Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Header
Sulfacetamid
Temat dnia

Postępowanie w alergiach w praktyce farmaceuty

Choroby alergiczne stanowią plagę XXI wieku. Wpływają one na jakość życia, upośledzenie snu, obniżenie wyników w szkole i w pracy.

Jakie preparaty można wykorzystać w leczeniu objawowym alergii? Informacje w tej prezentacji.

Realizacja recept i receptura apteczna
Nowość

Rp na Acidum folicum i ibuprofen

Rp pisana ręcznie:
Acidum folicum 1op
Ibuprofen 200mg 60tabl
Czy można dać Acidum folicumw dawce 5mg na R? Wiem, że pacjentka taki bierze. Z preparatów zawierających kwas foliowy jest też np Folik w dawce 0,4mg.(...)

czytaj więcej

Nowość

Zamiana tabl, na kapsułki

Czy w świetle nowych przepisów można wydać na zniżkę odpowiednik w innej postaci niż lek przepisany na recepcie? Z tabletek na kapsułki? (...)

czytaj więcej

Nowość

Recepta z Kartą Polaka

Jak zrealizować receptę na Amotaks wypisany na R w POZ, gdzie w miejscu PESEL jest numer Karty Polaka?

czytaj więcej

Nowość

Czy muszę dać rp do poprawy

Mam recepte warfin 3 a 30 tabl 1 op i warfin 5 30 tabl jest PESEL fundusz odpłatności na ryczałt obok leku wszystko czego wymaga recepta refundowana dałam jedyne refundowane czyli po 100 tabl czy lekarz musi poprawiać recepte?

czytaj więcej

Lek oryginalny

W jaki sposób mogę sprawdzić który jest tym pierwszym? Jest jakiś szybki sposób?
Przy okazji chciałabym się zapytać jak u Was w aptece zostałaby zrealizowana taka recepta: (...)

czytaj więcej

Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Jeśli lekarz wypisze krople - recepta musi zawierać dawkowanie, kiedy zaordynowane są więcej niż 2 opakowania po 10 ml lub przynajmniej jedno opakowanie 96 ml. Lek Poltram-krople po 10 ml wyposażony jest w kroplomierz, dawkowanie leku może być określone poprzez podanie ilości kropli, miligramów chlorowodorku tramadolu lub objętości roztworu jakie przyjmuje pacjent.

czytaj więcej

Lactacyd
Blogi

Z dziennika FARMACEUTY - Redaktor Naczelny poleca #8

Decyzje urzędników i przedstawicieli firm farmaceutycznych często są krytykowane przez aptekarzy. Nikt poza nami zdaje się nie zauważać, że stopień bezpieczeństwa leków jest odwrotnie proporcjonalny do ich dostępności…

czytaj więcej

Z CYKLU MAMA I DZIECKO... kawa, kawusia :)

Kawa… dla wielu nieodłączny element każdego dnia. Wpływa na samopoczucie, na zdrowie, nietrudno się wręcz od niej uzależnić. Ale co zrobić gdy na teście pojawiają się dwie kreski? Czy można dalej żyć z nią w przyjaźni czy lepiej na jakiś czas o niej zapomnieć?

czytaj więcej

Migea

Farmacja - analiza upadku

Historia ostatnich 25 lat w branży farmaceutycznej, w szczególności detalu to historia upadku zawodu farmaceuty. Zawodu, którego przedstawicielami byli najwybitniejsi Polacy z Ignacym Łukaszewiczem na czele, wreszcie zawodu, który w poważnych krajach jest dopełnieniem lepiej lub gorzej ale w miarę sprawnie funkcjonującego systemu opieki zdrowotnej.

czytaj więcej

Pogromcy Aptecznych Mitów: Zespół Niespokojnych Nóg

Wszystko zaczęło się od reklamy. Nowy preparat na dziwnie brzmiącą dolegliwość od początku cieszył się sporym zainteresowaniem pacjentów. Z zainteresowaniem obserwowałam, jak coraz więcej osób autodiagnozowało u siebie Zespół Niespokojnych Nóg, który cudownie mijał po krótkiej kuracji nowym cudem bez recepty.

czytaj więcej

Melatonina Tonaxinum Spray
Przypadki apteczne

Czy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

czytaj więcej

Heparyna w żelu i ból stopy

Trafiła do mnie moja pacjentka, która na wakacjach kupiła sobie żel z heparyną w dawce 1000 jednostek. Pani ma żylaki na łydce i stopach.
Pani twierdzi, iż po posmarowaniu żelem żylaków odczuwa ból nóg. Nie ma żadnego świądu, ani wysypki, jedynie ból po około 2 minutach od posmarowania. (...)

czytaj więcej

Infekcja - pacjent kardiologiczny z pochp, zaburzenia odporności. [cele terapeutyczne]

Pacjent lat 70 z zaostrzeniem niewydolności lewokomorowej(w trakcie pobytu w szpitalu),(NYHA III, po zawałach) po przebytej infekcji,(woda w prawym płucu), mocne obrzęki nóg, leczony augmentinem. (...)

czytaj więcej

Emolium

Witamina K dla niemowląt - 2 mg

Zjawiło się u nas młode małżeństwo, które kilka dni temu wzbogaciło się o córeczkę. Urodziła się ona o czasie, zdrowa, jedynie o małej wadze -2,5 kg. W zaleceniach ze szpitala mieli oni zapisani podawanie witaminy K : 3-4 doba 2 mg, a później 4-6 tydzień codziennie 2 mg... czy słyszeliście może o takich wysokich dawkach? (...)

czytaj więcej

Burza mózgów - choroba odzwierzęca?

Od razu powiem, że najchętniej pogoniłabym pacjentkę do lekarza, ale pani nie chce się przyznać lekarzowi, że pracowała za granicą.
Pani po 50-tce pojechała do Niemiec pomagać jakiemuś starszemu człowiekowi. Po powrocie zaczęły nękać ją biegunki na tyle, iż w pewnym momencie przestała wychodzić z domu w obawie o występowanie objawów rozwolnienia. Obecnie pani wychodzi, jednak nadal zdarzają się jej biegunki. Lekarz rodzinny stwierdził zespół jelita drażliwego i przepisywał różne leki w tym kierunku. (...)

czytaj więcej

Praktyka apteczna
Aktualności

Czy farmaceuci zgłaszają działania niepożądane leków?

Działania niepożądane leków mogą występować u nawet 25% stosujących je osób. Tylko w Polsce zgłoszono w ubiegłym roku do URPL aż 16 000 działań niepożądanych. Na całym świecie było ich 12 mln.

czytaj więcej

1,4 mln euro na walkę z rakiem dla naukowca z SGGW

Magdalena Król, prof. nadzw. z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zdobyła grant Europejskiej Rady ds. Badań na walkę z nowotworami.

czytaj więcej

Lekarze PPOZ w sprawie bezpłatnych leków dla seniorów

Lekarze skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła o ponowne przeanalizowanie niektórych zapisów komunikatu MZ, dotyczących bezpłatnych leków dla seniorów.

czytaj więcej

OIA Częstochowa zaprasza na rajd "Farmaceuci na rowery!"

Komisja "Klub Młodych Farmaceutów" przy Częstochowskiej Okręgowej Izbie Aptekarskiej zaprasza 3 września 2016 roku na wycieczkę rowerowa o nazwie "Farmaceuci na rowery!".

czytaj więcej

Sanofi
Doniesienia naukowe
Nowość

Wirus Zika jeszcze bardziej niebezpieczny?

Do tej pory obawy dotyczące wirusa Zika skupiały się głównie na kobietach w ciąży ze względu na dowody, że wirus powoduje zaburzenia rozwoju mózgu u płodu. Tymczasem po raz pierwszy wykazano, że zakażenie wirusem Zika u dorosłych może wpływać na regiony mózgu kluczowe dla nauki i pamięci.

czytaj więcej

Lek zmniejszający poziom antyoksydantów na… raka trzustki

Chociaż powszechnie mówi się o korzyściach związanych z dostarczaniem dużej ilości przeciwutleniaczy, okazuje się, że w przypadku raka trzustki jest zupełnie odwrotnie. Obniżenie antyoksydantów redukuje liczbę komórek rakowych, co pokazują ostatnie badania.

czytaj więcej

Ankiety

Claritine
Prawo

Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu

czytaj więcej

Od kiedy dawca krwi nie musi być zasłużony by mieć zniżkę?

Jak w tytule- od kiedy obowiązuje, ze dawca krwi nie musi być zasłużony a jedynie honorowy? W rozporządzeniu z 28.10,15 w sprawie rp wystawianych przez pielęgniarki jest zapis o honorowym a nie zasłużonym honorowym:
§ 22. Leki dla osób, o których mowa w art. 43, art. 45, art. 46 i art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy, wydaje się na podstawie legitymacji „Honorowego Dawcy Krwi” lub legitymacji „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, o których mowa odpowiednio w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r.

czytaj więcej

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

czytaj więcej

Apteka w szaszetce
Praca

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń drobnych jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracySzukaj ofert pracy
Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebooku

Miłego dnia,

Zespół farmacja.net

Partnerzy