Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Header
Loperamid
Temat dnia

Jak rozpoznać i skutecznie leczyć odwodnienie w przebiegu biegunki?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Gastroenterologii w leczeniu biegunki zaleca się stosowanie doustnych płynów nawadniających i produktów zawierających żywe kultury bakterii.
Jak rozpoznać odwodnienie i jaką metodę leczenia zarekomendować pacjentowi?

Informacje w tej prezentacji.

Realizacja recept i receptura apteczna
Nowość

Jak wydać Nebbud?

Mam na recepcie Nebbud 125mg/ml. Wypisany jest 10 szt. na zniżkę. Czy należy wydać jedno najmniejsze zarejestrowane opakowanie czyli 20 szt na zniżkę? Chyba obiło mi się o oczy kiedyś jakieś pismo, które przestrzega przed dzieleniem Nebbudów.

czytaj więcej

Jak prawidłowo wydać?

Miałam taka rpdzisiaj, tak wypisana Dexaven 4mg/2ml.
jak towydać ?

czytaj więcej

Recepta

Mam pytanie co czytacie w pierwszej pozycji i jak traktować drugą?

czytaj więcej

4 mędrców

Specjalnie dla wszystkich zainteresowanych tajemnicą długowieczności 4. Mędrcy przygotowali kilka edycji testów.
Każdy z uczestników, który weźmie udział w konkursie będzie mógł grać o jedną z 480 nagród! Więcej informacji na www.4medrcow.pl

Spirytus vini

Miałam dziś przyjemność wykonać takowa Receptę. Prosta i przyjemna a jednak nie do końca... Napiszcie proszę jakiego etanolu byście użyli to tej Recepty oraz jaką kwotę zapłaciłby pacjent za ten lek robiony.

czytaj więcej

Ważne

PESEL na recepcie pełnopłatnej - ciąg dalszy korespondencji z WIF Skierniewice

WIF Skierniewice podtrzymuje swoje zdanie, że PESEL na recepcie pełnopłatnej być musi. Pozwoliłem sobie napisać w tej sprawie zapytanie do NRA oraz poprosić o interwencję. Napiszę jeszcze do WIF Łódź, może mi coś odpiszą. (...)

czytaj więcej

Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Jeśli lekarz wypisze krople - recepta musi zawierać dawkowanie, kiedy zaordynowane są więcej niż 2 opakowania po 10 ml lub przynajmniej jedno opakowanie 96 ml. Lek Poltram-krople po 10 ml wyposażony jest w kroplomierz, dawkowanie leku może być określone poprzez podanie ilości kropli, miligramów chlorowodorku tramadolu lub objętości roztworu jakie przyjmuje pacjent.

czytaj więcej

Lactacyd
Decyzje i komunikaty
Ważne

Wycofanie z obrotu ZORAC

Decyzja Nr 12/WC/2016

czytaj więcej

Blogi

Z dziennika FARMACEUTY - Punkt widzenia, a punkt siedzenia

Ostatnio po raz kolejny przekonuję się, że punkt widzenia na pewne sprawy dotyczące zawodu farmaceuty jest ściśle związany z punktem… siedzenia. Innymi słowy inaczej na to samo będzie zapatrywał się technik farmaceutyczny, farmaceuta, kierownik czy właściciel apteki. I niestety często są to perspektywy nie do pogodzenia.

czytaj więcej

Z CYKLU MAMA I DZIECKO... Przywileje ciężarnej - prawda, czy fikcja?

Dzisiejszym wpisem pozostajejeszcze w okresie ciąży. Toż to w końcu przyjemny czas, wypoczywamy, relaksujemy się, ładujemy akumulatory, które już wkrótce w bardzo szybkim tempie mogą zostać rozładowane. Więc trzeba korzystać i cieszyć się tym wyjątkowym okresem, korzystać z niego w pełni… Tak, tak, tak – to w teorii może i tak idealnie wygląda, ale w praktyce nie zawsze też jest tak różowo.

czytaj więcej

Recepta farmaceutyczna z kropką

Kilkanaście lat temu zlikwidowano status leku Rp(.). Zlikwidowano, bo taka kategoria sprzyjała nadużyciom zarówno firm farmaceutycznych jak i samych pacjentów, którzy omijali gabinety kierując się prosto do apteki.

czytaj więcej

Dicoflor Elektrolity

Daj mi lek, a choroba sama się znajdzie

Nauka idzie do przodu, farmacja idzie do przodu, lecz mam wrażenie, że obie są wciąż o krok za reklamą. Ta ostatnia nazywana jest dźwignią handlu, nic więc dziwnego, że w XXI wieku, gdy apteki częściej przypominają hinduski bazar z tajemniczymi specyfikami niż placówkę ochrony zdrowia, marketing odgrywa pierwszoplanową rolę w napędzaniu całego łańcucha dystrybucji, zaczynając od… choroby.

czytaj więcej

Dziurawiec (Hypericum perforatum L.) – zapomniane zioło?

Zainteresowanie lekami przeciwdepresyjnymi zaczęło się w latach 50-tych ubiegłego wieku. Przez przypadek odkryto psychostymulujące właściwości iproniazydu, imipraminy, by przez następne lata w pocie czoła syntetyzować nowe, lepsze antydepresanty. Tymczasem, substancje o identycznym działaniu były od zawsze na wyciągnięcie ręki - ktoś wymyślił je już bardzo dawno i umieścił w jednym z ziół…

czytaj więcej

Masz zamiennik i milcz pacjencie

Jedną z praktyk aptek sieciowych, która budzi ogromne kontrowersje w środowisku farmaceutów, jest zarzucanie pacjenta tańszymi odpowiednikami. Tanie apteki nawet nie pytają człowieka z receptą czy chce zamienić leki – po prostu od razu dostaje te najtańsze. Biada temu, który próbuje się temu opierać...

czytaj więcej

Sanofi
Przypadki apteczne

Czy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

czytaj więcej

Nowość

Siniaki po Clexane

Witam, mam pacjenta, który stosuje Clexane i robią mu się spore sine plamy na brzuchu. W celu ich zniwelowania co mozemy mu polecić?

czytaj więcej

Leki a wymioty

Pytanie natury praktycznej. Podajemy dziecku lek - powiedzmy antybiotyk albo lek przeciwgoraczkowy, ono wymiotuje. Po ilu minutach od zażycia leku możemy uznać, że się on wchłonął i będzie działał. Kiedy podajemy jednak drugą dawkę. Czy 15 minut to taka magiczna granica? W końcu chcemy, zeby lek zadziałał, ale obawiamy sie przedawkowania.

czytaj więcej

Piracetam - czy wiemy już wszystko o tej cząsteczce?

Piracetam to lek o działaniu nootropowym. Chemicznie jest cykliczną pochodną kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Klasyfikowany jest do grupy farmakologicznej: leki psychostymulujące, środki stosowane w ADHD i leki nootropowe.

czytaj więcej

Analiza postaci farmaceutycznych leków przeciwbólowych

Zgodnie z definicją bólu podaną przez International Association for the Study of Pain jest on nieprzyjemnym doznaniem czuciowym i emocjonalnym związanym z aktualnie występującym lub zagrażającym uszkodzeniem tkanek (International Association for the Study of Pain, IASP Taxonomy 1979, 2008). Z punktu widzenia farmaceuty, ból jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do apteki.

czytaj więcej

Przypadek apteczny - odciski

Do apteki zgłasza się 40-letnia kobieta poszukująca skutecznego rozwiązania na odciski na dużych paluchach stóp. Kobieta chce przygotować się przed sezonem letnim. Kobieta wykonuje pracę chodząco-stojącą.
Co możemy polecić Pani w jej sytuacji? O co powinniśmy zapytać przed dobraniem rozwiązania? Czy apteczne preparaty są w stanie poradzić sobie z odciskami? Jakich porad udzielić kobiecie?
Zapraszamy do dyskusji.

czytaj więcej

Praktyka apteczna
Aktualności

Leki z wadą jakościową można oddać w ramach reklamacji

Zgodnie z tym co mówi prawo farmaceutyczne, pacjent nie może zwrócić do apteki zakupionych w niej produktów leczniczych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której lek posiada wadę jakościową lub został błędnie wydany.

czytaj więcej

Państwowy Fundusz Celowy zamiast NFZ

Jak zapowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, od 2017 roku nie będziemy płacić podwójnej składki do ZUS. W zamian ma zostać wprowadzony jednolity podatek, a co za tym idzie, zniknie składka zdrowotna. Ministerstwo Zdrowia pracuje już nad koncepcją powołania tzw. bezpiecznego, Państwowego Funduszu Celowego.

czytaj więcej

Warszawiacy są zadowoleni z dostępu do aptek

Urząd Miasta Warszawy opublikował wyniki badania nad jakością życia mieszkańców miasta w poszczególnych dzielnicach. Ocenie poddano m.in. dostępność Warszawiaków do aptek.

czytaj więcej

Lewicki: Dyżury aptek spadkiem po PRL

Podczas sesji rady miasta Płocka, podczas której radni mieli uchwalić godziny dyżurów aptek, radny Grzegorz Lewicki z PO wyraził swój ostry sprzeciw dla tej praktyki. Według niego, przepis zmuszający apteki do dyżurów jest spadkiem po PRL.

czytaj więcej

Controloc Control
Doniesienia naukowe
Nowość

Nowy lek pomoże w walce z opornymi bakteriami

Komitet ds. Produktów Leczniczych pracujący z ramienia Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydała pozytywną opinie w sprawie dopuszczenia do obrotu nowego produktu leczniczego. Jest to połączenie dwóch substancji aktywnych: ceftazydymu i awibaktamu w postaci proszku do sporządzenia roztworu do iniekcji (nazwa handlowa Zavicefta, AstraZeneca AB).

czytaj więcej

Stosowanie się pacjentów do zaleceń terapii lekami sercowo-naczyniowymi

Choroby sercowo-naczyniowe są kluczowym czynnikiem zwiększającym liczbę zgonów na całym świecie. Niewątpliwie, te niekorzystne dane epidemiologiczne poprawiło wprowadzenie nowych leków kardiologicznych. Preparaty te tracą jednak skuteczność, gdy nie są przyjmowane zgodnie z zaleceniami. W obliczu rosnącej liczby osób cierpiących z powodu układu krążenia, zaburzenia w terapii wynikające z zaniechań pacjentów może doprowadzić do poważnych skutków zdrowotnych dla całej populacji.

czytaj więcej

Ankiety
Fusacid
Prawo

Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu

czytaj więcej

Od kiedy dawca krwi nie musi być zasłużony by mieć zniżkę?

Jak w tytule- od kiedy obowiązuje, ze dawca krwi nie musi być zasłużony a jedynie honorowy? W rozporządzeniu z 28.10,15 w sprawie rp wystawianych przez pielęgniarki jest zapis o honorowym a nie zasłużonym honorowym:
§ 22. Leki dla osób, o których mowa w art. 43, art. 45, art. 46 i art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy, wydaje się na podstawie legitymacji „Honorowego Dawcy Krwi” lub legitymacji „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, o których mowa odpowiednio w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r.

czytaj więcej

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

czytaj więcej

Praca

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracySzukaj ofert pracy
Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebooku

Miłego dnia,

Zespół farmacja.net

Partnerzy