Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Header
Temat dnia

Źle przechowywana szczepionka jest jak zepsute jedzenie. Trzeba ją wyrzucić

Ekspertów nie przekonują tłumaczenia Ministerstwa Zdrowia, według którego "przegrzane" szczepionki podawane pacjentom w Lubuskiem – były bezpieczne. Zwracają uwagę, że określone zasady przechowywania leków muszą być przestrzegane przez wszystkich. Nie można ich naginać...

Więcej przeczytasz tutaj.

Realizacja recept i receptura apteczna

Plaquenil refundacja- import docelowy

Moi drodzy, zwracam się do Was z ogromną prośbą. Jutro mam mieć zastępstwo w nie mojej aptece i ma się pojawić Pani z decyzją odnośnie refundacji dla niej Plaquenilu z importu docelowego. Jeszcze nigdy nie miałam okazji spotkać się z taką sytuacją. Gdzie w Kamsofcie trzeba coś zaznaczyć, żeby on mi się zrefundował? Co zrobić, żeby było dobrze? Będę wdzięczna za pomoc :)

czytaj więcej

Recepta pielegniarska Goserelina

Recepta pielęgniarska, wszystkie dane prawidłowe i wczytują się do kamsoftu.
Lek - RESELIGO analog gonadoliberyny (GnRH) – hormonu podwzgórza, leczenie nowotworów hormonozależnych
Czy pielęgniarka w ramach kontynuacji może to przepisać?
W ramach ordynacji raczejnie, bo nie ma tego leku w wykazie dla pielęgniarek.
Czy my musimy to weryfikować?

czytaj więcej

Zamiana kaps. na tabletki

Witam, temat pewnie 100x wałkowany ale jak zwykle sa wątpliwości. czy przy zamianie Madoparu tabl. na kaps. zaznaczamy WO?
i drugie pytanie
czy nr regon przychodni musi być w nadruku nagłówkowym czy wystarczy tylko kod kreskowy?

czytaj więcej

Receptura z dtetreomycyną, metronidazolem, nystatyną

Do przygotowania leków z metronidazolem, detreomycyną i nystatyną nie jest niezbędne posiadanie loży. Wystarczą warunki o podwyższonej czystości. Jeżeli w recepturze mamy nawiew z filtrem Hepa, blaty przecieramy środkiem dezynfekującym i myjemy ręce środkiem antyseptycznym, to czy jest podstawa do cofnięcie refundacji?

czytaj więcej

Decyzje i komunikaty
Ważne

Ponowne dopuszczenie do obrotu Rovamycine

Decyzja nr 1/D/2018

czytaj więcej

Blogi

Z dziennika FARMACEUTY - Wolność słowa, odpowiedzialność zawodowa i cenzura

Internet to medium fascynująco niebezpieczne. Daje nieograniczone możliwości dostępu do treści oraz ich tworzenia, ale jednocześnie pozbawione jest jakiejkolwiek kontroli. W rezultacie pojawiają się w nim zarówno treści przydatne, jak i nieprawdziwe czy obraźliwe. Tym ostatnim sprzyja pozorna anonimowość użytkowników, który wyrażają poglądy jakich obawialiby się wypowiadać pod własnym imieniem i nazwiskiem. Niestety coraz częściej pojawiają się w tej grupie i farmaceuci…

czytaj więcej

5 leków, które zmieniły świat

Ludzie od zawsze szukali możliwości poradzenia sobie z trapiącymi ich dolegliwościami. Odkrycie działania pewnych substancji i wyprodukowanie leków z nimi zrewolucjonizowało medycynę i farmację. Jak wyglądałby świat, gdyby ich nie wynaleziono? Czy wyobrażamy sobie życie bez nich?

czytaj więcej

Urojone terapie

Pacjenci coraz częściej szukają alternatywy dla medycyny konwencjonalnej. W rezultacie stają coraz bardziej podatni na wpływ znachorów i samozwańczych ekspertów, obiecujących cudowne uzdrowienie.

czytaj więcej

Zbyt podobne opakowania leków to problem

Kilka dni temu jedna z ogólnopolskich stacji telewizyjnych wyemitowała reportaż o niebezpiecznej pomyłce w wydaniu leków z apteki. Niemowlę trafiło na OIOM w stanie zagrożenia życia. Szczęśliwie przeżyło i wygląda na to, że jest w znakomitym stanie. Jestem ojcem dwojga dzieci, więc doskonale rozumiem traumę, która spotkała rodziców chłopczyka…

czytaj więcej

Przypadki apteczne

Miarki do leków pediatrycznych

Odkąd jestem mamą i w aptece pracuję jedynie od czasu do czasu, coraz częściej jestem zwykłą pacjentką i to w róznych miejscach i mam różne wnioski:)
Do Was pytanie, czy jak wydajecie rodzicowi lek dla dziecka w zawiesinie, syropie itp i na recepcie jest dawkowanie typu 3,2 ml 1,8 ml i inne, to upewniacie się, że przy prepracie jest miarka i czy w ogóle da się nią taką ilość odmierzyć? (...)

czytaj więcej

Dziecko z trądzikiem noworodkowym

Pacjentką jest mama 4 tygodniowego chłopca, u którego zaobserwowała krostki na twarzy (głównie czoło, policzki) i szyi, przypominające trądzik osoby dorosłej.
Pacjentka chce się poradzić, co może zastosować w tym przypadku, czego nie stosować, aby nie podrażnić dodatkowo skóry dziecka, jak leczyć.
Zmiany na skórze pojawiły się kilka dni temu, choć delikatnie widoczne były już po urodzeniu dziecka, choć nie w takim stopniu.

czytaj więcej

Lekarz uzależniony od Alprazolamu

Chcę się z Wami podzielić pewną historią. W aptece, w której pracuję od niedawna od minimum 15 (!!!) lat ma miejsce sytuacja, w której lekarka na rencie, nieczynna zawodowo przychodzi codziennie, 365dni w roku z receptą na Alprazolam - 2, 3 lub 4 opakowania. (...)

czytaj więcej

Praktyka apteczna
Aktualności

Wymyślanie leków od nowa?

Każdego dnia jesteśmy odbiorcami dziesiątek reklam leków. Niektóre z nich uważamy za śmieszne, kolejne – za trywialne, a jeszcze inne po prostu nas denerwują. Tymczasem producenci szukają wszelkich sposobów, by wyróżnić swój preparat i pokazać jego przewagę nad konkurencją. Pewne ich działania – choć z pozoru wydawać by się mogły chaotyczne – sprowadzają się tak naprawdę do strategii doskonale znanej wśród marketingowców i nazywanej repozycjonowaniem.

czytaj więcej

Młoda farmaceutka walczy o życie. Pilny apel o pomoc!

Już czwarty raz 27-letnia farmaceutka Asia staje do walki z białaczką szpikową. Fundacja Siepomaga prowadzi zbiórkę dla Asi na lek Mylotarg, który musi być specjalnie sprowadzony z zagranicy. Potrzebne jest 100 tys. zł.

czytaj więcej

Powiat ma prawo określić godziny otwarcia aptek nawet bez aprobaty samorządu zawodowego

Rada powiatu podjęła uchwałę w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. Projekt aktu został zaopiniowany przez burmistrzów i wójtów z terenu powiatu oraz okręgową izbę aptekarską, ale do aptekarzy nikt się o opinię nie zwracał. Czy projekt uchwały powinien być uzgodniony z aptekarzami? Czy rada mogła podać w załączniku do uchwały numery telefonów do aptek, jak i podmiotów je prowadzących lub farmaceutów w nich zatrudnionych?

czytaj więcej

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia przyczynę błędów na wykazie leków refundowanych

Omyłkowe uwzględnienie w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, produktów dla których nie obowiązują decyzje o objęciu refundacją i ustaleniu urzędowej ceny zbytu, jest związane ze stopniowym wdrażaniem Systemu Obsługi List Refundacyjnych (SOLR).

czytaj więcej

Doniesienia naukowe

Jak opieka farmaceutyczna pomogła diabetykom?

Terapia cukrzycy wymaga dużego reżimu w stosowaniu leków. Farmaceuci są w idealnej sytuacji, aby wspierać pacjentów w tych działaniach. Czy ich interwencje są jednak skuteczne? Na to pytanie próbowała odpowiedzieć grupa badaczy prowadzących przegląd danych literaturowych, opublikowanych w najważniejszych bazach naukowych do września 2017 r. Brali oni pod uwagę tylko randomizowane badania kliniczne, przeprowadzone w trybie ambulatoryjnym, gdzie pacjenci sami podejmowali interwencje przy wsparciu farmaceutów.

czytaj więcej

Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie

Amerykańska farmaceutka Izabella Wentz, u której zdiagnozowano chorobę Hashimoto, napisała książę pt. „Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie” (Wydawnictwo Otwarte, Kraków, 2017). Jej lektura wywołała we mnie mieszane odczucia…

czytaj więcej

Ankiety

Nowość Czy farmaceuta powinien mieć możliwość podawania pacjentom szczepionek?

Czy ustawa "Apteka dla aptekarza" pogorszyła / pogorszy sytuację farmaceutów i techników farmaceutycznych na rynku pracy?

Ile zarabia kierownik apteki w Warszawie

Ile zarabia w Warszawie technik z kilkuletnim stażem

Ile zarabia w Warszawie mgr farmacji z kilkuletnim stażem w aptece otwartej - nowa ankieta

Jak często mylą się osoby pracujące za pierwszym stołem?

Co jest główną przyczyną pomyłek w aptece?

Czy popierasz protest Porozumienia Zawodów Medycznych?

Ile wam płacą za dyżur nocny?

Czy jesteście za wydłużeniem okresu obowiązywania list refundacyjnych?

Jaką odległość jesteś w stanie pokonać, aby dotrzeć do pracy?

Czy była/był byś zainteresowany dodatkowym źródłem dochodu, niekoniecznie związanym z pracą w aptece?

Prawo

Dla odprężenia - Wykaz wód uznanych jako naturalne wody mineralne ;)

Dla odprężenia - Wykaz wód uznanych jako naturalne wody mineralne ;)

czytaj więcej

Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu

czytaj więcej

ZSMOPL

Czy ten system wchodzi od 1 lipca?

czytaj więcej

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

czytaj więcej

Praca

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń drobnych jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracySzukaj ofert pracy
Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebooku

Miłego dnia,

Zespół farmacja.net

Partnerzy