwcukrzycowe lub insulinę oraz enalapryl istnieje ryzyko wystąpienia interakcji. Enalapryl może w różnym stopniu nasilać działanie hipoglikemizujące insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych. Czy zatem u diabetyków dopuszczalna jest terapia enalaprilem? Jakie konsekwencje może mieć łączenie jednoczesne przyjmowanie insuliny bądź doustnych leków przeciwcukrzycowych z enalaprylem?
Zapraszamy do dyskusji!

Rola witaminy D i K w prawidłowym rozwoju dziecka

Niedobór witaminy D i K u noworodków i niemowląt jest niebezpieczny dla ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Z tego względu już od wielu lat w praktyce pediatrycznej zaleca się suplementowanie tych związków w okresie niemowlęcym, a także później.

Chlorheksydyna ratunkiem na chore gardło!

Chlorheksydyna, to jeden z najstarszych i najpowszechniej stosowanych środków antyseptycznych stosowanych w leczeniu chorób gardła i stomatologii [1, 5]. Z czego wynikają jej niezwykle korzystne właściwości? Jakie jest jej działanie i najodpowiedniejsza postać farmaceutyczna? Czy chlorheksydynę cechuje dobry profil bezpieczeństwa? Oto krótka charakterystyka cząsteczki.

Sebidin


Przypadek apteczny - RZS i alternatywne terapie

Pacjentka, lat 60.
Od 20 lat choruje na RZS. Bierze małe dawki leków chemicznych. Jest zwolenniczką alternatywnych metod terapii. W związku z tym przyjmuje dziennie 10-12 gram witaminy C (pacjentka kupuje wit.C w proszku i samodzielnie rozsypuje w domu do opłatków skrobiowych - tak wynika z jej relacji). (...)
Co możemy poradzić pacjentce? Czy są jakieś strony internetowe godne uwagi? Czy jest coś, co możemy zrobić dla pacjentki?

Probiotyki ginekologiczne

A propos poruszanego ostatnio tematu probiotyków:) Problem infekcji ginekologicznych jest dosyć powszechny, jakkolwiek mam wrażenie, że w leczeniu często nie zwraca się uwagi na bardzo ważny aspekt, a mianowicie na preparaty probiotyczne.

Migrena w ciąży

Moi drodzy! Dzisiaj rano miałam Pacjenta, który pytał o zioła na migrenę dla kobiety karmiącej.
Czy ktoś wie, co można polecić ziołowego w tym przypadku? Co innego jeszcze można polecić Pacjentce?

Przypadek na dziś - eradykacja H. pylori

Do apteki zgłasza się mężczyzna w wieku 46 lat, z zawodu leśniczy. Pacjent prowadzi zdrowy tryb życia, preferuje żywność roślinną, ogranicza spożycie mięsa. Stan ogólny swojego zdrowia ocenia jako dobry, nie zdiagnozowano u niego chorób przewlekłych, kilka lat temu przeszedł laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego z powodu kamicy.

Kalendarz


Aktualności z branży
Ulotka z cenami to reklama

Ulotka z podanymi cenami leków i adresami aptek, w których można nabyć te leki po wskazanych cenach, zachęca do ich kupna w aptekach w niej wymienionych. W konsekwencji stanowi to zakazaną reklamę, a tym samym naruszenie art. 94a ust. 1 Prawa farmaceutycznego.

Najbogatsi w polskiej farmacji

Tygodnik Forbes opublikował listę najbogatszych Polaków. Kto z branży farmaceutycznej znalazł się wśród nich?

Helsińska Fundacja Praw Człowieka ponownie pyta Arłukowicza o leczenie bólu

Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do Ministra Zdrowia kolejne pismo w sprawie poprawy dostępu do skutecznej terapii przeciwbólowej w placówkach ochrony zdrowia. Polska jest jednym z krajów o niskim zużyciu leków opioidowych. Brakuje też systemu kontroli jakości leczenia bólu.

URPL podpisał porozumienie z COFEPRIS

W środę 25 lutego 2015 r. miało miejsce podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Komisją Federalną ds. Ochrony przed Zagrożeniem Sanitarnym Meksyku (COFEPRIS).

Ankiety

Czy oprócz OIA należysz do innej organizacji farmaceutycznej (PTFarm, TFE etc)


Afrin


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Jakie kary może orzekać sąd aptekarski?

OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 17 września 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o izbach aptekarskich
Art. 46. 1.
Sąd aptekarski może orzekać kary:
1) upomnienia;
2) nagany;
3) zawieszenia prawa wykonywania zawodu aptekarza na okres od trzech miesięcy do trzech lat;
4) pozbawienia prawa wykonywania zawodu aptekarza.

EllaOne od 15 roku życia

Projekt Rozporządzenia z dnia 30 stycznia 2015 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych
§5.2 Produkt leczniczy z grupy ATC G03A - hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego, posiadający kategorię dostępności "OTC", wydaje się bez recepty osobie, która ukończyła 15. rok życia

Opublikowano zmianę ustawy Prawo farmaceutyczne

Z datą 8 stycznia 2015 r. ukazał się Dziennik Ustaw, w którym pod poz. 25 znajduje się ustawa o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.

Najnowsza X Farmakopea już dostępna

Polskie prawo nakłada na aptekę obowiązek posiadania aktualnego wydania Farmakopei. Raz na kilka lat należy zakupić jej najnowszy egzemplarz, który jest systematycznie uaktualniany i uzupełniany o opisy nowych substancji. Od kilku dni wszystkie polskie apteki mogą zaopatrzyć się w najświeższe, dziesiąte jej wydanie.

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracySzukaj ofert pracy


Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook


Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.