Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Zolpic


W dzisiejszej Porannej Kawie:

Leczenie niefarmakologiczne cukrzycy opiera się głównie na stosowaniu odpowiedniej diety oraz regularnym wysiłku fizycznym. W jaki sposób dotrzeć do świadomości pacjentów, aby zmienili swój styl życia? Podpowiadamy w tym materiale wideo.


Realizacja recept
Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Poltram występuje w postaci kropli doustnych pakowanych po 10 i 96ml oraz kapsułek po 20 sztuk. W przypadku, kiedy lek zarejestrowany jest w więcej niż jednej postaci, lekarz ma obowiązek określić ją na recepcie. Jeśli tego nie zrobi, farmaceuta zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich może określić postać na podstawie posiadanej wiedzy. Kolejnym obowiązkiem lekarza jest zaznaczyć ilość leku. Przy braku określonej ilości opakowań farmaceuta może wydać jedno najmniejsze, refundowane. W przypadku kapsułek będzie to opakowanie po 20 sztuk, natomiast jeśli chodzi o krople - opakowanie po 10 ml.

Recepta na lek robiony z witaminami

Rp.
Vit. A liq. 3,0
Vit. E liq.3,0
Aqua dest.
Eucerini aa ad 100.0
Czy przy wycenie leku przeliczacie zgestosci witaminy z g na ml? bo spotkalam sie w roznych aptekach zrozbieznosciami przy wycenie, a wg mnie skoro w komputerze na stanie mam wprowadzone 1 op witA- 10 ml, to przeliczam z recepty z g na ml i nie ma dyskusji

Vitis


Problematyczna recepta

Lekarz na recepcie napisał pro familiae, na recepcie znajduję się i regon i numer umowy 98.. co powinnam umieścić w komunikacie do NFZ?

Lantus<-->Lantus Solostar

Ceny detaliczne są identyczne, także zamiana ins. Lantus 5wkł. a 3ml na ins. Lantus Solostar 5wkł. a 3ml nie uda się?

Recepta na proszki z Diazepamem i Kodeiną

Czy na recepcie pełnopłatnej na proszki z kodeiną i diazepamem musi być podana łączna ilość substancji słownie?

Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >


Decyzje i komunikaty
Ponowne dopuszczenie do obrotu Parafina ciekła (logo firmy LGO)

Decyzja Nr 3/D/2015


Iberogast


Blogi

NOWOŚĆ! Z dziennika FARMACEUTY - Bierzesz leki? Idź na maksa!

W reklamach suplementów diety i leków zaczyna dominować dość niepokojący trend polegający na podkreślaniu maksymalnej lub największej dawki zawartych w nich składników. Konsumenci są w ten sposób uczeni, że im więcej zażyją określonych substancji, tym będą zdrowsi. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że utrwalanie w społeczeństwie takich przekonań prowadzi do nadkonsumpcji leków i jest przyczyną ich przedawkowywania.

Różowa zemsta sufrażystek

Umarłybyśmy bez tabletkarki. Gdyby nie zaawansowane procesy technologiczno –farmaceutyczne wciąż siedziałybyśmy nad brzegiem modrego Dunaju , piorąc w rzece kosze brudnej odzieży należącej do całej familii. Coś nas wyzwoliło, coś umożliwiło wyjście na świat i zawalczenie o własny rozwój. Tym czymś była farmacja.

Migrena - współczesne metody diagnostyki i leczenia

Migrena nie jest jednostką chorobową którą można jednoznacznie określić. Pacjenci nazywają tym terminem uporczywy i ostry ból głowy, który nie odpowiada na powszechnie stosowane leki przeciwbólowe.

Xylorin


Jak należy leczyć kaszel u dzieci?

Kaszel jest fizjologicznym odruchem, wykształconym na przestrzeni dziejów w celu ochrony organizmu przed zagrożeniami zewnętrznymi (zachłyśnięcie pokarmem, przypadkowa aspiracja pyłków) i wewnętrznymi (zakażenia górnych dróg oddechowych, nadprodukcja śluzu).

Bóle zębów - przyczyny, klasyfikacja i postępowanie lecznicze

Chyba codziennie spotykamy w aptece pacjentów uskarżających się na bóle zębów. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze jego przyczyną są zmiany zachodzące w zębie. Aby zaoferować pacjentowi właściwą pomoc należy zwrócić uwagę na charakterystyczne objawy, które wskazują na przyczynę pojawiającego się bólu.

Strefa Cukrzycy

Pacjenci zmagający się z cukrzycą wymagają szczególnej uwagi.
Specjalistyczna pomoc farmaceuty, indywidualne podejście oraz przekazywanie rzetelnych informacji i wskazówek stanowi uzupełnienie opieki lekarskiej i ogromne wsparcie dla zmagającego się z chorobą pacjenta.
Zapraszamy do Strefy Cukrzycy, gdzie przez cały rok prezentować będziemy zagadnienia usprawniające prowadzenie opieki farmaceutycznej nad pacjentem z cukrzycą.

Strefa cukrzycyNOWOŚĆ! Z CYKLU MAMA I DZIECKO.... Krew pępowinowa

Krąży ten temat ostatnio wokół mnie dość często, więc postanowiłam poświęcić mu nieco uwagi...
Krew pępowinowa... W niej występuje całe mnóstwo komórek macierzystych, posiadających wyjątkowe możliwości.

Metokloproamid - lek o wielu obliczach

Prokinetyki to leki, które wpływają na przyspieszenie pasażu jelitowego oraz opróżniania żołądka poprzez oddziaływanie z receptorami znajdującymi się w ośrodkowym układzie nerwowym, czyli za pomocą mechanizmów neurohormonalnych oraz poprzez receptory znajdujące się na obwodzie. Poszczególne leki z tej grupy wpływają agonistycznie na receptor 5-HT4, co nasila wydzielanie acetylocholiny z zakończeń pozazwojowych. Inne są antagonistami receptora D2 dla dopaminy, a niektóre wykazują również powinowactwo dla receptorów motylinowych. Prokinetyki zamykają mięsień zwieracza wpustu i zwiększają napięcie oraz amplitudę skurczów żołądka, rozkurczają odźwiernik i nasilają perystaltykę dwunastnicy.

Arytmia - podstawowe zasady farmakoterapii

Nie każde zaburzenie w pracy mięśnia sercowego wymaga leczenia farmakologicznego. Zmiany, które nie powodują dolegliwości ani zaburzeń hemodynamicznych i nie pogarszają rokowań pacjenta, nie wymagają podawania leków przeciwarytmicznych.

Konferencje

Odwiedź specjalnie przygotowaną stronę farmacja.net/relacjazkonferencji, gdzie znajdziesz relację z cyklu wiosennych sympozjów oraz materiały dodatkowe.


Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznejCzy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

Czy diabetycy mogą przyjmować enalapryl? Czy posiada on korzystne działania w zakresie normalizacji poziomu glikemii?

Enalapryl to lek należący do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny wykazujący działanie hipotensyjne. U chorych na cukrzycę przyjmujących jednocześnie doustne leki przeciwcukrzycowe lub insulinę oraz enalapryl istnieje ryzyko wystąpienia interakcji. Enalapryl może w różnym stopniu nasilać działanie hipoglikemizujące insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych. Czy zatem u diabetyków dopuszczalna jest terapia enalaprilem? Jakie konsekwencje może mieć łączenie jednoczesne przyjmowanie insuliny bądź doustnych leków przeciwcukrzycowych z enalaprylem?
Zapraszamy do dyskusji!

Leczenie grzybicy paznokci – porównanie dostępnych preparatów bez recepty

Obecnie szacuje się, iż ok. 21% Polaków choruje na grzybicę paznokci. Często jest ona konsekwencją lekceważonej i nieleczonej grzybicy stóp (rzadziej dotyczy dłoni). Zwykle obejmuje pierwszy i piąty palec. Prawdopodobnie jest to spowodowane ściślejszym przyleganiem do obuwia, co nie oznacza, iż powyższe zmiany mogą nie rozprzestrzenić się na pozostałe paznokcie stóp.

Chore nerki a NLPZ

Dzisiejsza sytuacja z apteki:
Pani około 40, przychodzi po coś p/zapalnego, jednakże lekarz zabronił jej stosować "standardowych" NLPZ-ów ze względu na nerki, zarówno doustnie jak i miejscowo (Pani nie chce ujawniać dalszych szczegółów o co z nerkami chodzi), ale lekarz powiedział, że na pewno coś dostanie w aptece. Problem: stan zapalny małego palca u nogi...
Z czym wypuścilibyście taką pacjentkę?

Dociekliwy pacjent

Dzień dobry Pani!
Witam, jesteśmy tutaj przejazdem, właśnie jedziemy na wymarzone wakacje, żonę w aucie trochę przewiało, mówiłem jej, żeby nie otwierała szyb w samochodzie, ale ona mnie tak słucha jak ja teściowej. Ma teraz 37,5 stopnia gorączki i wodnisty katar.

Farmakokinetyka ibuprofenu i paracetamolu

Paracetamol u dzieci (6 m.ż – 6 r.ż) nie wpływa na czas trwania gorączki (badanie z randomizacją). Ibuprofen wykazuje dłuższe działanie przeciwgorączkowe (nawet do 8h) w porównaniu z paracetamolem (4-6h).

Pacjent obawiający się o swoją samodzielność w trakcie insulinoterapii

Pacjentem jest 65-letni mężczyzna, u którego zdiagnozowano cukrzycę typu II. Dodatkowo, choruje na nadciśnienie, przyjmuje telmisartan w dawce 40 mg na dobę i hydrochlorotiazyd w dawce 12,5 mg na dobę. Co więcej, posiada podwyższony poziom cholesterolu (LDL równy 210mg/dl) i w związku z tym od dwóch lat stosuje simwastatynę w łącznej dobowej dawce 20 mg.

Solpadeine


Rola witaminy D i K w prawidłowym rozwoju dziecka

Niedobór witaminy D i K u noworodków i niemowląt jest niebezpieczny dla ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Z tego względu już od wielu lat w praktyce pediatrycznej zaleca się suplementowanie tych związków w okresie niemowlęcym, a także później.

Wysoki cholesterol u pacjenta z usuniętą nerką

Proszę o poradę, pacjent 52 lata po usunięciu jednej nerki, otyły, kreatynina 1,41 mg/dl, cholesterol powyżej 300, trójglicerydy powyżej 400.
Co może przepisać lekarz, żeby nie obciążyć drugiej pozostałej nerki? Co można polecić oprócz leków na receptę?

Jak leczyć zespół suchego oka?

Objawy występujące w zespole suchego oka w zależności od stopnia nasilenia mogą wpływać niekorzystnie na wykonywanie codziennych czynności, jakość pracy oraz samopoczucie ogólne czy nastrój.

Probiotyki w prewencji alergii

Niedawno mogliśmy odświeżyć sobie informację czym jest probiotyk i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę polecając preparaty probiotyczne pacjentom. Są one najczęściej polecane przy antybiotykoterapii, jednak pamiętajmy, że ze względu na ich prawdopodobne działanie immunomodulujące mogą być stosowane także w prewencji chorób atopowych (np. alergiczny nieżyt nosa, astma).

Fiszki


Aktualności z branży
Kucharewicz do Zembali: potrzebujemy pilnie się spotkać

Prezes NIA wystosował do ministra zdrowia pismo z prośbą o pilne spotkanie w związku z powołaniem Zespołu do spraw opieki farmaceutycznej.

Znaczenie krajowego przemysłu farmaceutycznego

Krajowy przemysł farmaceutyczny ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa lekowego Polaków przyczynia się do wzrostu gospodarczego naszego kraju, inwestuje w innowacyjność, dając szansę na globalizację - to główne wątki prezentacji przedstawionej przez największe polskie firmy farmaceutyczne: Polpharmę i Grupę Adamed, podczas organizowanej przez Ministra Zdrowia konferencji „Polaków zdrowia portret własny 2015”, która odbyła się 21 sierpnia br. w Gdańsku.

Neuca inwestuje

30 mln złotych przeznaczyła Grupa Neuca na przejęcia przychodni lekarskich w 2015 roku.

KE: nie wymuszaliśmy na Polsce sprzedaży "pigułki po" bez recepty

Komisja Europejska zaprzecza, jakoby kiedykolwiek wymuszała na Polsce sprzedaż pigułki „dzień po” bez recepty - taka konkluzja płynie z odpowiedzi, jaką otrzymał na swoją interpelację europoseł Marek Jurek.

Ankiety

Opatrunki i plastry – kategoria leczenie ran

Rękojmia dla kierownika OIA Warszawa


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Otwarcie apteki

Czy ktoś otwierał ostatnio aptekę, na co zwrócić uwagę przy remoncie i adaptacji lokalu? Słyszałam przypadki że zbyt szeroka fuga na podłodze w recepturze jest problemem ;)

Opublikowano ustawę o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw

W Dzienniku Ustaw pod poz. 875 opublikowano ustawę z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza w art 8. zmiany w zasadach wydawania z apteki produktów leczniczych zawierających w składzie pseudoefedrynę, kodeinę oraz dekstrometorfan.

Import docelowy

Mam mały problem. Czy ktoś zna się na imporcie docelowym? Chodzi mi o dokumenty i całą otoczkę. Na razie mam kopię zapotrzebowania (podbitą przez ministerstwo) Pacjent chciał czekać na refundację, i dlatego doniósł tylko kopię, ale się rozmyślił. Zapotrzebowanie jest na 3 opakowania leku. Stąd moje pytania: (...)

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracySzukaj ofert pracy


Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook


Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.