Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Sumamigren - migrena z głowy!


W dzisiejszej Porannej Kawie:

W Polsce jest najczęściej występującą chorobą otępienną i dotyczy głównie osób starszych.
Ten artykuł przypomni informacje o patomechanizmie i obiecujących lekach w terapii choroby Alzheimera.


Realizacja recept
Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Poltram występuje w postaci kropli doustnych pakowanych po 10 i 96ml oraz kapsułek po 20 sztuk. W przypadku, kiedy lek zarejestrowany jest w więcej niż jednej postaci, lekarz ma obowiązek określić ją na recepcie. Jeśli tego nie zrobi, farmaceuta zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich może określić postać na podstawie posiadanej wiedzy. Kolejnym obowiązkiem lekarza jest zaznaczyć ilość leku. Przy braku określonej ilości opakowań farmaceuta może wydać jedno najmniejsze, refundowane. W przypadku kapsułek będzie to opakowanie po 20 sztuk, natomiast jeśli chodzi o krople - opakowanie po 10 ml.

Mało wyraźna recepta

Takie zapytanie...czy realizować ze zniżką receptę, która jest wydrukowana resztką toneru, tzn. wymagane dane są widoczne, ale tak słabe, że czytnik nie łapie kodów...

Brak kodu kreskowego świadczeniodawcy

Dzisiaj trafił do nas pacjent z receptą, na której regon świadczeniodawcy nie był przedstawiony w formie kodu kreskowego, w górnej części recepty znajdowała się jedynie pieczątka z wszystkimi danymi, ale kodu kreskowego nie było. Czy w takim przypadku możemy wydać lek na zniżkę? Czy kod kreskowy ma nam jedynie ułatwić życie czy jego obecność jest obowiązkowa?

Polpril 10mg

Upewnijcie mnie prosze, Polpril w kapsułkach, mozna zamienić na Polpril tabl, a odwrotnie nie?

RECEPTA NA DZIŚ CZ. 80 (27-11-2014)

Dzisiejsza recepta wygląda następująco. Czy tym razem pacjent otrzyma leki bez przeszkód?
Zapraszamy do dyskusji.

Ilość Detreomycyny na Rp robionej

Czy istnieje jakiś przepis mówiący o tym ile może być przypisane na Rp robionej Detreomycyny? Mam rp nastepującą: 3% Sol. detreomycini spirituosa 100,0. Jedni mówią, że się coś zmieniło i obecnie na Rp robionej może być max przypisane 2 gramy Detreomycyny, inni mówią, że bez zmian. Będę wdzięczna za podpowiedzi, z góry dziekuję.

Pesel na recepcie

Czy w przypadku braku peselu mozemy dopisac?

Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >


Decyzje i komunikaty

Wycofanie z obrotu Indix Plus


Zapraszamy do wzięcia udziału w nowym konkursie!

Zapraszamy na stronę www.konkursfosidal.pl. 1 000 atrakcyjnych nagród czeka na zwycięzców. Konkurs dla wszystkich farmaceutów i techników farmacji!

Fosidal


Blogi

Z dziennika FARMACEUTY - Chcemy więcej

Uprawnienia farmaceutów nie zmieniły się w Polsce od ponad 20 lat. W tym czasie rynek apteczny i lekowy ewoluowały w sposób niewiarygodny zupełnie zmieniając znaczenie i postrzeganie naszego zawodu. Z ekspertów cieszących się zaufaniem publicznym staliśmy się zwykłymi sprzedawcami, z których zdaniem nikt się nie liczy. Czy proces trywializacji naszego zawodu można zatrzymać?

Leczenie lekiem naturalnie

Jest pewna grupa pacjentów, która swoje dolegliwości chce leczyć lub łagodzić naturalnie. Reagują entuzjastycznie na propozycje, które zawierają w składzie zioła. Czy jesteśmy w stanie doradzić im dobrze? Dobrze, czyli wyłowić z morza suplementów, lek.

Strefa Cukrzycy

Pacjenci zmagający się z cukrzycą wymagają szczególnej uwagi.
Specjalistyczna pomoc farmaceuty, indywidualne podejście oraz przekazywanie rzetelnych informacji i wskazówek stanowi uzupełnienie opieki lekarskiej i ogromne wsparcie dla zmagającego się z chorobą pacjenta.
Zapraszamy do Strefy Cukrzycy, gdzie przez cały rok prezentować będziemy zagadnienia usprawniające prowadzenie opieki farmaceutycznej nad pacjentem z cukrzycą.

Strefa cukrzycy


Wojna na gesty, wojna na słowa

Gdzieś wysoko nad nami siedzą sobie zmyślne głowy i dumają zawzięcie, jak zdobyć rząd dusz. Nie ma dziś nic cenniejszego od chwili ludzkiej uwagi, w czasie której można wbić do podświadomości reklamowy przekaz. I tak biją się o nasze spojrzenie czy ucho niezliczone billboardy, chwytliwe hasełka, które nie chcą opuścić mózgu oraz nachalne obrazy telewizyjne. Wszystko po to, by gdy nadejdzie właściwa chwila otumaniony nadmiarem informacji klient wybrał właśnie tę markę i ten produkt. Bo kojarzy mu się z niemiecką solidnością, najniższą ceną albo zapachem pierogów z babcinej kuchni. Wszystkie chwyty dozwolone.

Metokloproamid - lek o wielu obliczach

Prokinetyki to leki, które wpływają na przyspieszenie pasażu jelitowego oraz opróżniania żołądka poprzez oddziaływanie z receptorami znajdującymi się w ośrodkowym układzie nerwowym, czyli za pomocą mechanizmów neurohormonalnych oraz poprzez receptory znajdujące się na obwodzie. Poszczególne leki z tej grupy wpływają agonistycznie na receptor 5-HT4, co nasila wydzielanie acetylocholiny z zakończeń pozazwojowych. Inne są antagonistami receptora D2 dla dopaminy, a niektóre wykazują również powinowactwo dla receptorów motylinowych. Prokinetyki zamykają mięsień zwieracza wpustu i zwiększają napięcie oraz amplitudę skurczów żołądka, rozkurczają odźwiernik i nasilają perystaltykę dwunastnicy.

Arytmia - podstawowe zasady farmakoterapii

Nie każde zaburzenie w pracy mięśnia sercowego wymaga leczenia farmakologicznego. Zmiany, które nie powodują dolegliwości ani zaburzeń hemodynamicznych i nie pogarszają rokowań pacjenta, nie wymagają podawania leków przeciwarytmicznych.

Essentiale


Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznej Czy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

Czy znamy przyczyny choroby Alzheimera?

Choroba Alzheimera dotyczy głównie osób starszych. Została odkryta w 1907 roku przez niemieckiego neurologa. Schorzenie polega na postępującym uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego, które prowadzi do rozwoju otępienia. Chorzy przejawiają zmiany w pamięci, myśleniu, funkcjonowaniu i zachowaniu. Ich przyczyną jest postępujące uszkodzenie i obumieranie neuronów, co wtórnie prowadzi do zmniejszenia objętości mózgu, a także zaburzeń neuroprzekaźnikowych.

Tormoro Czy diabetycy mogą przyjmować enalapryl? Czy posiada on korzystne działania w zakresie normalizacji poziomu glikemii?

Enalapryl to lek należący do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny wykazujący działanie hipotensyjne. U chorych na cukrzycę przyjmujących jednocześnie doustne leki przeciwcukrzycowe lub insulinę oraz enalapryl istnieje ryzyko wystąpienia interakcji. Enalapryl może w różnym stopniu nasilać działanie hipoglikemizujące insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych. Czy zatem u diabetyków dopuszczalna jest terapia enalaprilem? Jakie konsekwencje może mieć łączenie jednoczesne przyjmowanie insuliny bądź doustnych leków przeciwcukrzycowych z enalaprylem?
Zapraszamy do dyskusji!

Intymny problem po stosunku

Mężczyzna, lat 23. 4 miesiące temu urodziło mu się dziecko. Przyszedł do apteki i mówi, że oboje z żoną bardzo lubią uprawiać seks, ale ostatnio on zauważył, że po stosunku, jak się nie umyje, to wyskakują mu krostki na prąciu. Krostki pojawiają się rano i znikają w ciągu dnia. Zauważył, że problem się nie pojawia, gdy weźmie prysznic po stosunku.
Co może być przyczyną wystąpienia wysypki? Czy farmaceuta jest w stanie pomóc mężczyźnie polecając coś bez konsultacji z lekarzem? Czy pacjent wymaga konsultacji z lekarzem?

O co powinniśmy zapytać wydając EllaOne?

Wiele pisaliśmy o tym, że wydanie EllaOne wymaga konsultacji z farmaceutą. Zróbmy zatem burzę mózgów i podsumujmy o co powinniśmy zapytać wydając EllaOne. W jakich sytuacjach wydanie preparatu jest bezzasadne i przeciwwskazane?

Vita D


Aktualności z branży
List do Prezesa NRA ws. lobbowania na rzecz farmaceutów

Pragniemy wyrazić swoje zaniepokojenie wobec stanowiska Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej (Nr VI/2/2015) z dnia 21 stycznia 2015 roku sprawie stosowania tabletek zawierających octan uliprystalu. W naszej opinii stanowisko o tej treści wydane w tak kluczowym momencie odbiera polskim farmaceutom szansę na zwiększenie znaczenia naszej grupy zawodowej w systemie opieki zdrowotnej.

Nadmierne stosowanie suplementów diety może szkodzić

Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, kierownik Zakładu Opieki Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ostrzega przed stosowaniem suplementów diety. Przed rozpoczęciem ich stosowania należy sprawdzić, których witamin i minerałów brakuje w naszym organizmie, bo może się okazać, że nie potrzebna nam jest żadna dodatkowa suplementacja.

Grypa Pigułka „dzień po” wyprzedała się we wszystkich hurtowniach

-Tabletka jest bez recepty, ale my jej nie mamy. Po prostu nie ma jej w hurtowniach – tłumaczyła dziennikarce TVN aptekarka ze Szczecina. Hurtownie nie wyrabiają się z dostawami. Popyt zaskoczył chyba wszystkich.

Ceny farmaceutyków po raz pierwszy od dziesięciu lat niższe

Ceny detaliczne produktów farmaceutycznych w 2014 r. spadły w ujęciu rocznym o 1,1 proc. (po raz pierwszy od dziesięciu lat).

farmacja.net w sprawie ellaOne: NRA nie wykorzystuje szansy

Stanowisko zajęte przez NRA w sprawie ellaOne odbiera farmaceutom szansę na podniesienie ich roli w systemie - uważają farmaceuci i studenci farmacji zrzeszeni w portalu farmacja.net.

Controloc


Ankiety

Czy wydajesz/będziesz wydawał EllaOne bez recepty lekarskiej?

Recepta na Simvasterol 20 - zniżkowa oczywiście - pacjent chce Simvastatin Genoptim 20 - jak go dostanie? co apteka to inna wersja dlatego ankieta... :)

Groprinosin


Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Odpowiedzialność zawodowa członków samorządu

OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 17 września 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o izbach aptekarskich
Art. 45.
Członkowie samorządu aptekarskiego podlegają odpowiedzialności zawodowej przed sądami aptekarskimi za postępowanie sprzeczne z zasadami etyki i deontologii zawodowej oraz przepisami prawnymi dotyczącymi wykonywania zawodu aptekarza. (...)

Opublikowano zmianę ustawy Prawo farmaceutyczne

Z datą 8 stycznia 2015 r. ukazał się Dziennik Ustaw, w którym pod poz. 25 znajduje się ustawa o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.

Najnowsza X Farmakopea już dostępna

Polskie prawo nakłada na aptekę obowiązek posiadania aktualnego wydania Farmakopei. Raz na kilka lat należy zakupić jej najnowszy egzemplarz, który jest systematycznie uaktualniany i uzupełniany o opisy nowych substancji. Od kilku dni wszystkie polskie apteki mogą zaopatrzyć się w najświeższe, dziesiąte jej wydanie.

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracy Szukaj ofert pracy


Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook


Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.