Jeśli wiadomość wyświetla się niepoprawnie - kliknij tu

Poranna kawa z farmacja.net
Polfenon - przywraca miarowy rytm serca


W dzisiejszej Porannej Kawie:

Na przestrzeni wieków ludzie stosowali różne, często niebezpieczne substancje w leczeniu bólu. Krótka lekcja historii leków przeciwbólowych w tym wątku.


Realizacja recept
Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis leku Poltram na recepcie?

Poltram występuje w postaci kropli doustnych pakowanych po 10 i 96ml oraz kapsułek po 20 sztuk. W przypadku, kiedy lek zarejestrowany jest w więcej niż jednej postaci, lekarz ma obowiązek określić ją na recepcie. Jeśli tego nie zrobi, farmaceuta zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich może określić postać na podstawie posiadanej wiedzy. Kolejnym obowiązkiem lekarza jest zaznaczyć ilość leku. Przy braku określonej ilości opakowań farmaceuta może wydać jedno najmniejsze, refundowane. W przypadku kapsułek będzie to opakowanie po 20 sztuk, natomiast jeśli chodzi o krople - opakowanie po 10 ml.

RECEPTA NA DZIŚ CZ. 83 (18-12-2014)

Recepta przeterminowana kilka dni. W jednej aptece otrzymamy propozycję wykupu wszystkich leków z odpłatnością 100% w innej tylko po jednym opakowaniu a w jeszcze innej kategoryczną odmowę wydania produktów leczniczych. Jak Państwo podchodzą do takich recept?
Zapraszamy do dyskusji.

Witamina C lewoskrętna

Dziś na recepcie jak w tytule Witamina C lewoskrętna 200mg No.50
I nagle panika, która jest lewoskrętna? Czy vitaminum C Teva , a może Teva monovitan, a może jakas inna ?
Z chpl dwóch pierwszych wynika, że kwas askorbowy, ale brak uścislenia czy lewo- czy prawoskrętny.
Czy może komus cos przyjdzie do głowy na temat?

Controloc Dziesięciokrotna ilość leku recepturowego

Wiecie może jak praktycznie zrealizować w Kamsofcie pojedynczą receptę na kilogram maści robionej (tj. dziesięciokrotną ilość leku recepturowego zgodną z przepisami), bo nie możemy w aptece ustawić dziesięciu ryczałtów, więc może robi się to jakoś inaczej? Pozdrawiam.

Klimonorm na zniżkę?

Miałem dzisiaj Rp na Klimonorm na zniżkę, i mam pytanie na ile można miesięcy można wydać takie hormony?

Maści a Dtd

Dzisiaj trafiła do nas recepta na maść robioną.
Rp.
Ac. salicylici 5,0
Urea pur. 10,0
Aquae dest. 15,0
Eucerini ad 100,0
Dtd. No 2
I co teraz? 100 czy 200g?

Zadaj pytanie w grupie "Recepty" >

Przejdź do Kompendium wiedzy nt. realizacji recepty >


Terapia bólu

Historia leków przeciwbólowych

Paracetamol - czy wszystko zostało już powiedziane?

Które leki cechuje efekt pułapowy?

Czy kodeina uzależnia?

Zasady leczenie bólu - drabina analgetyczna

Synergizm w leczeniu bólu

Controloc


Blogi

Jak żyć z chorobą Alzheimera?

Choroba Alzheimera to nieuleczalne schorzenie należące do grupy chorób otępiennych. Jest ona wynikiem postępującej i nieodwracalnej neurodegeneracji. Prowadzi do upośledzenia, a następnie stopniowego zaniku pamięci oraz najważniejszych funkcji poznawczych. W obrębie OUN, w przestrzeni pozakomórkowej mózgu, gromadzą się tak zwane płytki starcze, spada liczba neuronów, a w ich cytoplazmie powstają sploty neurowłókienkowe [1]. Procesy te prowadzą do uszkodzenia przewodnictwa nerwowego. U chorych występują deficyty transmisji w większości układów neuroprzekaźnikowych, a szczególnie w układzie acetylocholinergicznym. Jest to odpowiedzialne za wystąpienie objawów klinicznych. Istotna jest również dysfunkcja układu glutaminergicznego - dochodzi do nadprodukcji glutaminianu i nadmiernego pobudzenia receptorów NMDA, które prowadzi do śmierci komórki [2].

NOWOŚĆ! The Walking Drugs, czyli apteczne ekshumacje

Od czasu do czasu pacjenci przenoszą nas w czasie. Dobrze wszak się mają jeszcze ci, którzy pamiętają prawdziwe tabletki z krzyżykiem, luminal czy gotową maść rtęciową. Z rutyny dnia codziennego może wyrwać pytanie o ałun na krwawienie lub dziwnie brzmiące zioło, którego trzeba szukać po zakurzonych książkach. To produkty, za którymi pacjenci tęsknią, a kto za lat dwudziesta zatęskni za sezonowym suplementem, który miał działać na wyimaginowane schorzenie? Dzisiejsze preparaty są jak radiowe hity jednego lata.

Molsidomina - o czym farmaceuta powinien pamiętać?

Coraz większą popularność wśród leków stosowanych w chorobie niedokrwiennej serca stanowi molsidomina. Substancja ta z grupy nitrowazodylatatorów stanowi imponujące osiągnięcie technologiczne obecnych czasów. Ten związek chemiczny, będący pod względem chemicznym iminą wykazuje szereg pozytywnych działań farmakologicznych. Po pierwsze wpływa on na poprawę tolerancji wysiłku u pacjentów [1]. Jego leczniczy efekt opiera się na zmniejszeniu wstępnego obciążenia serca, co przyczynia się do mniejszego zużycia tlenu i poprawy stanu klinicznego chorych.

Acetylocysteina i antybiotyki - interakcje

Okres przeziębieniowy trwa. W aptece pojawia się coraz więcej pacjentów z receptami na antybiotyki. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Z aptecznej półki książkowej

Mimo, że studia już dawno za mną, to czasem z wielką chęcią wracam do książek typowo farmaceutycznych, medycznych, studenckich. Fajnie jest odświeżyć swoją wiedzę i wiele rzeczy przyswoić na nowo, już w dużo dojrzalszy sposób, po zweryfikowaniu niektórych informacji dzięki doświadczeniu zawodowemu.

Homeopatyczna apteczka część I

Poruszę trochę niewdzięczny temat. Homeopatia to dziedzina kontrowersyjna. Wielu z nas albo jej nie uznaje albo ją uwielbia. Są też tacy, którzy zdania nie mają. Ja dziś chciałabym podejść do tematu neutralnie. Nie ważne jakie jest nasze zdanie- są to preparaty dostępne w aptece. Pacjenci je kupują i stosują. Warto wiedzieć choć minimum, jeśli przyjdzie nam je wydawać.

Vita Buer D3 - Witamina Słońca

Po pięknej złotej polskiej jesieni nadeszła ta mniej lubiana: z krótkimi dniami, małą ilością słońca lub wręcz całkowitym jego brakiem. A jesień i brak słońca oznaczają brak syntezy witaminy D. Niedobór witaminy D leży u podłoża różnych problemów zdrowotnych. Badania naukowe wskazują, że witamina D pozytywnie wpływa na szereg funkcji naszego organizmu.

Vita buerlecithin


Pantoprazol na tle innych PPI

Leki zawierające właśnie tę substancję czynną posiadają wiele zalet terapeutycznych. To właśnie pantoprazol wykazuje jedynie nieliczne interakcje z innymi substancjami, przy zachowaniu naprawdę długiego efektu leczniczego. Nie mniej ważny jest liniowy charakter zależności dawka-efekt kliniczny czy selektywność działania, a także wysoki stopień bezpieczeństwo stosowania u osób w podeszłym wieku.

Z dziennika FARMACEUTY - Lugolowa panika

Co jakiś czas w naszym kraju wybucha Lugolowa panika. Wystarczy drobna plotka o awarii jakiejś elektrowni atomowej, aby pacjenci szturmowali apteki w poszukiwaniu płynu Lugola i wszelkich innych postaci jodu. Okazuje się, że są one absolutnie niezbędne w każdym domu w obliczu nadchodzącego kataklizmu jądrowego…

Arytmia - podstawowe zasady farmakoterapii

Nie każde zaburzenie w pracy mięśnia sercowego wymaga leczenia farmakologicznego. Zmiany, które nie powodują dolegliwości ani zaburzeń hemodynamicznych i nie pogarszają rokowań pacjenta, nie wymagają podawania leków przeciwarytmicznych.

Tormoro


Studium przypadków
Podziel się ciekawym przypadkiem ze swojej praktyki aptecznej Czy w biegunkach pochodzenia bakteryjnego loperamid będzie skuteczny?

Najczęstszą przyczyną biegunek o charakterze ostrym jest zaburzenie flory bakteryjnej przewodu pokarmowego w wyniku zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Leczenie chorób biegunkowych polega na uzupełnianiu płynów, zastosowaniu diety oraz leczeniu farmakologicznym. Istotnym elementem leczenia po nawodnieniu pacjenta jest włączenie właściwie dobranej diety (gotowana skrobia i kasza, suchary, krakersy, jogurt, gotowane warzywa). Leczenie farmakologiczne obejmuje postępowanie przyczynowe (chemioterapeutyki, antybiotyki) oraz objawowe. Czy w biegunkach pochodzenia bakteryjnego loperamid, lek zwalniający perystaltykę jelit, będzie skuteczny?
Zapraszamy do dyskusji!

Pacjent przyjmujący betahistynę - case study

Pacjentem jest 34-letni mężczyzna, z zawodu kierowca taksówki, uskarżający się na zawroty głowy oraz poczucie psychicznego wyczerpania. Objawom towarzyszyły przejściowe wymioty oraz pogorszenie widzenia i słuchu. W wyniku serii badań diagnostycznych: badania elektronystagmograficznego, audiogramu i CT (tomografii komputerowej), z których dwa pierwsze dały wyniki obiegające od ustalonych norm, rozpoznano chorobę Ménière'a. W ramach leczenia zlecono przyjmowanie leku Betaserc zawierającego betahistynę. Wdrożono terapię według schematu dawkowania: 3 x 8 mg na dobę.

Grypa Czy preparat Polfenon może być przyjmowany przez pacjentów z rozrusznikiem serca?

Propafenon to lek przeciwarytmiczny sklasyfikowany wg klasyfikacji Vaughana Williamsa do grupy Ic. Hamuje szybki prąd sodowy powodując zwolnienie narastania fazy 0 potencjału czynnościowego. Co jednak w przypadku, kiedy chory ma wszczepiony rozrusznik serca – urządzenie elektryczne służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca? Czy są przeciwskazania, aby w razie zaistnienia konieczności pacjentowi posiadającemu kardiostymulator podawać Polfenon? Zapraszamy do dyskusji!

Czy diabetycy mogą przyjmować enalapryl? Czy posiada on korzystne działania w zakresie normalizacji poziomu glikemii?

Enalapryl to lek należący do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny wykazujący działanie hipotensyjne. U chorych na cukrzycę przyjmujących jednocześnie doustne leki przeciwcukrzycowe lub insulinę oraz enalapryl istnieje ryzyko wystąpienia interakcji. Enalapryl może w różnym stopniu nasilać działanie hipoglikemizujące insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych. Czy zatem u diabetyków dopuszczalna jest terapia enalaprilem? Jakie konsekwencje może mieć łączenie jednoczesne przyjmowanie insuliny bądź doustnych leków przeciwcukrzycowych z enalaprylem?
Zapraszamy do dyskusji!

FURAGINUM a LAKCID...

Czy można stosować razem Furaginę z Lakcidem? Dziecko dostało Furagine z Izby przyjęć ponieważ ma kłopot z oddawaniem moczu. Na drugi dzień z powodu zapalenia krtani od innego lekarza otrzymało Encorton, Ospamox i właśnie Lakcid. Dziś czyli na 3dzień Matka "przyleciała" przerażona bo przeczytała w ulotce, że Furagina nie może być stosowana z kwasem nalidyksynowym i twierdziła, że w Lakcidzie jest ten kwas i że gdy się lakcid stosuje z furaginą to wówczas któreś z leków nie działa.... zagmatwałam się

Uczulenie po amoksycylinie

Pacjent w wieku 35 lat, prowadzący aktywny tryb życia u którego nie zdiagnozowano żadnych chorób przewlekłych zgłasza w aptece działanie niepożądane produktu leczniczego. Po zastosowaniu amosycyliny u mężczyzny wystąpiła drobna wysypka na brzuchu. Mężczyzna nigdy nie miał podobnych objawów, nie zdiagnozowano u niego wcześniej alergii, wiec objawy wiąże z przyjęciem leku. Wysypka nie jest rozległa, świąd jest o umiarkowanym nasileniu. Mężczyzna wielokrotnie w swoim życiu przyjmował amoksycylinę i nigdy nie miał podobnych problemów. W ostatnim czasie nie zmieniał kosmetyków, proszków do prania, nie spożywał nowych potraw.
Mężczyzna pyta, czy w takim przypadku powinien odstawić lek?
Czy powinien smarować czymś powstałe zmiany?

Tran, oleje z rekina a ciąża...

Chciałabym poznać Waszą opinię czy wszelkiego rodzaju trany i oleje z rekina są bezpieczne dla kobiet w ciąży??? Niby nic w nich nie ma takiego co mogłoby zaszkodzić, a wręcz przeciwnie... Jednak producenci nie zamieszczają żadnej informacji o dawkowaniu czy też przeciw wskazaniach do zażywania przez kobiety w ciąży albo karmiące, a wiadomo jak często pacjenci podchodzą do tego co jest napisane... Oczywiście w przypadku tranów, trzeba uważać żeby nie przekroczyć dawki witaminy A, a niestety w większości tranów jest jej dodatek. Ale co z Preparatami typu Iskial, Ecomer, Preventic itp???

Czy można przyjmować leki zobojętniające treść żołądkową równocześnie z ranitydyną?

Ranitydyna to lek z grupy H2-blokerów, hamujący wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka. Czy w przypadku, kiedy pacjent ma wskazania do przyjmowania leków umiarkowanie lub silnie zobojętniających treść żołądkową możliwe jest przyjmowanie ranitydyny? Czy leki te nie będą miały wpływu na jej wchłanianie? Jakie środki ostrożności należy zachować, aby umożliwić prawidłowe działanie ranitydyny przy równoczesnym stosowaniu leków zobojętniających?
Zapraszamy do dyskusji!

Betaloc ZOK


Aktualności z branży
Szpital przy ul. Banacha musi zapłacić milion złotych odszkodowania

Sąd wydał prawomocny wyrok w sprawie pacjentki, która oskarżyła Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha o błąd w sztuce medycznej. Czego dotyczyła sprawa?

Co się zmieni od 1 stycznia na liście leków refundowanych?

Od 1 stycznia 2015 . w życie wchodzi nowa lista leków refundowanych. Jakie zmiany wprowadziło na niej Ministerstwo?

Ile kosztuje inspekcja GIF?

Ponad 3 tys. zł za ośmiogodzinną inspekcję na terenie kraju i ponad 9 tys. zł za pracę za granicą RP – takie stawki przewiduje projekt rozporządzenia MZ w sprawie wysokości i sposobu pokrywania kosztów przeprowadzenia inspekcji u wytwórcy lub importera produktów leczniczych przez inspektorów do spraw wytwarzania GIF.

NIK nie widzi nieprawidłowości w programach lekowych

Finansowaliśmy nieefektywne i niebezpieczne dla pacjentów terapie - wynika z raportu NIK "Programy terapeutyczne i lekowe finansowane ze środków publicznych".

Ankiety

Co wpływa na Twoją rekomendację produktów?

Prawo
Paragraf na dziś

Wszystko na temat zagadnień prawnych! Jeśli szukasz przykładu, w którym przepisy mają zastosowanie wykonawcze, znajdziesz go na naszej stronie. Pełne archiwum publikacji z cyklu "Paragraf na dziś" w jednym miejscu.

Zadania Naczelnej Komisji Rewizyjnej

USTAWA z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich
Art. 42.
Naczelna Komisja Rewizyjna:
1) kontroluje finansową i gospodarczą działalność Naczelnej Izby Aptekarskiej; (...)

FP X

Czy ktos z Kolegow i Kolezanek urientuje sie czy mozna juz kupic,jaka cena i czy sa zmiany w dawkach?

MZ odpowiada na pytania

Korespondencja KOIA z MZ.
Część spraw już została wyjaśniona w piśmie ŚIA.
Nie rozumiem czemu KOIA pyta o realizację recept na Zyrtec i Doretę... przecież opakowanie najmniejsze refundowane! tj. 20 ml, 60 tabl. Niezależnie czy jest odpłatność, czy jej nie ma

Zmiany na listach refundacyjnych listopad 2014

Coś, ktoś, gdzieś? Jakieś ciekawe spostrzeżenia? Mi nie umknął Valsacor 160 i 80 mg, w dużych, 90-cio tabletkowych opakowaniach. Wchodzi na listę także jakiś nowy pantoprazol - Pantoprazox w dwóch standardowych dawkach.
Podzielcie się swoimi uwagami :)

Regulacje prawne dotyczące jałowości leków recepturowych

Czy mógłby ktoś życzliwy wrzucić regulacje prawne (cytaty, odnośniki) dotyczące jałowości leków recepturowych i zasad ich refundacji. Gdzie szukać? Refustawa?
P.S Potrzebowałbym ściślej przepisu, który reguluje, że lek recepturowy z antybiotykiem powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych.

Zolpic - dobra noc... udany dzień


Ogłoszenia
Barometr płac - poznaj zarobki w swoim województwie

Jesteście zainteresowani jak kształtują się zarobki w kraju? Warto zerknąć na narzędzie jakim jest Barometr płac. Dzięki niemu możecie sprawdzić jak wyglądają pensje w Waszym regionie wraz z podziałem na zajmowane stanowisko w aptece. Sprawdźcie już dziś!

Jeśli szukasz pracy, zastanawiasz się nad jej zmianą lub poszukujesz nowego współpracownika, zerknij do naszego działu pracy. Codziennie aktualizowana oferta ogłoszeń może pomóc Ci w poszukiwaniach zarówno pracy, jak i pracownika. Dodawanie ogłoszeń jest i będzie bezpłatne!

Dodaj ofertę pracy Szukaj ofert pracy


Facebook

Chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na naszym portalu? Polub jego stronę na portalu Facebook. Wystarczy kliknąć ten przycisk:

Znajdź nas na Facebook


Miłego dnia,
Zespół farmacja.net

Ta wiadomość została wysłana z serwisu farmacja.net.
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości, zmień ustawienia swojego profilu.