Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Polfenon - przywraca miarowy rytm serca


W dzisiejszej Porannej Kawie:

Zapotrzebowanie najmłodszych pacjentów na witaminy i minerały zmienia się szybko i często. W jaki sposób pokryć zwiększone zapotrzebowanie na te składniki w okresie infekcji? Informacje w tym opracowaniu.


Realizacja recept
Nolpazowe zawieszenie...

Temat "wałkowany" setki razy, ale dostałam nagłego zaćmienia umysłu.
Rp. Nolpaza 20 mg- 2 op a 90 tabl
DS: 1x1
Wydajemy 1 a 90, prawda?

Przypomnijcie proszę Xartan na Losagen

Czy można zamienić ref Xartan 50mg po 30 tabl na ref. Losagen 50 mg ale po 28 tabl? Żeby też pacjent dostał refundowane. Przyzwyczajony do Losagenu,. a inny medyk walnąłna recepcie Xartan najdroższy chyba, więc widzi mi się, że można, ale szukam potwierdzenia.

RECEPTA NA DZIŚ CZ. 122 (20-11-2015)

Większość aptekarzy przyjęła dzień wydania komunikatu Zofii Ulz w sprawie nadzoru nad produktami leczniczymi Milocardin i Bellergot jako datę graniczną od której obowiązują tylko poprawnie wypisane rpna te preparaty z łączną zawartością substancji czynnej.
Jak postąpilibyście w przypadku takiej rp?
Zapraszamy do dyskusji.

Fosidal


Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Jeśli lekarz wypisze krople - recepta musi zawierać dawkowanie, kiedy zaordynowane są więcej niż 2 opakowania po 10 ml lub przynajmniej jedno opakowanie 96 ml. Lek Poltram-krople po 10 ml wyposażony jest w kroplomierz, dawkowanie leku może być określone poprzez podanie ilości kropli, miligramów chlorowodorku tramadolu lub objętości roztworu jakie przyjmuje pacjent.

Data odroczona

Magistrzy, mam rp. z datą wystawienia 21.05.2015 a data realizacji "od dnia" 10.11.2015...? Nie za długo ta data odroczenia? Na 120dni mogą wystawić rp.

Regon i adres świadczeniodawcy

Zastanawiam się nad dwiema receptami i może wy mi pomożecie;
1. Recepta zawiera nadrukowany regon i zakodowany :111...., lekarz zaś przybił kod 43...- co byście z tym zrobili?Do skreślenia? (...)

Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >


Decyzje i komunikaty
Ponowne dopuszczenie do obrotu Ceftazidime Kabi

Decyzja Nr 4/D/2015


Vitis


Blogi

Z dziennika FARMACEUTY - Kto tu rządzi?

Rynek apteczny jest powoli wywracany do góry nogami – szczególnie jeśli chodzi o wykształcenie, kompetencje i uprawnienia pracujących na nim osób. W rezultacie obrót lekiem, który powinien być domeną farmaceutów, powoli wymyka się z ich rąk. Hurtowniami i aptekami zaczynają rządzić przedsiębiorcy, niemający żadnej wiedzy o lekach…

Z CYKLU MAMA I DZIECKO... Pielęgnacja noworodka

Nadchodzi czas, kiedy to rodzice sami muszą zająć się nowo narodzonym dzieckiem. Pomimo uprzedniego przygotowania na zajęciach w szkole rodzenia czy też fachowej pomocy personelu w szpitalu pojawia się ogromny lęk.

Strefa Cukrzycy

Pacjenci zmagający się z cukrzycą wymagają szczególnej uwagi.
Specjalistyczna pomoc farmaceuty, indywidualne podejście oraz przekazywanie rzetelnych informacji i wskazówek stanowi uzupełnienie opieki lekarskiej i ogromne wsparcie dla zmagającego się z chorobą pacjenta.
Zapraszamy do Strefy Cukrzycy, gdzie przez cały rok prezentować będziemy zagadnienia usprawniające prowadzenie opieki farmaceutycznej nad pacjentem z cukrzycą.

Strefa cukrzycyCzy można odwrócić tabletkę,czyli skąd się biorą dzieci?

Wbrew powszechnej opinii i poprawności politycznej orientacja ma znaczenie. Zła orientacja może spowodować nieoczekiwane skutki i wywołać niezłe zamieszanie. Właściwa orientacja wnosi w życie porządek i gwarantuje bezpieczeństwo.Reguła ta ma jednak zastosowanie tylko w przypadku blistrów z tabletkami antykoncepcyjnymi.

Przygody typowego farmaceuty

To mój pierwszy wpis, więc wypadałoby się przedstawić. Jestem jeszcze młodym farmaceutą, pewnie naiwnym i z idealistyczną wizją zawodu. Nie zniszczyła mnie sieć ani rozstanie z pracą na dłużej, ani dramatyczna sytuacja w pracy, gdzie z dnia na dzień musiałam zostać zastępcą kierownika nie mając żadnego przygotowania.

Anaftin


Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznejCzy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

Przypadek apteczny - Utrata głosu po... meczu

Do apteki trafia pacjent, lat 25, nie mogący wydobyć z siebie głosu. Na kartce napisał farmaceucie, iż był na meczu Polska-Czechy i z kolegami ostro kibicowali. Pacjent prosi o ratunek, ponieważ musi być sprawny do soboty, gdyż bierze ślub.
Co może zrobić farmaceuta? Jakich porad udzielić? Czy pacjent potrzebuje natychmiastowej wizyty u lekarza laryngologa?
Zapraszamy do dyskusji.

Ciężarna z niestrawnością

Ciężarna z niestrawnością po bigosie. Silne bóle jelit, skurczowe. Wzięła no-spę, espumisan, mięte. Czymś jeszcze możemy pomóc?

Czy naszym dzieciom grozi niedobór witamin?

Prawidłowa zawartość witamin i minerałów w diecie każdego dziecka wpływa na jego wzrost i rozwój. Zapotrzebowanie najmłodszych pacjentów na powyższe substancje odżywcze szybko i często zmienia się w zależności od potrzeb dziecka. Dlatego też ważne jest, aby po pierwsze wiedzieć, jakich składników należy dostarczyć dzieciom, a po drugie umieć zrealizować te potrzeby poprzez dietę lub, jeśli to niemożliwe, właściwą suplementację.

Controloc


Wszystko co chcielibyśmy wiedzieć o pokrzywce - praktyczne informacje dla farmaceutów

Pokrzywka zaliczana jest do najczęściej występujących chorób skóry. Może dotyczyć od 15 do 20 proc. populacji (w Europie rozpowszechnienie choroby szacuje się na 8-10 proc.). Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn (2:1). Jest to schorzenie o bardzo niejednorodnej etiologii, może być wywołana różnymi czynnikami, jednak obraz kliniczny oraz patomechanizm rozwoju zmian pozostają te same.

Pacjent z bólem gardła

Pacjentem jest 40- letni mężczyzna, który zgłasza się do apteki z trwającym kilka dni bólem gardła. Nie ma gorączki ani kataru, nie kaszle, nie jest przeziębiony ani nie przechodził w ostatnim czasie żadnej infekcji. W ostatnich tygodniach nie stosował także antybiotyków.

Fakty


Karol w podróży dookoła świata. Rosja.

Podjąłem już decyzję o powrocie do Polski na czas świąt Bożego narodzenia, jednak jako człowieka wszędobylskiego i ciekawskiego korciła mnie jeszcze wyprawa do wschodnich sąsiadów. Zapragnąłem podróży po rosyjskich miastach i miasteczkach oraz rozmów z Rosjanami na temat historii i polityki. W trakcie oczekiwania na wylot usłyszałem w wiadomościach w internetowym radio o zatruciu skażonym alkoholem, który został przemycony z Rosji i zrzedła mi mina.

Leki sympatykomimetyczne w walce z objawami przeziębienia

Okres jesienno-zimowy to czas wzrostu liczby zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, do których zaliczamy m.in. przeziębienie. Jest ono związane z zakażeniem wirusowym górnych dróg oddechowych, a jego najbardziej charakterystycznym objawem jest katar, zwany również nieżytem nosa.

Sanostol


Preparaty przeciw wszom u dzieci

Przejrzałam ostatnio całą ulotkę i nie znalazłam informacji od jakiego wieku można stosować tego typu preparaty, w tym konkretnym przypadku chodziło akurat o Pipi Nitolic Prevent, ma ktoś jakieś info?

Weź udział w grze, sprawdź swoją wiedzę i wygraj atrakcyjne nagrody.

Nutrof


Aktualności z branży
Takeda: FDA zatwierdza ixazomib w terapii szpiczaka mnogiego

FDA zatwierdziła preparat Ninlaro (ixazomib) do stosowania u pacjentów ze szpiczakiem mnogim.

Suplementy diety - wspólna akcja 12 instytucji

Suplementy diety nie leczą, ani nie zapobiegają chorobom. Są to środki spożywcze. Mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale też negatywnie wpływać na organizm, dlatego nie stosuj ich na chybił-trafił. Dziś po raz pierwszy 12 instytucji we wspólnej akcji przypomina o właściwościach suplementów diety.

Blisko połowa Polaków samodiagnozuje się wykorzystując Internet

Blisko 40 proc. Polaków uważa, że do postawienia prawidłowej diagnozy medycznej potrzeba trzech lub więcej wizyt u lekarza. Jednocześnie, prawie połowa ankietowanych (45 proc.) przyznaje, że próbowała stawiać sobie lub swoim bliskim diagnozę medyczną korzystając z sieci.

Udar mózgu średnio co 8 minut

W Polsce średnio co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Jego przyczyną są zaburzenia krążenia krwi w mózgu, dlatego jest on bardzo niebezpieczny i wiąże się z licznymi powikłaniami.

Bepanthen Eye


Ankiety

Pacjentki zgłaszające się do apteki z problemami intymnymi

Apteka tylko dla farmaceuty

Czy jesteś za likwidacją składek członkowskich na Izby Aptekarskie?


Groprinosin


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Opublikowano ustawę o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw

W Dzienniku Ustaw pod poz. 875 opublikowano ustawę z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza w art 8. zmiany w zasadach wydawania z apteki produktów leczniczych zawierających w składzie pseudoefedrynę, kodeinę oraz dekstrometorfan.

Ewidencja leków recepturowych

Nie znalazłam takiego wątku, a mam pytanie. Jak prowadzicie ewidencję w recepurze?Czy dopuszczalna jest forma elektroniczna z Kamsoftu (potem wydruk i podpis tylko kierownika) czy też nalezy ją mieć pisaną ręcznie? Gdzie szukać w prawie jak to ma wyglądać lege artis?

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

Febrisan

Podstawowym zaleceniem w przebiegu ostrego zapalenia zatok jest postępowanie objawowe. Ma ono na celu zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości pacjenta oraz obkurczenie błony śluzowej i ułatwienie ewakuacji nadmiernej wydzieliny.


Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracySzukaj ofert pracy


Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook


Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.