Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Header
Mollers
Temat dnia

Polskie apteki cofają się do XIX wieku?

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska i Marcin Piskorski byli gośćmi programu "Polska na Dzień Dobry" w Telewizji Republika. Prezes PharmaNET przekonywał, że ‘apteka dla aptekarza’ to XIX-wieczne rozwiązanie, od którego świat odchodzi.

O szczegółach przeczytacie tutaj.

Realizacja recept i receptura apteczna
Nowość

Vit a liq na recepcie

Chciałam spytać czy jeżeli na recepcie leku robionego jest zapis Vit A. 20g to rozliczacie ilosc w przeliczeniu na gestość Vit A liq? Czy to jest w ogóle poprawny zapis?

czytaj więcej

Xylorin

Dawkowanie mleka

Czy uznajecie taki zapis dawkowania Nutramigenu:4 x 180 ml
Jak wynika z opisu na puszce te 180ml to ilość wody, a nie użytego mleka. Jak to jest u Was w aptekach?

czytaj więcej

Czytelna - nieczytelna recepta?

Dla potwierdzenia moich przypuszczeń - co czytacie na tej recepcie? :)

czytaj więcej

Nowość

Witaminy w recepturze

(...) Pytanie moje jest takie, czy w przypadku takiego zapisu witaminy E wyceniacie 0,3 grama roztworu witaminy E Hasco, czy 0,3 grama czystej witaminy, czyli 1 ml roztworu witaminy E Hasco?

czytaj więcej

Anaftin
Blogi
Nowość

Z dziennika FARMACEUTY - Czytajcie do końca!

Komunikacja, przepływ informacji i media zawsze były moją pasją. Od niedawna są też moją pracą, której poświęcam bardzo wiele czasu. Nadrabiam zaległości, uczę się i odkrywam rozczarowujące prawdy o współczesnym pogoni za informacją.

czytaj więcej

Towar zapomniany

Leży gdzieś samotny, zakurzony, niechciany. Wepchnięty między puste opakowania po szpatułkach laryngologicznych, w których są teraz spinacze, a pieluchomajtki i buty ortopedyczne. Piętrzą się na nim mydełka i długopisy, które kiedyś zostawił przedstawiciel. Z boku wciśnięty kurzy się kalendarz sprzed dwóch lat. Sterta jednorazowych fartuchów powoli zsuwa się żeby za kilka dni zupełnie zasłonić opakowanie minimalizując szanse na zmianę tego smutnego losu. Nikt go nie sprzeda, bo nikt już o nim nie pamięta. Laktator elektryczny na dwie piersi. Termometr do ucha. Inhalator w kształcie psa.

czytaj więcej

Run Andrzej, Run!

Wielu oburzonych kolegów, liberałów gospodarczych i ultrasów wolnego rynku zadaje mi pytanie. Jak konserwatywny liberał, korwinista i magister farmacji Krzysztof Soboń może popierać taką ustawę jak "apteka dla farmaceuty". Wielu zarzuca mi niekonsekwencję. Promujesz darwinistyczny kapitalizm, a na własnym podwórku chcesz gospodarki sterowanej rodem z głębokiego PRL-u.

czytaj więcej

Substancje bardzo silnie działające i technicy farmaceutyczni

Już od kilku lat trwa spór o to jakie leki mogą, a jakich nie mogą wydawać w aptekach technicy farmaceutyczni. W ostatnich dniach dyskusja na ten temat przybrała na sile z powodu zmian planowanych w kluczowych zapisach Prawa farmaceutycznego. Jak to naprawdę jest z wykazem substancji bardzo silnie działających?

czytaj więcej

Essentiale
Przypadki apteczne

Czy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

czytaj więcej

Spray ochronny na włosy

Pacjentka wyjeżdża na wakacje za granicę, planuje zażywanie kąpieli słonecznych. Potrzebuje sprayu ochronnego na włosy, który będzie również wsmarowywać w skórę głowy. Ostatni wyjazd skończył się bardzo niefortunnie, gdyż pacjentka poparzyła sobie skórę głowy, pomimo posiadania długich i gęstych włosów. Już podczas dzisiejszego nasłonecznienia odczuła lekkie podrażnienie. Przyjmuje doustnie beta-karoten. Podczas wyjazdu ma zamiar nosić nakrycie głowy, ale zapewne nie uda się jej uniknąć bezpośredniej ekspozycji. Warunki, jakie powinien spełniać spray: wysoki filtr, nietłusty, pozbawiony parabenów (podrażniają pacjentce skórę głowy). Seboradin odpada ze względu na parabeny. Spray musi być koniecznie "apteczny", pacjentka nie chce słyszeć o drogeryjnych, cena nie gra roli.

czytaj więcej

Nospa

Dziecko z trądzikiem noworodkowym

Pacjentką jest mama 4 tygodniowego chłopca, u którego zaobserwowała krostki na twarzy (głównie czoło, policzki) i szyi, przypominające trądzik osoby dorosłej.
Pacjentka chce się poradzić, co może zastosować w tym przypadku, czego nie stosować, aby nie podrażnić dodatkowo skóry dziecka, jak leczyć.
Zmiany na skórze pojawiły się kilka dni temu, choć delikatnie widoczne były już po urodzeniu dziecka, choć nie w takim stopniu.

czytaj więcej

Kobieta w ciąży a kurzajki

Do apteki zgłasza się kobieta w ciąży, wiek ok 30 lat i skarży się na bolesne kurzajki na stopie. Czy można jej coś w tym stanie polecić? Czy lepiej poczekać do rozwiązania i dopiero wtedy rozprawić sie z problemem? a jeśli po porodzie to w którym momencie? czy w okresie karmienia piersią można?

czytaj więcej

Iberogast
Praktyka apteczna
Aktualności

Polskie apteki cofają się do XIX wieku?

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska i Marcin Piskorski byli gośćmi programu "Polska na Dzień Dobry" w Telewizji Republika. Prezes PharmaNET przekonywał, że ‘apteka dla aptekarza’ to XIX-wieczne rozwiązanie, od którego świat odchodzi.

czytaj więcej

Decyzja o wygaszeniu kształcenia techników zapadła w 2014 roku

O wygaszeniu kształcenia techników farmaceutycznych zadecydował resort zdrowia kierowany przez Bartosza Arłukowicza. Obecne kierownictwo Ministerstwa Zdrowia tej decyzji nie zmieniło, ale rozważa stworzenie nowej kategorii pracownika dla aptek, punktów aptecznych, hurtowni farmaceutycznych i przemysłu.

czytaj więcej

farmacja.edu.pl

Czy apteka może wydać receptę organom ścigania?

Radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej wyjaśnia procedurę wydawania recept na żądanie organów ścigania. Przypomina, że recepta jest nie tylko dokumentem finansowym, ale zawiera również dane wrażliwe pacjentów.

czytaj więcej

Nowy zawód czy licencjat? Posłowie pytają o techników farmaceutycznych

Paweł Kobyliński, Paweł Pudłowski, Mirosława Nykiel, Arkadiusz Myrcha, Anna Elżbieta Sobecka, Małgorzata Pępek oraz Waldemar Buda to posłowie, którzy w ostatnich tygodniach wystosowali interpelacje do Ministerstwa Zdrowia w sprawie techników farmaceutycznych. Większość z nich to efekt aktywności Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek.

czytaj więcej

farmaceuta.pl
Doniesienia naukowe

Ekstazy coraz bliżej dopuszczenia w stresie pourazowym

Opublikowano właśnie wyniki badania klinicznego II fazy z udziałem 107 osób ze zdiagnozowanym zespołem stresu pourazowego (post-traumatic stress disorder). Nowe leczenie było połączeniem psychoterapii i stosowaniem 3,4-methlenedioksymetamfetaminy (MDMA), znanego składnika nielegalnych środków ekstazy.

czytaj więcej

Nowość

Stosowanie kodeiny i tramadolu u dzieci może skończyć się tragicznie

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) po raz kolejny opublikowała komunikat bezpieczeństwa dotyczący dwóch znanych substancji leczniczych: kodeiny oraz tramadolu. Z dokumentu wynika, że stosowanie tych leków u dzieci niesie za sobą bardzo poważne ryzyko, łącznie z osłabieniem oddechu i trudnościami w oddychaniu, które mogą skończyć się śmiercią dziecka. Ryzyko wzrasta szczególnie u dzieci pon. 12 r.ż.

czytaj więcej

Ankiety
Kreon
Prawo

Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu

czytaj więcej

Ewidencja osób zatrudnionych w aptece

Jak wyglada zgłoszenie osób oddelegowanych z apteki tej samej sieci chociażby na jeden dzień pracy. Jak to zgłaszać do NFZ? A jak to zapisać w książce ewidencji w końcu dana osoba nie jest zatrudniona stricte na stałe. Nawet ta dana osoba nie ma unowy na ta aptekę.

czytaj więcej

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

czytaj więcej

Magne B6
Praca

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń drobnych jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracySzukaj ofert pracy
Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebooku

Miłego dnia,

Zespół farmacja.net

Partnerzy