Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Simvasterol


W dzisiejszej Porannej Kawie:

Ból jest często sygnałem ostrzegawczym, który informuje organizm, że dzieje się coś złego, np. dochodzi do obrażeń wewnętrznych czy zranienia. [Szkolenie edukacyjne] z punktami miękkimi dotyczące rodzaju, przyczyn i leczenia bólu znajdziecie tutaj.


Realizacja recept
Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Poltram występuje w postaci kropli doustnych pakowanych po 10 i 96ml oraz kapsułek po 20 sztuk. W przypadku, kiedy lek zarejestrowany jest w więcej niż jednej postaci, lekarz ma obowiązek określić ją na recepcie. Jeśli tego nie zrobi, farmaceuta zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich może określić postać na podstawie posiadanej wiedzy. Kolejnym obowiązkiem lekarza jest zaznaczyć ilość leku. Przy braku określonej ilości opakowań farmaceuta może wydać jedno najmniejsze, refundowane. W przypadku kapsułek będzie to opakowanie po 20 sztuk, natomiast jeśli chodzi o krople - opakowanie po 10 ml.

RECEPTA NA DZIŚ CZ. 102 (15-05-2015)

Adres pacjenta sprawia często wiele problemów, podobnie jak dodatkowe uprawnienia. Jak w tym przypadku należy zrealizować receptę? Jakie adnotacje powinien poczynić aptekarz?
Zapraszamy do dyskusji.

Wydawanie mniejszej dawki a refundacja

Na recepcie Asentra a 100 mg - 3 op (z dawkowaniem) na 30%. Pacjentka wyraźnie zaskoczona, ponieważ przyjmuje 50 mg i to w dodatku połówkę. Lekarka nie modyfikowała terapii. W związku z tym moje pytania: (...)

Vita D


Czy można dać coś za Omnic Ocas?

Wracam do tematu Omnic Ocas. Pacjent jest na tym leku, ale wiadomo - cena nie jest zbyt niska. Pacjent chciałby zamienić go na jakiś odpowiednik. Czy jesteście zorientowani, co NFZ na zamianę na inną postać o przedłużonym uwalnianiu, ale nie w technologii OCAS? Można coś z tym zrobić?

Kłopotliwy regon

Recepta pro autore, w pieczątce brak informacji o numerze regon. Dopisany przez doktor długopisem. Obok jej pieczątka z podpisem jako, że kombinowała. Według Was dajemy na zniżkę?

Tiksotropia - zalety stosowania preparatów o takim mechanizmie

W naszej codziennej praktyce zawodowej spotykamy się z cieczami nienewtonowskimi, które posiadają właściwości tiksotropowe. Ich przykładem są kremy, maści oraz zawiesiny. Dzięki specyficznym właściwościom takich preparatów coraz częściej zjawisko tiksotropii wykorzystuje się w formulacji nowoczesnych postaci leku.

Xylorin


Helpnijcie Drodzy :)

Jak zwykle proszę o pomoc. Dzisiejsze dwie recepty:
W pierwszej rozgadnijcie mnie proszę co to za pozycja pod Nolpazą
A w drugiej - wydalibyście 3 op Stilnoxu? ( i do tego pro autore...)

Boracis w recepturze

Czy w recepcie na lek recepturowy możne być zapis:
"Boracis" ? jako boraks (w genetivusie jak sądzę ;) )

Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >


Decyzje i komunikaty

Wycofanie z obrotu Eprex


Konferencje


Blogi

Diagnoza spod lady

Zaczyna się zwykle niewinnie. Od kropli na zapalenie spojówek ( bo co? Solą fizjologiczną będą się leczyć?), jakiegoś łagodnego sterydu ( bo hydrokortyzon cudów nie zdziała), może globulek klotrimazolu dla niewiasty w potrzebie. Bywa. Bo czy to przystoi mieć w szufladzie lek, wiedzieć, co dolega pacjentowi, znać sposób zaleczenia przypadłości i nie pomóc? Czy w tym objawia się zachowanie humanitarne?

NOWOŚĆ! Z dziennika FARMACEUTY - From Łódź with love

Łódź budzi u mnie miłe wspomnienia. W przeszłości bywałem w niej dość często, mimo że mieszkam kilkaset kilometrów dalej. Moja sobotnia wycieczka do tego miasta miała więc charakter nieco sentymentalny. Ale oczywiście nie pisałbym tutaj o tym, gdyby nie miała ona też czegoś wspólnego z farmacją…

Strefa Cukrzycy

Pacjenci zmagający się z cukrzycą wymagają szczególnej uwagi.
Specjalistyczna pomoc farmaceuty, indywidualne podejście oraz przekazywanie rzetelnych informacji i wskazówek stanowi uzupełnienie opieki lekarskiej i ogromne wsparcie dla zmagającego się z chorobą pacjenta.
Zapraszamy do Strefy Cukrzycy, gdzie przez cały rok prezentować będziemy zagadnienia usprawniające prowadzenie opieki farmaceutycznej nad pacjentem z cukrzycą.

Strefa cukrzycyModa na Tramadol+Paracetamol

Zauważyłam znaczący wzrost preparatów z Tramadolem i Paracetamolem przepisywanych na recepcie. Połączenie uznawane za dość mocny lek przeciwbólowy zaczyna w co raz większych ilościach być wypisywane na receptach.

Czy znamy przyczyny migreny?

Migrena jest chorobą dotyczącą 5-10% populacji, która w znaczący sposób może obniżyć jakość życia pacjenta [1]. Proces chorobowy jest skomplikowany i pomimo nowoczesnych badań obrazowych, trudno mówić o jednoznacznym wyjaśnieniu patomechanizmu.

Groprinosin. Preparat OTC działający przeciwwirusowo, czyli przyczynowo

Wczesna wiosna, to czas występowania licznych infekcji górnych dróg oddechowych, powodowanych najczęściej przez wirusy. Zwiększona zapadalność na te choroby związana jest między innymi ze spadkiem odporności organizmu.

Metokloproamid - lek o wielu obliczach

Prokinetyki to leki, które wpływają na przyspieszenie pasażu jelitowego oraz opróżniania żołądka poprzez oddziaływanie z receptorami znajdującymi się w ośrodkowym układzie nerwowym, czyli za pomocą mechanizmów neurohormonalnych oraz poprzez receptory znajdujące się na obwodzie. Poszczególne leki z tej grupy wpływają agonistycznie na receptor 5-HT4, co nasila wydzielanie acetylocholiny z zakończeń pozazwojowych. Inne są antagonistami receptora D2 dla dopaminy, a niektóre wykazują również powinowactwo dla receptorów motylinowych. Prokinetyki zamykają mięsień zwieracza wpustu i zwiększają napięcie oraz amplitudę skurczów żołądka, rozkurczają odźwiernik i nasilają perystaltykę dwunastnicy.

Arytmia - podstawowe zasady farmakoterapii

Nie każde zaburzenie w pracy mięśnia sercowego wymaga leczenia farmakologicznego. Zmiany, które nie powodują dolegliwości ani zaburzeń hemodynamicznych i nie pogarszają rokowań pacjenta, nie wymagają podawania leków przeciwarytmicznych.

Fiszki


Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznejCzy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

Czy diabetycy mogą przyjmować enalapryl? Czy posiada on korzystne działania w zakresie normalizacji poziomu glikemii?

Enalapryl to lek należący do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny wykazujący działanie hipotensyjne. U chorych na cukrzycę przyjmujących jednocześnie doustne leki przeciwcukrzycowe lub insulinę oraz enalapryl istnieje ryzyko wystąpienia interakcji. Enalapryl może w różnym stopniu nasilać działanie hipoglikemizujące insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych. Czy zatem u diabetyków dopuszczalna jest terapia enalaprilem? Jakie konsekwencje może mieć łączenie jednoczesne przyjmowanie insuliny bądź doustnych leków przeciwcukrzycowych z enalaprylem?
Zapraszamy do dyskusji!

Hialeye Free. Miłe dla oka: Z naturalnym składnikiem łez, 0,2% kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jest substancją chemiczną obecną we wszystkich żywych komórkach. W organizmie ludzkim występuje w postaci soli sodowej, w tej samej formie wykorzystywany jest współcześnie m.in. w dermatologii, kosmetologii, czy leczeniu chorób zapalnych stawów [1]. Oczywiście hialuronianu sodu jest też powszechnie stosowany w okulistyce.

Problem z oczami

Miałam ostatnio pacjentkę, która skarżyła się na dość nietypowy problem z oczami. Otóż od dłuższego czasu odczuwa ona niewielki ból powiek podczas mrugania. Za każdym razem w takiej sytuacji obserwuje na ich brzegach liczne kropeczki mające postać niby pęcherzyków. Pani do tej pory nic z tym nie robiła, sporadycznie przemywała oczy rumiankiem. Problem zwykle ustępuje samoistnie jednak po kilku dniach znów powraca. Jaka może być tego przyczyna? Co można pacjentce zalecić?

Afrin


Historia epidemii grypy i szczepień

1976 – Edward Jenner wprowadził ropę ze zmian skórnych dójki, zarażonej krowianką 13-letniemu chłopcu. Po roku temu samemu chłopcu wszczepił materiał pobrany od chorych na ospę prawdziwą – organizm chłopca okazał się odporny
1918-1919 - pandemia grypy wywołanej wirusem H1N1, znana pod nazwą "hiszpanka" pochłonęła 24.7-39.3 mln ludzi na całym świecie (...)

Interakcje leki-zioła

Stała pacjentka, która bierze mi.in. Glucophage, Captopril, Agen, Lipanthyl Bilokord Asa zapytała dzisiaj czy może stosować zioła które dostała od syna: Czystek, Ostropest, Młody jęczmień, Flavon green
co o tym myślicie? czy najlepiej żeby w ogóle odstawiła wszystkie zioła? Czystek chyba nie ma w ogóle badań interakcji z lekami, młody jęczmień to ostatnio hit, ale czy skuteczny...? Wydaje mi się, że jedynie ostropest będzie w miarę bezpieczny.

Rola witaminy D i K w prawidłowym rozwoju dziecka

Niedobór witaminy D i K u noworodków i niemowląt jest niebezpieczny dla ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Z tego względu już od wielu lat w praktyce pediatrycznej zaleca się suplementowanie tych związków w okresie niemowlęcym, a także później.

Solpadeine


Przypadki apteczne - bolesne miesiączkowanie

Do apteki trafia 30-letnia pacjentka z bólem menstruacyjnym. Twierdzi, że jedynie metamizol sodu jej pomaga. Zapewnia, że sprawdzała inne środki przeciwbólowe, jednak nie dają one pożądanego efektu.
Co można poradzić pacjentce? Czy jest coś, co musi wiedzieć na temat stosowania wspomnianego leku? Czy powinniśmy przekonywać ją do zmiany środka przeciwbólowego?
Zapraszamy do dyskusji.

Probiotyki w prewencji alergii

Niedawno mogliśmy odświeżyć sobie informację czym jest probiotyk i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę polecając preparaty probiotyczne pacjentom. Są one najczęściej polecane przy antybiotykoterapii, jednak pamiętajmy, że ze względu na ich prawdopodobne działanie immunomodulujące mogą być stosowane także w prewencji chorób atopowych (np. alergiczny nieżyt nosa, astma).

Hialeye Free


Aktualności z branży
Prezydent podpisał ustawę ograniczającą niekontrolowany wywóz leków

W czwartek (21.05) prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Prawa farmaceutycznego. Większość przepisów ustawy wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Minister zdrowia spotkał się z przedstawicielami Fundacji „Rodzić po ludzku"

Minister Bartosz Arłukowicz wraz z Kierownictwem Ministerstwa Zdrowia spotkał się z przedstawicielami Fundacji „Rodzić po ludzku” i pogratulował nagrody przyznanej Fundacji przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

30 proc. miejsc pracy ma negatywny wpływ na zdrowie osób je zajmujących

Przewlekły stres w miejscu pracy zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca i nadciśnienia. Praca w wymuszonej pozycji lub dźwiganie zbyt dużych ciężarów prowadzi natomiast do urazów układu mięśniowo-szkieletowego. W Europie 30 proc. miejsc pracy ma negatywny wpływ na zdrowie osób je zajmujących.

BCC: polityka senioralna najgorsza w Europie

Według rankingu ONZ, wśród państw najbardziej przyjaznych osobom powyżej 60 lat, Polska zajmuje najgorsze miejsce w gronie krajów UE. Również z raportu Najwyższej Izby Kontroli pt. wynika negatywna ocena działań Ministerstwa Zdrowia w zakresie opieki medycznej nad tą grupą obywateli.

Ankiety

Zaznacz poprawną odpowiedź: Farmaceuta może odmówić wydania leku

Rynek aptek maj 2015


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Ilość leku recepturowaego, którego dotyczy opłata ryczałtowa

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 6 listopada 2012 r. w sprawie leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych
§ 3.
1. Ustala się ilość leku recepturowego, którego dotyczy odpłatność ryczałtowa, w postaci:
1) proszków dzielonych - do 20 sztuk;
2) proszków niedzielonych (prostych i złożonych) - do 80 gramów; (...)

Zwrot leku

Mam pytanie, jak u Was w aptekach wygląda zwrot leku lub suplementu diety? Chodzi o sytuację typu:
Matka wysłała syna do apteki po dany lek, farmaceuta dopytuje o co konkretnie chodzi, czy to na pewno to, syn mówi że tak, sprzedajemy lek, syn idzie do domu. Po godzinie do apteki wpada wściekła matka i twierdzi, ze syn chciał coś zupełnie innego i oczywiście to farmaceuta WCISNĄŁ mu lek, którego nie chciał.

Najnowsza X Farmakopea już dostępna

Polskie prawo nakłada na aptekę obowiązek posiadania aktualnego wydania Farmakopei. Raz na kilka lat należy zakupić jej najnowszy egzemplarz, który jest systematycznie uaktualniany i uzupełniany o opisy nowych substancji. Od kilku dni wszystkie polskie apteki mogą zaopatrzyć się w najświeższe, dziesiąte jej wydanie.

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracySzukaj ofert pracy


Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook


Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.