Magister farmacji
Grzegorz Głowiak
Offline
Autor bloga e-apteki.info dotyczącego aptek internetowych, ich marketingu i promocji oraz rynku farmaceutycznym w sieci.

Apteki internetowe tańsze od tradycyjnych o blisko 10%. Wyniki badania FreshPharma i OSOZ

Jednym z głównych powodów kupowania przez internet według konsumentów są niższe ceny. Różne opracowania wskazują, że produkty w sieci są mniej więcej 15-20% tańsze niż w sklepach tradycyjnych. Do tej pory nie było jednak badania, które pokazywałoby jak różnią się ceny leków, suplementów diety i kosmetyków kupowanych w aptekach tradycyjnych i internetowych. W marcu 2012 roku FreshPharma we współpracy z magazynem OSOZ przeprowadziła analizę, która miała odpowiedzieć na pytanie czy opłaca się kupować farmaceutyki w sieci? Czy i jak wysokich oszczędności można się spodziewać? Czy wszystkie preparaty w internecie są tańsze niż w aptekach tradycyjnych?

Apteki internetowe tańsze o blisko 10%

Wyniki badania dowodzą jednoznacznie, że ceny w aptekach internetowych są blisko 10% niższe od cen w aptekach tradycyjnych. Dokładna różnica wynosi 8,96%. W stosunku do szacunków całego e-handlu oszczędność nie jest więc duża. Warto jednak zwrócić uwagę, że większość aptek internetowych oferuje usługę darmowej dostawy, a średnia wartość zamówienia uprawniająca do niej wynosi 257 zł (chociaż zdarzają się apteki nie naliczające kosztów transportu nawet od 139 złotych). Tak więc kupując w sieci preparaty za około 250 zł, pacjent uzyskuje wygodę dostawy do domu i oszczędza około 25 zł w stosunku do klasycznej apteki.
Jeśli spojrzymy na kategorie terapeutyczne, największe oszczędności zaobserwowano w grupach: leki przeciwbólowe (ponad 13%), leki na serce i ciśnienie (11,82%) oraz przewód pokarmowy (11,52%). Co ciekawe, najmniej oszczędzamy na popularnych w sieci kategoriach tj. ciąża i macierzyństwo (3,59%), dieta i odchudzanie (5,88%) czy uroda i kosmetyki (nieco ponad 6%).

Promocje. Wyprzedaże. Gratisy – nawet do 40% taniej

Internet jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy szukają doskonałych okazji cenowych i wyjątkowych promocji. Badanie wykazało, że ceny wielu produktów w najtańszych aptekach internetowych są nawet 40 % niższe, niż średnie ceny w placówkach tradycyjnych. Różnice dochodziły do kilkudziesięciu złotych na 1 opakowaniu. Oszczędności wynikają m.in. z ostrej konkurencji między samymi e-aptekami, które często obniżają ceny kusząc pacjentów promocjami. Kupując w sieci trzeba jednak zachować ostrożność – ceny tego samego produktu w najdroższej i najtańszej e-aptece mogą się znacząco różnić. Największa rozbieżność przekroczyła 105 złotych na 1 opakowaniu (kosmetyk Bioderma Matricium, który w najtańszej e-aptece kosztował 130,99 zł a w najdroższej – 236,59 zł)

Kondycja i perspektywy rynku e-aptek w Polsce

Rynek aptek internetowych jest w okresie ciągłego rozwoju i nadal ma wielkie perspektywy. Świadczy o tym przede wszystkim rosnąca ilość e-aptek, których jest obecnie ponad 180. Optymizm przedsiębiorców jest duży, mimo bardzo niekorzystnej dla tego rynku ustawy refundacyjnej. O pozytywnym nastawieniu decyduje przede wszystkim rosnąca w Polsce popularność e-handlu i coraz większa liczba osób dokonująca zakupów w sieci. W wiek zwiększonego zapotrzebowania na leki niedługo wejdą dzisiejsi 40-50-latkowie, w większości biegle posługujący się komputerem. Rynek czeka również na wprowadzenie recepty elektronicznej i pełnej informatyzacji służby zdrowia. Z punktu widzenia pacjenta o zakupach w e-aptekach decydują przede wszystkim niższe ceny, liczne promocje i oferty specjalne. Istotna jest wygoda, dyskrecja i coraz krótszy czas oczekiwania na przesyłkę. E-apteki dysponują również o wiele szerszym asortymentem niż apteki tradycyjne. W największych pacjent może wybierać wśród nawet 10 000 pozycji, gdy w aptece tradycyjnej ich ilość jest 2-3-krotnie mniejsza. Czynnikiem hamującym rozwój rynku jest nadal przede wszystkim brak zaufania pacjentów do tej formy zakupów – liczne afery z podrabianymi lekami nie służą rozwojowi rynku. Mimo to, wzrosty sprzedaży w e-aptekach szacuje się na 10-15 % rok do roku.

Pełny raport z badania do pobrania na stronie www.freshpharma.pl

O badaniu
Do celów badania wybrano ponad 100 preparatów z 14 kategorii, w tym najpopularniejsze i najlepiej sprzedające się produkty zarówno na rynku tradycyjnym, jak i internetowym. Średnie ceny z blisko 2500 aptek tradycyjnych zostały udostępnione przez firmę OSOZ. Zostały one porównane z cenami z ponad 20 aptek internetowych (15% rynku), w tym największych według rankingu odwiedzalności, które osiągają jednocześnie wysokie wyniki sprzedażowe. Badanie przeprowadzono w okresie 12-18.03.2012.

FreshPharma - agencja e-marketingowa dedykowana branży zdrowie i uroda. Specjalizuje się w zintegrowanych kampaniach internetowych dla preparatów OTC, suplementów diety i dermokosmetyków. W swojej pracy łączy specjalistyczną wiedzę farmaceutyczną z doświadczeniem w zakresie e-marketingu i e-commerce. FreshPharma współpracuje również z największymi polskimi e-aptekami prowadząc projekty marketingowe, dystrybucyjne i prosprzedażowe.
    
W przypadku pytań zapraszam do kontaktu
Grzegorz Głowiak
tel. 0-606-366-848

Zaloguj się

Polityka prywatności serwisów grupy farmacja.net