Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Sumamigren - migrena z głowy!


W dzisiejszej Porannej Kawie:

Pomysł wprowadzenia zakazu tworzenia nowych aptek do końca 2015 roku został skrytykowany przez środowisko prawnicze. Czy może jednak takie rozwiązanie poprawiłoby jakość rynku aptecznego w Polsce? Na Wasze opinie czekamy w tym wątku.


Realizacja recept
Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Poltram występuje w postaci kropli doustnych pakowanych po 10 i 96ml oraz kapsułek po 20 sztuk. W przypadku, kiedy lek zarejestrowany jest w więcej niż jednej postaci, lekarz ma obowiązek określić ją na recepcie. Jeśli tego nie zrobi, farmaceuta zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich może określić postać na podstawie posiadanej wiedzy. Kolejnym obowiązkiem lekarza jest zaznaczyć ilość leku. Przy braku określonej ilości opakowań farmaceuta może wydać jedno najmniejsze, refundowane. W przypadku kapsułek będzie to opakowanie po 20 sztuk, natomiast jeśli chodzi o krople - opakowanie po 10 ml.

2 rózne zamienniki

Rp. na 4 op. Stilnoxu, praktykujecie wydawanie dwóch różnych zamienników np. Nasen I Onirex?
W receptach 100% chyba nie ma obostrzeń?

Niestniejący Prazol 40 mg.... co wydać???

Jak wydać , kiedy lekarz wypisał Prazol 40 mg- 56 tabl. a największa dawka dostępna/zarejestrowana to 20 mg.... wydajecie słabszy na zniżkę czy na 100 %?? Czy dajecie z tą substancją i dawką pod inną nazwą handlową licząc na 100 % bo mam dylemat .... Help!

Czy można wydać lek z kończąca się datą ważności?

Przychodzi pacjent do apteki 28 pażdziernika o 18.
Na recepcie jest
CEROXIM 250mg/ 5ml 1op. a 100ml,
dawkowanie 2x 7,5ml, czyli 6,5 dnia

Wycena recepty na czopki/globulki

Czy wyceniając receptę na refundowany lek recepturowy (gałki/ czopki) mogę policzyć nadmiar substancji na 1 czopek/ globulkę?
Mam na myśli, czy np. mając receptę na 12 globulek, mogę wycenić na 13? (ze względu na straty itp. tak nas uczono na studiach)

Komunikaty do NFZ w celu uzupełnienia danych świadczeniodawcy

Recepta nie zawiera w nagłówku nr telefonu świadczeniodawcy. Załóżmy, że go znam. Czy mogę go uzupełnić na odwrocie?

Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >


Zapraszamy do wzięcia udziału w nowym konkursie!

Konkurs Fosidal! Wysłuchaj krótkiego wykładu na temat fenspirydu, odpowiedz na 6 prostych pytań i graj o atrakcyjne nagrody! Więcej szczegółów na www.konkursfosidal.pl

Fosidal


Terapia bólu

Cała prawda o metamizolu sodu

Co Polaków boli najbardziej?

Które leki cechuje efekt pułapowy?

Paracetamol - czy wszystko zostało już powiedziane?

Synergizm w leczeniu bólu

Ból ostry a ból przewlekły. Jaka jest skala bólu?

Solpadeine


Blogi

NOWOŚĆ! Moralne kontrowersje dotyczące transplantacji

Transplantacje - kiedy o nich mówimy, myślimy o wielkim sukcesie medycyny, o niezwykłej metodzie ratowania ludzkiego życia. Ale czy zastanawialiście się czasem dylematami moralnymi związanymi z transplantacją? Jeśli nie, to macie w tym poście okazję zapoznać się z większością z nich.

NOWOŚĆ! W szponach reklamy...

Ilość reklam leków i suplementów diety jakie obecnie się pojawiają w TV, radio i internecie jest porażająca.
Nawet rano jadąc do pracy i słuchając radia jestem zmuszany do wysłuchania co najmniej kilku reklam „cudownych wszystko leczących” specyfików.

Noga słonia na wypomóżkach

Tegoroczny sezon na wypomóżki raczej już się skończył, ale jednodniowe epizody zjawiska mogą pojawić się o każdej porze roku. Ni stąd ni zowąd, dzwoni telefon lub przychodzi błagalna wiadomość: Helenka wzięła wolne!!! Pilnie potrzebujemy magistra jutro od ósmej. Pomożecie? No ba.

Z dziennika FARMACEUTY - Co ja sobie myślałem?

Czasami zastanawiam się, co ja sobie myślałem kiedy 11 lat temu wybierałem się na studia farmaceutyczne? Im bardziej dostrzegam rzeczywisty status i perspektywy naszego zawodu, tym bardziej powątpiewam w słuszność tej decyzji. Jednak czy ponad dekadę temu, będąc maturzystą, mogłem to przewidzieć?

NOWOŚĆ! Okołooperacyjna profilaktyka zakażeń

Dzisiejszy temat nie będzie pewnie bliski farmaceutom pracującym w aptece ogólnodostępnej. O przygotowanie informacji na temat okołooperacyjnej profilaktyki zakażeń zostałam poproszona w zeszłym roku na stażu w aptece szpitalnej (przyznaję się więc bez bicia, że dzisiejszy post to nie świeżynka - ale póki co walczę z brakiem weny), także mam nadzieję, że choć dla niektórych (być może tych związanych z pracą w szpitalu) będzie on interesujący. Zakażenie pooperacyjne to czynnik znamiennie wpływający na pogorszenie stanu ogólnego chorych, wydłużenie czasu leczenia, zwiększenie śmiertelności i akcelerację kosztów leczenia (gdyż przedłużają czas hospitalizacji średnio dwukrotnie).

Opieka farmaceutyczna - czwarta wizyta planowana

Wkradł się pewien bałagan w opisach wizyt p. Jana. Poprzedni wpis dotyczący naszego pacjenta, czyli plany leczenia i problemy lekowe, to była trzecia wizyta planowana. Odbyła się ona 30.03, czyli tydzień po tym jak p. Jan był u diabetologa.

Arytmia - podstawowe zasady farmakoterapii

Nie każde zaburzenie w pracy mięśnia sercowego wymaga leczenia farmakologicznego. Zmiany, które nie powodują dolegliwości ani zaburzeń hemodynamicznych i nie pogarszają rokowań pacjenta, nie wymagają podawania leków przeciwarytmicznych.

Strenduo


Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznej Strefa leczenia ran

Materiały opatrunkowe, systemy terapeutyczne i pielęgnacyjne, to również asortymet naszych aptek. Poznaj opatrunki Lohman & Raucher, wiodącego producenta nowatorskich wyrobów medycznych i higienicznych o najwyższej jakości.
Na początek któtkie CV: "Kim jesteśmy"

Czy w biegunkach pochodzenia bakteryjnego loperamid będzie skuteczny?

Najczęstszą przyczyną biegunek o charakterze ostrym jest zaburzenie flory bakteryjnej przewodu pokarmowego w wyniku zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Leczenie chorób biegunkowych polega na uzupełnianiu płynów, zastosowaniu diety oraz leczeniu farmakologicznym. Istotnym elementem leczenia po nawodnieniu pacjenta jest włączenie właściwie dobranej diety (gotowana skrobia i kasza, suchary, krakersy, jogurt, gotowane warzywa). Leczenie farmakologiczne obejmuje postępowanie przyczynowe (chemioterapeutyki, antybiotyki) oraz objawowe. Czy w biegunkach pochodzenia bakteryjnego loperamid, lek zwalniający perystaltykę jelit, będzie skuteczny?
Zapraszamy do dyskusji!

Tiolip - wielokierunkowa aktywność w leczeniu bólu

Neuropatia, czyli choroba związana z zaburzeniami czynności i struktury włókien nerwowych, nie musi zawsze dawać dolegliwości bólowych wymagających stosowania leków p/bólowych. Ból neuropatyczny nie jest bowiem jedynym problemem związanym z postępującym uszkodzeniem nerwów. Dolegliwości takie jak drętwienia, uczucie mrowienia i osłabienie czucia dotyku i temperatury, mogą same w sobie stanowić o znacznym obniżeniu jakości życia pacjenta, a dodatkowo osłabienie siły i napięcia mięśniowego, prowadzące do zaników mięśniowych i niedowładów, ogranicza samodzielność chorego i utrudnia wykonywanie czynności dnia codziennego.

Strenduo - opis przypadku

Pacjentem apteki jest 43 – latek cierpiący na zespół metaboliczny. W badaniach krwi oznaczono poziom trójglicerydów na 200mg/dL, HDL 30 mg/dL oraz glukozy na 140 mg/dL. Mężczyzna w wyniku nieszczęśliwego wypadku złamał sobie kość łokciową bez przemieszczenia. Przychodząc do apteki uskarża się na ból wywołany złamaniem, mimo iż w przypadku wystąpienia dolegliwości przyjmuje doraźnie (maksymalnie 2-3 razy w tygodniu) preparat przeciwbólowy Strenduo (tramadol i paracetamol). Ze względu na charakter wykonywanej pracy, mężczyzna prowadzi siedzący tryb życia. Jest programistą komputerowym. Pacjent dodaje, iż z uwagi na brak możliwości wykonywania swoich obowiązków coraz częściej sięga po napoje alkoholowe.

Czy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

Pacjent przyjmujący enalapryl

Case study – pacjent z receptą na Enarenal, przyjmujący duże dawki NLPZ z powodu częstych bólów głowy
Krótki wywiad w aptece – nieodosobniony przypadek
Pacjentka w wieku 55 lat od 2010 roku stosuje enalapril 10mg raz dziennie z zalecenia lekarza pierwszego kontaktu. Jak tłumaczy, choruje na nadciśnienie tętnicze I stopnia, lecz obecnie ciśnienie jest w normie (wg ostatniego pomiaru 130/85). Nałogowo pali papierosy i jada hamburgery.

Formoterol...

Problem polega na tym, że przyszedł pacjent, który go używa od niedługiego czasu i twierdzi, że podczas wykonywania wdechu "nie leci" żaden proszek. Po przestudiowaniu ulotki, nie dopatrzyłam się informacji czy ma się uwalniać jakaś widoczna mgiełka podczas naciśnięcia aerozolu czy też nie.

Gra


Aktualności z branży
Czy zakaz tworzenia nowych aptek jest niezgodny z konstytucją?

Prawnicy krytykują pomysł wprowadzenia moratorium na tworzenie nowych aptek do końca 2015 roku, o które zaapelowali do premier Ewy Kopacz członkowie Naczelnej Rady Aptekarskiej. - Proponowane zmiany są niekonstytucyjne – uważają.

Pierwszy udany przeszczep "martwego" serca

Australijscy kardiochirurdzy przeprowadzili pierwszą na świecie transplantację serca, które przestało bić w ciele dawcy. Czy ta metoda będzie stosowana powszechnie?

Google opracuje osobisty wykrywacz raka

Firma Google interesuje się sektorem medycznym, pracując np. nad mierzącymi poziom glukozy we krwi soczewkami kontaktowymi dla diabetyków. Teraz Google chce opracować noszony na nadgarstku czujnik do wczesnego wykrywania nowotworów i chorób serca.

GIF radzi co zrobić w przypadku problemów z brakiem szczepionki dla dzieci

Brakuje szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Największy problem z ich kupnem jest na Mazowszu i w Wielkopolsce. Główny Inspektorat Farmaceutyczny radzi, aby kupować zamiennik.

Tiolip


Ankiety

Na ile etatów łącznie pracują farmaceuci?

Pacjent deklaruje chęć wykupienia reszty leków/opakowań w późniejszym terminie, jakie możliwości stwarza mu wasza apteka? A może całość jest realizowana i trafia "na zeszyt"?

Z jakich leków zapisanych na recepcie pacjenci rezygnują najczęsciej?

Decilosal


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Idą zmiany...

Na razie tylko projekt nowelizacji szeregu ustaw, jest tego sporo - łącznie 177stron, ale warto zapoznać się ze zmianami dotyczącymi apteki i ich uzasadnieniem.

Tytuł "farmaceuty"

USTAWA z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich
Art. 4h.
Osoba, która posiada prawo wykonywania zawodu farmaceuty, ma prawo posługiwać się tytułem "farmaceuta". (...)

Propozycje rozwiązań legislacyjnych - farmacja szpitalna

Czytaliście już propozycje zmian zaproponowane przez Prezesa NRA? Jak myślicie, coś uda się wywalczyć czy znowu temat przycichnie? Mi osobiście projekt bardzo się podoba.

Łapiński zapowiada nowelizację ustawy o cenach

W poniższym tekście można łatwo wyłapać, że prospołeczne pomysły na leki dal seniorów to dość stary temat...
A w sprawie cen leków chciano coś zrobić, ale sami nie wiedzieli co...

Zmiany na listach refundacyjnych listopad 2014

Coś, ktoś, gdzieś? Jakieś ciekawe spostrzeżenia? Mi nie umknął Valsacor 160 i 80 mg, w dużych, 90-cio tabletkowych opakowaniach. Wchodzi na listę także jakiś nowy pantoprazol - Pantoprazox w dwóch standardowych dawkach.
Podzielcie się swoimi uwagami :)

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

Zolpic - dobra noc... udany dzień


Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracy Szukaj ofert pracy


Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook


Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.