Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Polfenon - przywraca miarowy rytm serca


W dzisiejszej Porannej Kawie:

Ośmiu pomorskim aptekom WIF zabiera koncesje za udział w nielegalnym wywozie leków za granicę. Czy zdecydowane działania Inspektorów Farmaceutycznych ukrócą nielegalny proceder? Dyskusja w tym temacie.


Realizacja recept
Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Poltram występuje w postaci kropli doustnych pakowanych po 10 i 96ml oraz kapsułek po 20 sztuk. W przypadku, kiedy lek zarejestrowany jest w więcej niż jednej postaci, lekarz ma obowiązek określić ją na recepcie. Jeśli tego nie zrobi, farmaceuta zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich może określić postać na podstawie posiadanej wiedzy. Kolejnym obowiązkiem lekarza jest zaznaczyć ilość leku. Przy braku określonej ilości opakowań farmaceuta może wydać jedno najmniejsze, refundowane. W przypadku kapsułek będzie to opakowanie po 20 sztuk, natomiast jeśli chodzi o krople - opakowanie po 10 ml.

RECEPTA NA DZIŚ CZ. 95 (27-03-2015)

Czy w tym przypadku lek recepturowy wypisany jest prawidłowo? Jak należy wycenić powyższą receptę?
Zapraszamy do dyskusji.

Dicloduo

Jak wydać:
Rp, DicloDuo 75 mg 20 caps. Na zniżkę czy na 100%

PILNE-Maść robiona z detreomycyną dla 21-miesięcznego dziecka?

Mam receptę wystawioną przez pediatrę na maść robionądla 21-miesięcznego malucha:
Hydrocortisoni 1,0
Chloramphenicoli 2,0
Nystatyni 1000000j
Euceryni ad 100
Poważnie się zastanawiam, czy nie zadzwonić do lekarki... Co byście zrobili na moim miejscu?

Vita D


Receptura-globulki!

Do wykonania globulek, używamy "na czubku noża" lanoliny, czy następnie to uwzględniacie przy wycenie?

CITO lek robiony

Cito oznacza 4h czasu na zrobienie leku, czyli od momentu przyjęcie do momentu sporządzenia nie może upłynąć więcej niż 4h, godzina wydania nie ma tutaj znaczenia, prawda?

Zamiennik i oryginał

Powiedzcie mi, czy jeśli mam na recepcie 2 opakowania jakiegoś leku, to mogę wydać jeden orginał, a drugi odpowiednik?

Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >


Kalendarz


Blogi

NOWOŚĆ! Konopna farmacja

Otworzyłam szeroko oczy. Przetarłam. Pomrugałam i przetarłam jeszcze raz. A potem spojrzałam na datę- trzydziesty marzec. Do Prima Aprilis pozostały jeszcze dwa dni. A więc upadła ostatnia koncepcja, która pozwoliłaby wyjaśnić w sposób zgodny z logiką, to co właśnie przeczytałam.

Z dziennika FARMACEUTY - Przyjechalim, pogadalim, pojechalim...

Zaledwie kilka godzin temu zakończył się IV Okręgowy Zjazd Aptekarzy VI Kadencji Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Spotkanie odbyło się w cieniu nieobecności dra Tadeusza Bąbelka – Prezesa WOIA, którego na skutek aresztowania pod koniec grudnia obowiązuje zakaz kontaktu z samorządem aptekarskim...

Generacja Y

Jestem typowym przedstawicielem Generacji Y. Generacja Y to pokolenie ludzi urodzonych w Polsce od 1984 do 1997. Są to ludzie całkowicie oswojeni z wszelkimi nowinkami technologicznymi, aktywnie korzystający z różnych technologii cyfrowych. Jestem z generacji uznawanej za zuchwałą i otwartą na nowe wyzwania, nie pamiętającej czasów komunizmu,wychowanej w realiach wolnego rynku.

Strefa Cukrzycy

Pacjenci zmagający się z cukrzycą wymagają szczególnej uwagi.
Specjalistyczna pomoc farmaceuty, indywidualne podejście oraz przekazywanie rzetelnych informacji i wskazówek stanowi uzupełnienie opieki lekarskiej i ogromne wsparcie dla zmagającego się z chorobą pacjenta.
Zapraszamy do Strefy Cukrzycy, gdzie przez cały rok prezentować będziemy zagadnienia usprawniające prowadzenie opieki farmaceutycznej nad pacjentem z cukrzycą.

Strefa cukrzycyNOWOŚĆ! Różne oblicza bezsenności

Według opracowanej przez WHO klasyfikacji nozologicznej chorób (International Classification of Diseases – ICD) bezsenność to schorzenie charakteryzujące się niesatysfakcjonującą ilością lub jakością snu, przy czym deficyt snu występuje przez znaczący okres czasu (przez co najmniej miesiąc, minimum 3 razy w tygodniu). Osoby cierpiące na to schorzenie, skarżą się głównie na utrudnione zasypianie, brak możliwości utrzymania ciągłości snu, wczesne budzenie poranne i brak poczucia regeneracji snu.

Akademia oddychania

Akademia Oddychania, inicjatywa stworzona przez Astra Zeneca, chce zbudować większą świadomość schorzeń układu oddechowego, w tym: astmy u dzieci i dorosłych, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i zespołu krupu.

Maść, krem, baza? Kiedy co stosować?

Maść, według Farmakopei Polskiej, to postać leku przeznaczona do nanoszenia na skórę lub błony śluzowe. Ma półstałą konsystencję i właściwości plastyczne umożliwiające rozsmarowywanie, oraz odpowiednią przyczepność do skóry lub błony śluzowej. Maści mogą być sporządzane na różnych podłożach, jednak tradycyjnie jako maści uważa się preparatów sporządzonych na bezwodnym podłożu lipofilowym. Natomiast dwufazowe układy emulsyjne (zarówno układ w/o jak i o/w) określane są mianem kremu. Dodatek emulgatorów pozwala na wprowadzenie do podłoża stosunkowo dużych ilości wody.


Hialeye Free


Metokloproamid - lek o wielu obliczach

Prokinetyki to leki, które wpływają na przyspieszenie pasażu jelitowego oraz opróżniania żołądka poprzez oddziaływanie z receptorami znajdującymi się w ośrodkowym układzie nerwowym, czyli za pomocą mechanizmów neurohormonalnych oraz poprzez receptory znajdujące się na obwodzie. Poszczególne leki z tej grupy wpływają agonistycznie na receptor 5-HT4, co nasila wydzielanie acetylocholiny z zakończeń pozazwojowych. Inne są antagonistami receptora D2 dla dopaminy, a niektóre wykazują również powinowactwo dla receptorów motylinowych. Prokinetyki zamykają mięsień zwieracza wpustu i zwiększają napięcie oraz amplitudę skurczów żołądka, rozkurczają odźwiernik i nasilają perystaltykę dwunastnicy.

Arytmia - podstawowe zasady farmakoterapii

Nie każde zaburzenie w pracy mięśnia sercowego wymaga leczenia farmakologicznego. Zmiany, które nie powodują dolegliwości ani zaburzeń hemodynamicznych i nie pogarszają rokowań pacjenta, nie wymagają podawania leków przeciwarytmicznych.

Elosone


Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznejCzy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

Czy diabetycy mogą przyjmować enalapryl? Czy posiada on korzystne działania w zakresie normalizacji poziomu glikemii?

Enalapryl to lek należący do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny wykazujący działanie hipotensyjne. U chorych na cukrzycę przyjmujących jednocześnie doustne leki przeciwcukrzycowe lub insulinę oraz enalapryl istnieje ryzyko wystąpienia interakcji. Enalapryl może w różnym stopniu nasilać działanie hipoglikemizujące insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych. Czy zatem u diabetyków dopuszczalna jest terapia enalaprilem? Jakie konsekwencje może mieć łączenie jednoczesne przyjmowanie insuliny bądź doustnych leków przeciwcukrzycowych z enalaprylem?
Zapraszamy do dyskusji!

Hialeye Free - miłe dla oka. Bez konserwantów

Obecnie coraz częstszym problemem wielu osób jest zjawisko suchych i piekących oczu. Nadmierna eksploatacja narządu wzroku spowodowana długimi godzinami spędzonymi przed komputerem, praca w warunkach źle wpływających na wzrok np. w pomieszczeniach ze sztucznym światłem dodatkowo klimatyzowanych powoduje drapanie, swędzenie, uczucie ciała obcego oraz ból podczas mrugania, będące typowymi objawami zespołu suchego oka. Na rynku aptecznym dostępnych jest wiele kropli nawilżających i łagodzących powyższe objawy. Jednak nie wszystkie są tak samo skuteczne i bezpieczne. Wiele z nich zawiera konserwanty, które przy długotrwałym stosowaniu powodują podrażnienia.

Groprinosin


Czy wiesz, że ibuprofen jest tak samo bezpieczny dla układu pokarmowego jak paracetamol i znacznie bezpieczniejszy od kwasu acetylosalicylowego?

Francuscy i brytyjscy naukowcy postanowili sprawdzić niekorzystny wpływ ibuprofenu, paracetamolu oraz kwasu acetylosalicylowego na układ pokarmowy człowieka. W tym celu przeprowadzono wieloośrodkowe randomizowane badanie podczas którego 8633 pacjentom oby płci podawano wspomniane leki w dawkach dostępnych bez recepty lekarskiej.

Rola witaminy D i K w prawidłowym rozwoju dziecka

Niedobór witaminy D i K u noworodków i niemowląt jest niebezpieczny dla ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Z tego względu już od wielu lat w praktyce pediatrycznej zaleca się suplementowanie tych związków w okresie niemowlęcym, a także później.

Jak zmniejszyć ryzyko nawrotów infekcji intymnych? Raport z badań.

Błona śluzowa narządów rodnych kobiety jest skolonizowana przez pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus sp.). Są one odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego pH pochwy na poziomie 3,8 - 4,5. Odczyn kwaśny chroni przed infekcjami zarówno bakteryjnymi, jak i grzybiczymi. Środowisko takie sprzyja dalszemu namnażaniu się bakterii z rodzaju Lactobacillus sp. Ich obecność stanowi dodatkową barierę dla czynników chorobotwórczych – konkurują z nimi o miejsce kolonizacji błony śluzowej, zmniejszają adhezję i hamują ich namnażanie.

Lactacyd


Przypadek apteczny - Poprawa trawienia

Pacjent - mężczyzna, lat 60, po usunięciu woreczka żółciowego. Szuka czegoś na poprawę trawienia i pracy wątroby. "Najlepiej jak najmniej tabletek dziennie".
Co można panu polecić w aptece? Jakich elementów opieki farmaceutycznej może użyć farmaceuta? Jakich informacji udzielić pacjentowi?
Zapraszamy do dyskusji.

Probiotyki w prewencji alergii

Niedawno mogliśmy odświeżyć sobie informację czym jest probiotyk i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę polecając preparaty probiotyczne pacjentom. Są one najczęściej polecane przy antybiotykoterapii, jednak pamiętajmy, że ze względu na ich prawdopodobne działanie immunomodulujące mogą być stosowane także w prewencji chorób atopowych (np. alergiczny nieżyt nosa, astma).

Depresja niejedno ma imię

Depresja jest bardzo złożonym schorzeniem. W jej wyniku dochodzi do zakłócenia prawidłowego funkcjonowania społecznego lub zawodowego spowodowanego zaburzeniami nastroju, emocji i uczuć, utrzymującymi się przez dłuższy czas. Przyczyn depresji jest wiele, może pojawić się pod wpływem różnych czynników, np. biologicznych, emocjonalnych, środowiskowych, zaś próby jej klasyfikacji są problematyczne i niejednoznaczne.

Fevarin


Aktualności z branży
NIA: Sejmowa Komisja Zdrowia odrzuciła zgłoszone propozycje

Sejmowa Komisja Zdrowia na posiedzeniu 19 marca 2015 r. rozpatrzyła sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw. Poprawki zostały odrzucone głosami posłów Platformy Obywatelskiej.

WIF w Gdańsku odbiera koncesje 8 aptekom

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Gdańsku zabiera koncesję ośmiu aptekom za udział w nielegalnym wywozie leków za granicę.

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym przekazany do konsultacji

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym został przekazany do konsultacji - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Polska na 3 miejscu w Europie pod względem liczby potencjalnych dawców szpiku

Liczba potencjalnych dawców szpiku w światowym rejestrze Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW) przekroczyła już 25 milionów. W bazie widnieje ponad 740 tysięcy polskich dawców.

Ankiety

Czy oprócz OIA należysz do innej organizacji farmaceutycznej (PTFarm, TFE etc)


Afrin


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Ilość leku recepturowaego, którego dotyczy opłata ryczałtowa

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 6 listopada 2012 r. w sprawie leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych
§ 3.
1. Ustala się ilość leku recepturowego, którego dotyczy odpłatność ryczałtowa, w postaci:
1) proszków dzielonych - do 20 sztuk;
2) proszków niedzielonych (prostych i złożonych) - do 80 gramów; (...)

EllaOne od 15 roku życia

Projekt Rozporządzenia z dnia 30 stycznia 2015 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych
§5.2 Produkt leczniczy z grupy ATC G03A - hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego, posiadający kategorię dostępności "OTC", wydaje się bez recepty osobie, która ukończyła 15. rok życia

Czy istnieje przepis...

Czy istnieje przepis nakazujący farmaceucie wydanie tylko 1 opakowania leku z kodeiną, dekstrometorfanem, pseudoefedryną OTC?

Najnowsza X Farmakopea już dostępna

Polskie prawo nakłada na aptekę obowiązek posiadania aktualnego wydania Farmakopei. Raz na kilka lat należy zakupić jej najnowszy egzemplarz, który jest systematycznie uaktualniany i uzupełniany o opisy nowych substancji. Od kilku dni wszystkie polskie apteki mogą zaopatrzyć się w najświeższe, dziesiąte jej wydanie.

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracySzukaj ofert pracy


Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook


Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.